השפעת השינויים העולמיים על התעשייה הקיבוצית - איגוד התעשייה הקיבוצית ערך כנס בנושא התמורות הפיננסיות בעולם והשפעתן על התעשייה הקיבוצית

29.5.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

השפעת השינויים העולמיים על התעשייה הקיבוצית 

יעקב לזר, יובל אופק

.

איגוד התעשייה הקיבוצית ערך כנס בנושא התמורות הפיננסיות בעולם והשפעתן על התעשייה הקיבוצית. המסקנה: ההתמתנות תשפיע על המשק הישראלי

 

מאות מנהלים ויושבי ראש מפעלים בתעשייה הקיבוצית השתתפו בכינוס כלכלי-פיננסי, שנערך על ידי איגוד התעשייה הקיבוצית והתנועה הקיבוצית. הכינוס הוקדש לתמורות הפיננסיות בעולם ולהשפעתן על התעשייה הקיבוצית ועל הקיבוצים. השתתפו בו ח"כ שי חרמש, מזכיר התנועה הקיבוצית זאב (ולוולה) שור, עו"ד שרגא בירן, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות אלי יונס, אריאל הלפרין ואישים נוספים.

 

 יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית, יונתן מלמד, אמר שאנו נמצאים במצב שלא הכרנו בעבר, שאחד הגורמים שמשפיעים על הכלכלה הישראלית הוא ספקולנטים, שחלקם כלל לא חיים בארץ. התגברות האינפלציה מעוררת דאגה רבה. שילוב של אינפלציה גבוהה, שתגרום לעליית הריבית בישראל, עם שערי מט"ח נמוכים, יהיה הרסני ליצואנים ולמשק בכלל. מלמד אמר, שבעשור האחרון כלכלת ישראל פרחה והקיבוצים התחזקו כלכלית, ועם זאת הצפי הוא, שהשנים 2008 ו-2009 יהיו לא קלות מבחינה כלכלית.

 

אלי יונס סקר את הסיבות לפרוץ המשבר בארצות הברית ובשוק הסחורות העולמי. לדבריו, 44% מהתוצר הישראלי מקורו בסחר חוץ, ולכן ההתמתנות העולמית תשפיע   על המשק הישראלי. הוא קרא לגורמים הממשלתיים ולתעשיינים לחדול מהלחצים על בנק ישראל להתערב בשער הדולר. "אנו הראשונים לדרוש מהפקידות שלא להתערב בכלכלה, וצריך לנהוג כך גם כשהמצב לא נוח לנו. איש מאיתנו לא רוצה לחזור לשערי חליפין מעוותים".

 

עמוס רבין
 

עמוס רבין: שנת 2008 הולכת להיות טובה פחות מקודמותיה

יובל אופק

 

 

 

אבל יש גם חדשות טובות: העלייה במחירי המזון - דומה לבועה הפיננסית בשנת 2000 וזמנה לפקוע הגיע בימים האלה, טוענת הכלכלנית ורד דר בכנס האחרון של איגוד התעשייה הקיבוצית

 

"מחירי הסחורות הבסיסיות לא יעלו לעד, הם בדרך למטה". כך אמרה ורד דר, כלכלנית ראשית של בית ההשקעות פסגות, בכנס "התמורות הפיננסיות בעולם והשפעתן על התעשייה הקיבוצית", שקיים איגוד התעשייה הקיבוצית ביום חמישי האחרון, בגן האירועים בקיבוץ שפיים. דר תיארה הקבלה בין הדפוס של היווצרות הבועה הפיננסית של מניות הטכנולוגיה בשנת 2000 לבין העלייה החדה במחירי הסחורות של 2008.

 

בהרצאתה הציגה דר השוואה של גרף עליות מחירי המזון היום לגרף עליית מחירי מניות הטכנולוגיה (נאסד"ק) בבועה של שנת .2000 הבחינה מעלה דמיון מפתיע בקצב העלייה ובמשכה. אחרי העלייה במניות הנאסד"ק עברו חודשים ספורים עד לצניחת המחירים ולהתפוצצות הבועה. במחירי המזון כבר ניכרות בחודשיים האחרונים ירידות וצניחה של 40% במחיר החיטה. כפי הנראה, האורז, הסויה והתירס לא יאחרו להצטרף. לא ברור מתי בדיוק תחל הירידה, ולא ברור אם המחירים יחזרו לרמתם המקורית, אך אין ספק כי אורך חייה של הבועה הספקולנטית מוגבל, ובקרוב יחזרו המחירים לרמות שפויות יותר.

 

לעליית המחירים יש השפעות רבות גם בזירה הקיבוצית. לדברי אילן אשל, מנכ"ל מועצת הצמחים, השפעת השינויים במחירים על המגדלים בארץ ניכרת במגזרים השונים. "מחירי החלב למשל, עלו ויעלו בצורה דרסטית, מה שייטיב עם החקלאים. בגידולי השדה העלייה במחירי התוצרת מתקזזת עם עלייה של 50%-60% בדשנים לסוגיהם, ומחירי החיטה הגבוהים לא ייטיבו עם החקלאים ששדותיהם לא הצמיחו חיטה בגלל הבצורת...". לנוכח אי הוודאות, הוא קובע, כי "לאורך זמן, עליית מחירי הסחורות הבסיסיות צריכה להיטיב עם המגדלים".

 

לדברי עמוס רבין, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, גם התעשייה הקיבוצית מושפעת מהשינויים. "בגדול, עליית מחירי חומרי הגלם, בצורה רחבה ביותר, במזון, בפלסטיקה, במתכות ובאנרגיה פוגעת בתעשייה. לא ניתן להעלות את מחירי המוצרים באותו שיעור של עליית חומרי הגלם. כבר התרענו בעבר, ששנת 2008 הולכת להיות טובה פחות מקודמותיה. וזאת עקב עליית המחירים, עקב התחזקות השקל וגם עקב המיתון העולמי המתפתח. אנו מקווים, שהמפעלים עושים את מה שצריך כדי להיערך להאטה." לשאלה לגבי ירידה עתידית של המחירים הוא מתייחס בזהירות יתרה. "לעליות המחירים יש בהחלט בסיס ריאלי של עלייה בביקושים. מעבר לו, כנראה יש בסיס ספקולנטי. הדבר ברור מאוד בחיטה. האם המחירים יירדו, מתי ובכמה? אני לא נביא ולא יכול להגיד".

 

לאתר איגוד התעשייה הקיבוצית
לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", 30.5.08
לכתבה בנושא של אחיק ברלוי, "הדף הירוק", 29.5.08
לכתבה מקבילה בנושא של גיורא פורמן, "הדף הירוק", 29.5.08

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים