פאנק הפועלים - שמות מוזרים ללהקות שהופיעו בסוף השבוע האחרון בפסטיבל הפאנק בהראל

5.6.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

פאנק הפועלים

סיון שדמון

המון להקות, חום נורא, כניסה חינם, סאונד חרא, ואווירה מצוינת. צילום: אורן זיו,activestills.org
.

מחלקת חניקות שוטרים, פלישת חוטפי הגופות, ערופי שפתיים וסכינים בעיניים - אלה שמותיהן של חלק קטן מהלהקות שהופיעו בסוף השבוע האחרון בפסטיבל הפאנק בקיבוץ הראל. היה רועש ומהנה

 

"פיצוץ בקיבוץ", כך נקרא פסטיבל פאנק קטן, שהתקיים בסוף השבוע החולף בכניסה לקיבוץ הראל. כ-250 איש הגיעו לפסטיבל, ונהנו מ-22 להקות שניגנו ברציפות מיום שישי עד שבת בשמונה בערב, עם הפסקה קצרה בבוקר שבת. ברחבת הריקודים הדיג'ייז התחלפו כל הזמן, ובמקום פעלו גם מטבח טבעוני ואקולוגי, סדנאות שונות ודוכני חוברות של סלון מזל, מרכז מידע אלטרנטיבי, שפועל בתל אביב.

 

יעל, בת 32 מתל אביב, היא פעילה בסצנת הפאנק התל אביבית, ויחד עם חברי קיבוץ שמארגנים הופעות באופן קבוע, אחראית לפסטיבל. "היוזמה הגיעה מחבר'ה מהקיבוץ, שבדרך כלל מקיימים הופעות בבית טובינאסקי בקיבוץ, אבל אנשי הקיבוץ נבהלו קצת מהשמות של הלהקות", היא מספרת, מותשת מיומיים בלי שינה. "כפשרה הוחלט לקיים את הפסטיבל מחוצה לו", היא מוסיפה, "אבל הרבה חבר'ה מהקיבוץ באו לראות מה הרעש, וגם משפחות עם ילדים הגיעו והיה כיף".

 

"המון להקות, חום נורא, כניסה חינם, סאונד חרא, ואווירה מצוינת", כך הגדיר את החוויה מתופף פאנק צעיר, שמופיע כרגע עם שלוש להקות. "האווירה הייתה שכונתית", הוא אומר. "הפסטיבל לא התפרסם בצורה אינטנסיבית, אלא בחוגים מצומצמים, כך שכמעט כולם הכירו אחד את השני. אנשים הגיעו בכוחות עצמם, באוטובוסים ובמוניות, והיה סבבה".

 

ייצוג קיבוצי ניכר גם על הבמה: להקת זק"א מגבעת ברנר, ו"שוהו ובוהו" מעין גב. עוד הופיעו: ערופי שפתיים, פאנק הפועלים ועוד כעשר להקות, זו אחר זו.

 

לדברי גורם המעורה בתחום, "מדובר ממש בטרנד, שבו לוקחים צעירי הקיבוץ אחריות על התרבות, ויוצרים תרבות רלוונטית עבורם, ולא מסתפקים במקהלות מסובסדות". סצנות דומות מתקיימות בקיבוצים לא מעטים (גבעת ברנר, חולדה, צאלים), והמארגנים קוראים לעוד צעירים להצטרף למהפכה הקטנה - אם לא על הבמה אז מאחורי הקלעים - ולנער קצת את הפריפריה. גם לה מגיע קצת רעש...

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים