אחוות עמים: בית אקולוגי בסחנין

12.6.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

אחוות עמים: בית אקולוגי בסחנין

שרה אוסצקי-לזר

.

הרשויות המקומיות הערביות התאגדו בשש יחידות סביבתיות, ומרכזים אקולוגיים מתקדמים פועלים בסחנין ובאום אל פחם

 

גם האוכלוסייה הערבית בישראל נסחפת בזרם המודעות הסביבתית, והפעילות בתחום זה מתעוררת ומתגברת בכל הרמות. הרשויות המקומיות הערביות התאגדו בשש יחידות סביבתיות, וכיום, לדברי מוחמד רבאח, ראש היחידה במשולש הצפוני, אין הן מאשרות שום תוכנית פיתוח בלי לערוך סקר סביבתי מקדים.

 

עמותות אזרחיות מוקמות בקהילות ובאזורים שבהם מתגוררים ערבים ויהודים, ופועלות יחד לשיפור סביבת החיים המשותפת. בתי ספר ערביים מכניסים למערכת הלימודים תוכניות ללימודי סביבה, ותלמידי תיכון פועלים בתוך יישוביהם בנושא. באום אל-פחם החליטה גננת מקומית להקים גן ילדים שכולו בנוי מחומרים ממוחזרים, הקימה מועצת אימהות הדואגות לניהול הגן, תוך שמירה על עקרונות סביבתיים, והילדים עצמם מקבלים חינוך מגיל צעיר כיצד לחיות בהרמוניה עם סביבתם. נציגי משרד החינוך יבקרו בגן "אל-ריאחין" בסוף חודש זה לבדוק את המודל החינוכי שנוצר בו.

 

כמה מאות מטרים מאיצטדיון דוחא בסח'נין, הידועה יותר בקבוצת הכדורגל שלה מאשר בהגנה על הסביבה, הוקם בית אקולוגי לתפארת, המשלב אלמנטים ממסורת הבנייה הערבית עם עקרונות של בנייה מקיימת, המשמרת חום וקור, חוסכת אנרגיה ומשתמשת בחומרים טבעיים. חלונות רחבים הפונים לארבע רוחות השמים מבטיחים זרימת אוויר ובריזה קלה בכל שעות היממה, התקרה העגולה שנפערו בה עיגולי זכוכית שקופים מפיצה אור טבעי ורך על כל המבנה, ומים שזורמים בתעלות לאורך הקירות המקיפים את הפטיו הלבן מצננים את האוויר בימי הקיץ וחוסכים שימוש במזגנים. החשמל מופק מאנרגיית שמש ורוח, חלק מן המבנה שקוע באדמה, שהיא גורם מבודד, ואפילו בחדרי השירותים משתמשים בשיטת ייצור קומפוסט ללא צנרת מים. הבית זכה ב-2006 בפרס ראשון בתחרות ים-תיכונית, שערך האיחוד האירופי למיזמים היוצרים אנרגיה חלופית.

 

הבית האקולוגי מהווה מרכז לחינוך סביבתי לכל אנשי האזור. ביום שביקרנו בו נערכה השתלמות לאנשי רשויות מוניציפליות מן הרשות הפלסטינית, שבאו לסמינר בן שבוע ימים שבו למדו דרכים לשימור הסביבה. בפרסום צבעוני של הבית האקולוגי מוצגות גם מטרות קהילתיות-חברתיות, כמו שילוב אסירים בעבודה ושיקומם לחיים תורמים לקהילה; יצירת מקורות תעסוקה לאקדמאים; זימון מפגש ערבי-יהודי ובינלאומי "על בסיס משותף חסר מחלוקות" ועוד. "אנו גורסים כי טוב מראה עיניים כדי להעריך את הנעשה כאן, ומתכבדים להזמינכם לביקור במקום", נכתב בפרסום. ואכן, הביקור הוא חוויה יוצאת דופן.

 

מיזם נוסף, המתבצע במקום על ידי איגוד הערים לסביבה, מפתח שיטות מתקדמות לטיפול ביולוגי בשפכים באזורים כפריים, בשיתוף עם מומחים מטורקיה. השאיפה היא, כי תוכניות החינוך והמחקר שאנו מפתחים בסח'נין ישמשו דגם לקהילות חקלאיות רבות בעולם, אומר ד"ר חוסיין טראביה המנהל את המיזם. הרעיון הוא להקים "אגנים ירוקים" ולשדרג את המערכות הקיימות לטיהור שפכים באמצעים פשוטים לתפעול ולתחזוקה. עשרות תלמידי תיכון, הכותבים עבודות גמר לבגרות ברמה של 5 יחידות במדעי הסביבה, עוסקים במחקר שדה במסגרת המיזם, ובכוונתם להעלות את ממצאיהם ואת המלצותיהם לאתר אינטרנט.

 

גם באום אל-פחם מחברים בין סביבה לקהילה. "אני מאמין כי נשים הן קאדר רב עוצמה להפצת המודעות הסביבתית", אומר מוחמד רבאח. "אם נגייס אותן - הן יחנכו את ילדיהן להתנהגות סביבתית נכונה ולהיגיינה". לאחרונה יזם רבאח יחד עם ארגון "ידידי כדור הארץ המזרח התיכון" השתלמות מיוחדת לנשים, לאיתור מפגעים

 

סביבתיים ביישוב באמצעות טכנולוגיה מתקדמת - שימוש בתכנת GIS. מדובר בצילום לווייני של העיר, שמאפשר לעקוב אחר כל נקודה, לאתר את המפגעים ולטפל בהם. כידוע, יושבת אום אל-פחם על אקוויפר ההר וכל זיהום על פני השטח עלול לחלחל אל מי התהום, שמהם שותים כלל התושבים באזור המרכז.

 

אין עוררין על כך, שסביבה היא מרחב החוצה גבולות פיזיים, פוליטיים ואנושיים, ומחייב שיתופי פעולה יוצאי דופן. השבוע ערכתי סיור סביבתי בחברת נג'יב אבו רוקיה מארגון "בצלם" בצד השני של הגדר - בגדה המערבית. יקצר המקום לתאר כאן את אשר ראו עיניי במזבלות המאולתרות, בנחלים ההרוסים, בדרכים הפוצעות את הנוף ובין חוטי התיל, שערי הברזל וחומות הבטון. זה איננו סיפור נפרד, כי הארץ כולה היא יחידה סביבתית אחת. אם יש אור בקצה אחד של המנהרה, החושך שורר בקצה השני.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים