בעברון הושג הרוב הנדרש לשינוי

22.5.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

בעברון הושג הרוב הנדרש לשינוי

נחמן גלבוע

.

לכל החברים מגיל 49 ומעלה מובטחת קבלת פנסיית מטרה בגובה של 4,400 שקל. גובה רשת הביטחון

הועלה ב-20% מ-2,000 ל-2,400

 

בהצבעה, שנערכה בסוף השבוע האחרון בקיבוץ עברון, הושג הרוב הנדרש להנהגת מודל רשת ביטחון בקיבוץ ולשינוי התקנון בהתאם. ההצבעה התקיימה לאחר ששופט בית המשפט המחוזי בחיפה, יצחק עמית, הטיל צו מניעה על החלטה קודמת שהתקבלה בפברואר, להנהיג את "מודל עברון" לשנת ניסיון ברוב מופחת מהנדרש.

השופט דרש גם לשנות שלושה סעיפים בתקנון הקיבוץ, העוסקים במתן תגמול שווה לחברים. כ-95% מתוך 365 חברי עברון השתתפו בשתי ההצבעות: 352 בהצבעה על השינוי, ו-348 בשינוי התקנון. ההצעה על מודל השינוי זכתה לתמיכת 308 חברים המהווים 87.5% מהמצביעים וכ-84% מכלל החברים, וההצעה לשינוי התקנון נתמכה על ידי 86.2% מהמצביעים המהווים 82.2% מכלל החברים. בעקבות תוצאות ההצבעה מתכוונים בעברון לבקש את אישור רשם האגודות השיתופיות לשינוי, ועם אישור הרשם לפנות לבית המשפט בבקשה להסיר את צו המניעה ליישום המודל לשנת ניסיון.

 

"הסיבה העיקרית לשינוי בתוצאות ההצבעה", אומר מזכיר הקיבוץ, אורי וייס, "נעוצה בהבנת חברים רבים שהתלבטו, שצריך ללכת עם רצון הרוב ולוותר קצת על רצונותיהם. סיבה נוספת הייתה הסלידה מהתערבות חיצונית באורח חיינו, והרצון להיות עצמאיים בהחלטותינו. לדעתי, הסיבה השלישית היא מתן אמון בהנהגת

הקיבוץ, המובילה את התהליך תוך חיפוש הסכמות רחבות". וייס מציין, כי מאז פברואר הוחלט על שינויים במודל ועל פירוט של הסדרים ייחודיים במסגרתו, ולמרות שלדבריו הדברים נעשו ללא קשר להחלטת בית המשפט, ניתן לשער כי גם הפעילות הזו סייעה לחברים רבים לשנות את עמדתם הקודמת. במסגרת ההסדרים

הוחלט, שלכל החברים מגיל 49 ומעלה מובטחת קבלת פנסיית מטרה בגובה של 4,400 שקל; גובה רשת הביטחון הועלה ב-20% מ-2,000 ל-2,400 שקל לחודש; הוסדר ביטוח לאובדן כושר עבודה; כמו כן, הובטחו תשלום לחיילים, תשלום לצעירים ולסטודנטים, הגבלת חיוב הוצאות הבריאות לסך של 20% מהכנסות החבר, כשהקיבוץ מממן את היתר כמו גם את מלוא עלות הסיעודף סבסוד מחיר הרכב ופתרון בעיות ייחודיות של חברים.

 

"התחייבנו בעבר לחברים להגיע להסדרים מופרטים בכל הנושאים הללו", אומר וייס, "אבל חשבנו שיקח יותר זמן ליישם את זה. בסופו של דבר, הצלחנו ליישם את זה בתוך שלושה חודשים".

 

לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", 23.5.08
יוראי פועם נגד קיבוץ עברון - החלטת בימ"ש בעניין שינוי אורחות חיים בקיבוץ - 28.4.2008
לכתבה קודמת בנושא, "הדף הירוק", 1.5.08

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים