לאחר ארבע הצבעות עבר השינוי בשובל

5.6.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

לאחר ארבע הצבעות עבר השינוי בשובל

יעקב לזר

 

הפקדת סכום הפנסיה בבנק בגובה של 3000 שקלים ליחיד תרמה להרגעת הרוחות

 

200 מחברי שובל מתוך 248 מצביעים, שהם 80.65 אחוז, אישרו בסוף השבוע את שינוי תקנון הקיבוץ, באופן שמאפשר חלוקת תקציבים לא שוויונית לחברים. 48 חברים (19.35%) התנגדו לשינוי. לא היו נמנעים. בשובל 258 חברים, כלומר השתתפו בהצבעה למעלה מ-96% מהחברים. ההכרעה הברורה מחזירה את תהליך השינוי בשובל מבתי המשפט לידי החברים.

 

ההצבעה בשבוע שעבר הייתה ההצבעה הרביעית בשנתיים האחרונות בנושא השינוי בשובל, כשבשלוש הראשונות לא הושג הרוב הדרוש לשינוי על פי התקנון, שהוא 75% מהמצביעים ו-66% מכלל החברים. העניין התגלגל לבית משפט ואחר כך לבג"ץ, לאחר שחבר הקיבוץ מרדי מורטון הגיש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בקשה לצו מניעה כנגד הפעלת תוכנית השינוי, כיוון שלא זכתה לרוב הנדרש. השופטת, חני סלוטקי, דחתה את הבקשה ופסקה כי אין לראות בהיעדר הרוב הדרוש פגם המצדיק את ביטול ההחלטה על יישום התוכנית לשנת ניסיון.

 

לאחר החלטת השופטת שניתנה במרס 2007, הופעל בשובל מודל רשת הביטחון.

מורטון ערער לבית המשפט העליון על החלטת המחוזי בבאר שבע, ובערעור פסק השופט גרוניס, כי אמנם השינוי לא התקבל ברוב הדרוש ולא קיבל את אישור הרשם, אך מכיוון שהדיון בערעור נערך חודש לפני סיום שנת הניסיון, יש להביא את הנושא להצבעה נוספת. ההצבעה הנוספת נערכה במרס השנה, השתתפו בה 238 חברים, 161 מתוכם (67.6%) תמכו בשינוי ו-77 (32.4%) התנגדו. לאחר ההצבעה הזו, שגם בה לא הגיע מספר התומכים ל-75%, הגיש מורטון תביעה נוספת למחוזי בבאר שבע, בה דרש לבטל את השינוי מאחר והוא לא זכה לרוב הנדרש לאחר שנה מאז הופעל. הדיון בתביעה היה אמור להתקיים לפני כשלושה שבועות, והוא נדחה מכיוון שבין עורכי הדין של שני הצדדים הושגה הסכמה כי הקיבוץ ישהה את מודל השינוי עד להצבעה נוספת שתיערך בנושא. ההצבעה נערכה כאמור בסוף השבוע שעבר, והפעם עבר השינוי ברוב גדול.

 

עתה צריך הקיבוץ להשיג תוך מספר שבועות את אישור הרשם לכך שהשינוי התקבל בצורה חוקית, ועם האישור הזה להתייצב פעם נוספת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, כדי שזה יוכל לתת פסיקה סופית בנושא.

 

להרגעת הרוחות בשובל תרמה במידה רבה החלטה להציב את גובה פנסיית המטרה שתחולק לפנסיונרים על 3,000 שקל לחודש (לבד מתקבולי הביטוח הלאומי), מהלך שהתאפשר לאחר מכירת מניות תנובה. ההחלטה על כך נפלה לאחר דיונים רבים והצבעה בקיבוץ, והכסף הדרוש לשם כך הופקד בבנק.

 

"אנחנו יוצאים עכשיו לדרך חדשה, הקיבוץ קיבל בחזרה את הריבונות על התנהלותו, שהייתה תלויה בשנתיים האחרונות בבתי המשפט", אומר עמי בכלר מזכיר שובל. "הרוב הדרוש לשינוי הושג לאחר תהליך של הידברות בין הקבוצות השונות בקיבוץ והבטחה מצד המוסדות שכל הנושאים שהועלו יידונו בעתיד הקרוב. הכוונה שלנו היא להגיע להסכמות כמה שיותר רחבות בנושאים שעומדים עתה על הפרק, כמו בניית תקציב הקהילה, צמיחה דמוגרפית, מרכיבי השותפות שיישארו, וכיוצא באלה. זה אומר בעצם שאנחנו הולכים להגדיר מחדש של החזון של קיבוץ שובל".

 

לכתבה קודמת בנושא, "הדף הירוק", 22.5.08
לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", 6.6.08

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים