בעין אחרת: לא ספין, שיחות שלום - מדוע נחשפה פרשת אולמרט-טלנסקי דווקא עכשו?

5.6.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

  בעין אחרת: לא ספין, שיחות שלום

   אדם רז

 

על 150,000 דולר ב-15 שנה לא מפילים ממשלה. נראה כי משתמשים פה במסכה, שמשרתת את מתנגדי אולמרט לתהליכי השלום שהוא מקדם לאורך כהונתו בימים טרופים אלה, כשכותרות זועקות מדברות על ההידרדרות המוסרית של מנהיגנו ועל "ספינים" למיניהם, נשמעות קריאות אבל הנוגעות למערכת הפוליטית, ניתן למצוא גם את אלה שמציינים בחטף קיום שיחות עם הפלסטינים ומגעים עם הסורים, ועוסקים במחלוקות על גובה הריבית ובקואליציות המשתנות תדיר, נראה שיש צורך למצוא את החוט המקשר בין האירועים השונים, שלעתים נראה שאין ביניהם קשר ואת הסיבות לכך שהם צצים דווקא עכשיו.


כבר נאמר השבוע, שאם "טלנסקי גייס רק 150 אלף דולר ב-15 שנה, אז הוא מגייס כספים עלוב". ללא קשר לחפותו או לאשמתו של אולמרט, שטיב מעשיו יתברר בעתיד, הלינץ' שהמערכת הפוליטית והמשפטית מבצעת בו נוגע ליותר מ-15 אלף דולר בשנה.


טבעי הדבר, שאלה שממהרים להספיד את אולמרט משתייכים לריאקציה הפוליטית. כהונתו של אולמרט מתאפיינת בקידום השלום במזרח התיכון, ושלום זה, כשיגיע, יעמיד בצל את פועלם של אלה, שמזרח תיכון מסוכסך ומגורען מיטיב עם האינטרסים שלהם. אולם כשגלאון, יחימוביץ', ביילין ונוספים מצטרפים למקהלה הדבר תמוה.

 

הדיבורים על "ספין" התפוגגו במהרה, לאחר שהובהר כי שיחות אלה מתקיימות לאורך כל כהונתו של אולמרט, ולכך ניתן גיבוי מצד בוש, אסד וארדואן, ראש ממשלת טורקיה. כשפרס נפגש לפני מספר חודשים עם פארוק א-שרע, יריבם הפוליטי של אסד ומועלם, שר החוץ, התקשורת כמעט שתקה. גם כשנודע, שהדבר נעשה מאחורי גבו של אולמרט. אולם עכשיו, לאחר שחבר הכנסת שטייניץ מוועדת החוץ והביטחון, תבע נחרצות מאולמרט לחשוף את דבר המגעים הללו, אולץ אולמרט לעשות זאת. הדבר המעניין הוא, ששטייניץ, שתבע את הרמת המסך, הוא מהראשונים שצעקו כי אולמרט מוכר את רמת הגולן כדי להימלט מחקירה וכי הכול "ספין". ברור לקורא, ששום משא ומתן לא יוציא את אולמרט מחקירה, ולכן נשאלת השאלה: מדוע שטייניץ, שותפו של נתניהו, מכריח את אולמרט לחשוף את המגעים?


נראה, שדווקא זה ששר החוץ מועלם מוביל את המגעים עם ישראל, ולא א-שרע, היא זו שהניעה את שטייניץ, מאנשי הגרעין המובהקים. ההיגיון עצמו ברור. מועלם משתייך לקבוצה בהנהגה הסורית, שמעוניינת בפתרון מדיני, בזיקה לארצות הברית, ומתנגדת להתגרענות המזרח התיכון. א-שרע מנגד משתייך לקבוצה המתנגדת לוויתור על עקרונותיה האנכרוניסטיים של סוריה, כלומר, מתנגד למשא ומתן שיש בו התפשרות של הצדדים, תומך בקשר הסורי עם החיזבאללה, עם החמאס ועם הג'יהאד, ומקיים זיקה לאיראן - כלומר תומך בהתגרענות כללית.


לנוכח זה, אין לתמוה על כך ששטייניץ לא תבע מפרס לחשוף את שיחותיו עם א-שרע. לסיכום: הם תומכים בהתגרענות.

 

דיון ציבורי על עתיד רמת הגולן הוא דבר הכרחי, אולם שעתו תגיע כשיבשילו התנאים לכך. בינתיים, אנו רואים שחשיפת המגעים רק מחזקת את המתנגדים להם בסוריה ובישראל. מהצד הישראלי משכנעים אותנו שאולמרט כבר "מכר את הגולן", ומן הצד הסורי מבהירים לכולם שלא יהיה שום הסכם, אם הסורים לא יוכלו לשכשך את רגליהם בכנרת.


ניסיונותיו של אולמרט לחזק את אבו מאזן ולהגיע להסכם עם הפלסטינים הם ציר נוסף שמאיים על מתנגדי השלום. כבר הודיעו השבוע, שהשיחות עם אבו מאזן המתוכננות לשבוע הקרוב עומדות בספק, ואבו מאזן הכריז בגלוי ש"התפטרות אולמרט תפגע במשא ומתן. חיזק את דבריו סטיב האדלי, היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן. ביילין, "הפודל של פרס", יודע לקבוע שאם לא יתקדמו השיחות במהרה, אבו מאזן יתפטר, ובאותה נשימה הוא קורא לאולמרט להודיע על נבצרות. הקורא לא צריך להבין זאת כפרדוקס.


נזכור, שאם הממשלה תיפול, הנשיא יטיל על ראש המפלגה הגדולה להקים ממשלה חדשה, ואם "יערקו" מופז ונוספים מקדימה לליכוד, הטור הבא בעיתון ייכתב כשנתניהו ראש הממשלה. ואז, כזכור לכולנו היטב, לא יהיו לא שיחות, לא הסכמים, לא מגעים, אלא רק מדיניות כלכלית "אחרת", כמו שתיארו זאת פרשנים כלכליים. "אחרת" ממדיניותו הכלכלית של אולמרט.


אפשר להמשיך ולתת סיבות נוספות רבות לפשר המוטיבציות של הקואליציה המוזרה שנרקמה, המנסה להפיל את אולמרט. המלחמה של פרידמן ושל אולמרט בבריונותם של אנשי בית המשפט העליון, הקשרים ההדוקים בין אולמרט לבוש, הקשר בין אולמרט לברק ועוד רבות. יזכור רק הקורא, שבשביל 15 אלף דולר לא שולחים ראש ממשלה הביתה. 15 אלף אלה הם מסכה, המחפה על הסיבות האמיתיות של מתנגדי אולמרט. נראה שכדאי להמתין למיצוי החקירות, לפני שהפיאסקו הנוכחי יעלה לכולנו בעוד שנים של מלחמות ושל סכסוך.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים