מיקרוקוסמוס - הח"כים לא מוכנים להמר על מו"מ לשלום עם סוריה

29.5.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מיקרוקוסמוס - הח"כים לא מוכנים להמר על מו"מ לשלום עם סוריה

נחמן גלבוע

.

שבוע סוער עבר על המערכת הפוליטית בישראל, כשבית המשפט אישר להתחיל במהלך משפטי שעלול להיגמר בהגשת כתב אישום כנגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ובמקביל פורסמו ידיעות על מגעים אינטנסיביים בין ממשלת ישראל לנשיא סוריה, בתיווך ממשלת טורקיה לפתיחת משא ומתן לשלום תמורת ירידה מהגולן. משאל שערכנו בקרב חברי הכנסת הקיבוציים, חיים (ג'ומס) אורון, אורית נוקד, שי חרמש ואבשלום (אבו) וילן, מגלה שרובם אינם מוכנים להמר לגבי תוצאות המגעים עם הסורים, חקירת אולמרט ומועד הבחירות לכנסת, ומעדיפים להביע בנושאים האלה הערכות זהירות ומשאלות לב. בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, הכול יכול לקרות.

 

ש. מה להערכתך יהיו תוצאות המשא ומתן עם הסורים?

אורון: "היות שאני לא עיתונאי ולא פרשן, אני יכול להגיד רק כיצד הייתי רוצה שהמשא ומתן יסתיים. הייתי רוצה שהוא יסתיים בהסכם שלום עם סוריה. מחירו של ההסכם הוא ירידה מרמת הגולן, אבל התמורה שתתקבל ממנו היא הוצאת סוריה ממסגרת המדינות הקיצוניות, והשתלבותה בקואליציית המדינות המתונות יותר שעם חלקן יש לישראל הסכם שלום".

 

נוקד: "אם לשפוט על סמך ניסיון העבר עם הסורים, אני לא בטוחה שייצא מזה משהו. בכל מקרה, התנועה הקיבוצית צריכה להיות עם התושבים ולהמשיך לחזק אותם. כולנו רוצים שלום אבל לא בכל תנאי".

 

חרמש: "אני שמח שמתקיים דיאלוג ישראלי-סורי, ואני יודע שלא מדובר בספין. אני סבור שדרך ארוכה לפנינו, ומקווה שיתבדו אלה משמאל שחושבים שצריך לתת לסורים לשכשך בכנרת ואלה מימין, שאומרים שכל הסדר עם סוריה חייב להביא לפינוי מוחלט של רמת הגולן. אני מאמין שבסבלנות וביצירתיות ניתן להגיע לפתרונות, שמאפשרים לסורים לקבל את כבודם ואת זכויותיהם ולנו לדאוג לאינטרסים שלנו ולשמור על חלק מההתיישבות".

 

וילן: "אני חושב שהסיכוי להצליח במשא ומתן עומד על 50%, אבל אני בעד לקיים אותו, כי הסיכוי להוציא את סוריה ממעגל המלחמה ולתקוע טריז בינה לבין איראן שווה כמעט הכול".

 

ש. אתה מעריך שבמצבו של ראש הממשלה יש סיכוי להתקדמות עם הסורים?

ג'ומס: "למהלכים כאלה יש תחולה מעבר לקדנציה כזו או אחרת, ולראיה, כולם מזכירים את הפיקדון של רבין שניתן לפני 14 שנים וגם את המשאים והמתנים של ברק ושל נתניהו. העמדה שלנו היא, שראש הממשלה צריך להשעות את עצמו מתפקידו, אבל ניתן בהחלט להקים קואליציה שתנהל משא ומתן עם הפלסטינים ועם הסורים, במטרה להגיע לתוצאות".

 

נוקד: "ברמה העקרונית זה לא נכון להגיע להחלטות מדיניות מכריעות מתוך חולשה של ראש הממשלה. מאז מלחמת לבנון השנייה הוא לא הפגין חוזק".

 

חרמש: "משא ומתן כזה הוא ארוך, וכבר נעשה בעבר על ידי שלושה ראשי ממשלה. אני מאחל לאהוד שיצליח למצות אותו עד תום, אבל אם הרע מכול יקרה, והוא לא יוכל לעשות את זה - לפחות יהיה פה מסלול של הידברות להמשך הדרך".

 

וילן: "מדובר בתהליך לא קצר, שסיכויי ההצלחה שלו לא גבוהים מאוד. אני מעריך שאם יבשיל הסכם, יהיה בכנסת רוב שיתמוך בו".

 

ש. אתה מעריך שיוגש בקרוב כתב אישום נגד אולמרט והוא יתפטר?

ג'ומס: "אני לא יודע. התמונה שמתקבלת היא מאוד קשה, ומבחינה ציבורית מצדיקה את הדרישה מאולמרט להשעות את עצמו. אני חושב שהמתח שקיים בין זכויותיו כאזרח לבין חובותיו ומעמדו כראש ממשלה - לא ניתן לגישור, ולכן הוא צריך להגן על עצמו כאזרח אבל לוותר על תפקיד ראש הממשלה".

 

נוקד: "אני לא עוסקת בנבואות ולא ראיתי את החומר, ולכן אני חושבת שצריך להמתין. יחד עם זאת, הדברים חמורים במישור הציבורי, ואם לא ייעשה מעשה על ידי חברי קדימה או הקואליציה, הנושא הזה עלול להקשות על תפקוד ראש הממשלה ולהביא לפירוק הקואליציה במושב הבא של הכנסת".

 

חרמש: "אני מציע לא להזדרז בעניין הזה. בעבר התקיימו חקירות נגד ביבי, ברק ושרון, וכנגד אף אחד מהם לא הוגש כתב אישום. אני מקווה שלא נגיע לרגע מאוד עצוב, שבו יוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה".

 

וילן: "אני מעריך שבסופו של דבר יוגש כתב אישום, אבל זה יקח חודשים ארוכים, שבהם תשרור אי ודאות לגביי מעמדו של ראש הממשלה".

 

ש. מתי להערכתך יתקיימו הבחירות לכנסת?

ג'ומס: "אני חושב שבחירות הן אופציה פחות טובה עכשיו, ושאין הצדקה לקיים אותן בכל שנתיים. אנחנו מעדיפים את המשך כהונתה של הממשלה הנוכחית. אם יהיו בחירות נלך אליהן ונצא מהן טוב, אבל זה לא השיקול המרכזי שלנו".

 

נוקד: "להערכתי, הבחירות לא יתקיימו במועדן, אלא יוקדמו לתקופה שבין נובמבר 2008 למרס 2009. רק אם ייבחר עד אז מישהו מקדימה וירכיב קואליציה יציבה, קיימת אפשרות שהבחירות לא יוקדמו".   

 

חרמש: "אני מייחל לכך שהבחירות יתקיימו במועדן, ומציע לחבריי במפלגת העבודה, שנמצאת עכשיו במשבר, לא להיחפז ולהגיש את השלטון למי שלא הם ולא אנשי מרצ וקדימה רוצים בו. במידה רבה המפתח נמצא בידיהם". 

 

וילן: "אני מקווה שלא נגיע לבחירות מוקדמות, ושאם אלומרט יואשם קדימה תציב מועמד חלופי. אני חושב שלא צריך לשגע את המדינה בכל שנתיים עם בחירות". 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים