קשר ישיר - קטעי עיתונות

15.5.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קשר ישיר

יעקב לזר

.

שתיים ששותקות

ידיעות אחרונות, 12.5

 

שתי נשים שותקות. שתיהן שותקות כדי לא לסבך את הבוס שלהן יותר ממה שהוא מסובך ממילא. אחת שותקת כדי לא להגיד מה היא יודעת, והשנייה שותקת כדי לא להגיד מה היא חושבת. האחת תמשיך כנראה לשתוק עד שהפרשה תסתיים, השנייה תצטרך להגיד משהו מתישהו.

נגד השותקת הראשונה מתנהלת חקירה ממושכת על חלקה ב"פרשת המסים", היא הושעתה מתפקידה וייתכן, שבסופו של דבר יוגש נגדה כתב אישום. השותקת השנייה, על פי סקר שהתפרסם ביום ב' השבוע, אם תעמוד בראש מפלגתה, תביא לה בבחירות הקרובות (נובמבר 2008?) 27 מנדטים מול 23 שיהיו לליכוד ו-15 לעבודה. שתיקה שווה זהב.

 

מסרתי, הודה מסר

מעריב, 11.5

 

עדותו של קבלן העובדים הזרים, משה סלע, ידידו, איש סודו, ושותפו לדרך ארוכה של השר לשעבר, שלמה בניזרי, היא זו שהביאה בסופו של דבר להרשעתו של בניזרי בנטילת שוחד, לסיום הקריירה הפוליטית שלו ולשליחתו לתקופת מאסר של שנה וחצי. (בשבוע האחרון התפרסם, שבניגוד להודעתו הקודמת, שוקל בניזרי שלא לערער על העונש שהוטל עליו.)

האם דבר דומה עומד לקרות גם לאהוד אולמרט, בשל עדות ידידו, איש סודו ושותפו לדרך ארוכה, עורך הדין אורי מסר? "מסרתי לאולמרט מעטפות שהכילו הרבה כסף מזומן", אמר עו"ד מסר בחקירתו במשטרה.

יש דין רודף ויש דין מוסר. מוסר כסף מזומן במעטפות.

 

שליח העם היהודי לדורותיו

דואר אלקטרוני, 9.5

 

האם ספק הכספים לאולמרט, היהודי האמריקני מוריס טלנסקי, פועל נגדו מסיבות פוליטיות? הוא עצמו מכחיש, ורוב הפרשנים סבורים שלא. בן דודו של טלנסקי, הרב אברהם טלנסקי מברוקלין, אמר לכתב הניו יורק טיימס: "אינני סבור שמוריס ניסה לסבך את אולמרט מנימוקים פוליטיים. הוא לא אדם קיצוני כזה".

יו"ר המטה להצלת העם והארץ, הרב שלום דב וולפא, מיהר לפרסם בעקבות הפרשה הודעה, שבה נכלל אולמרט ברשימה הארוכה של תומכי ההתנתקות שנענשו משמים (אריאל ועומרי שרון, משה קצב, חיים רמון, דן חלוץ, משה קראדי, אברהם הירשזון "ורבים אחרים"). וולפא הוסיף, כי "מוריס טלנסקי ייזכר לדורות כשליח העם היהודי לדורותיו, שבא להצילנו מידיו של איש צר ואויב אהוד אולמרט". בא להצילנו, הווי אומר - זו הייתה כוונתו.

לא הצלחתי למצוא מה אומר הרב דב וולפא על יגאל עמיר בהקשר הזה.

 

גם הוא יקבל את המכה שלו

מעריב, 11.5

 

את מה שהרב וולפא אומר, אריאל זילבר שר. זילבר הוציא בימים אלה דיסק חדש ו"מעריב" ראיין אותו לרגל האירוע. מאז הביע תמיכה ביגאל עמיר, חברות התקליטים ניתקו אתו מגע, הדיסקים שלו הוצאו מהחנויות ולהופעות לא מזמינים אותו. את הדיסק החדש הפיק בעצמו והוא מפיץ בעצמו. שיר הנושא בדיסק החדש, "פוליטיקלי קורקט", מתאר את הגירוש מחבל קטיף. בשיר אחר "יש דין ויש דיין" (שמילותיו פורסמו בעבר במדור זה), הוא מזכיר לתומכי ההתנתקות ולמבצעיה, אהוד אולמרט, דן חלוץ ועמרי שרון, שיש מי שיבוא אתם חשבון. בריאיון עמו אומר זילבר על אולמרט, "ראש הממשלה לא מעניין אותי, זה אפילו לא שווה יריקה... גם הוא כמו שרון, יקבל את המכה שלו". בינתיים קיבל הוא את המכה שלו - על פרנסתו בעת האחרונה הוא אומר: "הסתדרתי, אבל עכשיו המצב הכלכלי רע, וכבר מתחילים קצת לדאוג. אני מקווה למכור קצת תקליטים מהדיסק החדש שלי".

קצת בוודאי הוא ימכור. אם יש דין ויש דיין, קצת הוא ימכור.

 

אבא'לה בוא ללונה פארק

גלי צה"ל, 4.5

 

חיילי צה"ל השתלבו בקונצנזוס הלאומי, ובחרו בשיר "הרעות" של חיים גורי וסשה ארגוב כשיר האהוב ביותר מקום המדינה, במצעד השירים הנבחרים לרגל יום העצמאות ה-60 לישראל שערכו גלי צה"ל. אחריו, ממש לא במפתיע, השתבץ "ירושלים של זהב" של נעמי שמר, ולמקום השלישי, כנראה במין הומור חיילים, הגיע "אבא'לה בוא ללונה פארק".

הרבה שירי להקות צבאיות יש בין 50 השירים הנבחרים של חיילי צה"ל, בעיקר של להקת הנח"ל. הרבה שירי להקות בכלל - הגשש החיוור, כוורת, החלונות הגבוהים, גשר הירקון, כנסיית השכל, הדג נחש, מוניקה סקס, משינה, אתניקס, תמוז.

מקומם של מי נפקד בין ה-50 הראשונים? שיריו של שלמה ארצי, זמר 60 השנה בערוץ השני. לא נבחר אף שיר שלו, כמו גם אף שיר של אהוד בנאי, של יהודה פוליקר, של מתי כספי, של צביקה פיק, של חווה אלברשטיין, של ריטה, של ריקי גל, של עופרה חזה. אף שיר מהפרויקט של עידן רייכל. בין 130 השירים ששובצו במצעד לא נמצא ראוי אף שיר של טיפקס (כן שובץ שיר אחד של אריאל זילבר, רוצי שמוליק קורא לך, במקום ה-121).

במקום ה-51 בבחירה של חיילי צה"ל מופיע "זמר נוגה" של החלונות הגבוהים, השיר שנבחר בערוץ השני כשיר ה-60 האהוב ביותר על אזרחי ישראל (והושמע בביצוע משמים של ריטה).

חיילי צה"ל אוהבים את "תן לשים ת'ראש על דיונה" של הגשש החיוור (מקום שישי), הרבה יותר מאשר למשל את "בלוז כנעני" של אהוד בנאי (שכלל לא הופיע במצעד). מבין כל השירים הרבים של יהורם גאון, הם בחרו דווקא את "בלדה לחובש" (קצין רפואה ראשי בחר בו כשיר ה-60). משום מה, הם זוכרים לטובה את "אל אדמות לכיש" בביצוע רן ונעמה, ואינם זוכרים כלל את "לילה בחוף אכזיב" של שלישיית גשר הירקון, או את "כשאלוהים אמר בפעם הראשונה" של מתי כספי. שיהיה.

 

החרם לא עבד

שיחת טלפון, 11.5

 

ביום חמישי שעבר נערך חידון התנ"ך העולמי לנוער, וזכתה בו צורית ברנסון בת 15 מנהריה. לאחר שזכתה, העבירה מכתב לראש הממשלה, ובו קראה לשחרורו של יונתן פולארד. חיפשתי בעיתונים ולא מצאתי מה קרה לחרם שביקשו גורמים דתיים להטיל על החידון, משום שהשתתפה בו בת אל לוי, תלמידת י"ב מפסגת זאב בירושלים, שלפי טענת ארגון "יד לאחים", משתייכת לקהילת היהודיים המשיחיים.

לפני שבוע דווח כאן, כי שניים מחשובי רבני הציונות הדתית, הרב שלמה אבינר והרב צבי טאו, הצטרפו לקריאה להחרים את החידון. הרב אבינר הסביר, שצריך להחרים את חידון התנ"ך, משום שבת-אל "זו לא ילדה נוצרייה סתם, זו ילדה מיסיונרית. פעם ערכו מסעי צלב כדי לקרב אותנו לנצרות, עכשיו הם פועלים בדרכים אחרות".

אבישי בן חיים, כתב מעריב, שדיווח על השתלשלות הפרשה, מסר שהחידון התקיים ובת-אל לוי השתתפה בו.

אף מתחרה לא פרש לאות מחאה, אפילו לא אחת המשתתפות שראש האולפנה שלה היה בין הקוראים לחרם. בת-אל לא הצליחה לצבור מספיק נקודות כדי לעלות לשלב הגמר, ובכך הוסר החשש הגדול שהיא תזכה בחידון, ותבייש ברבים את שם נערי ונערות ישראל.

ואם חשבו המיסיונרים הנוצרים, בערמומיותם כי רבה, לפעול באמצעות הילדה בת-אל כדי לקדם את מטרותיהם הנלוזות, הם יצטרכו למצוא להם דרכים אחרות, יעילות יותר.

 

מעורר חלחלה

הארץ, 12.5

 

האפשרות שאביגדור ליברמן יהיה שר הביטחון בממשלתו של ביבי נתניהו, אם וכאשר תקום, צריכה לעורר חלחלה בלב כל ישראלי שפוי. בריאיון שהעניק ביום ראשון השבוע לאתר "ניוזרו" בשפה הרוסית, אמר יו"ר ישראל ביתנו, שהוא מתנה את הצטרפותו לקואליציה עתידית בראשות נתניהו, בקבלת תיק הביטחון. על אהוד ברק אמר ליברמן, שהוא לא קורץ מהחומר שעושה אנשים למנהיגים.

אם להשתמש בלשונו של הסופר דוד גרוסמן, למנות את ליברמן לתפקיד שר הביטחון זה למנות פירומן מועד למנהל מכבי האש של המדינה. הרעיון הזה הוא כל כך מפחיד (מלחמה ודאית עם איראן, אולי גרעינית? סיבוב נוסף עם החיזבאללה? טרנספר לערביי ישראל?) שאולי ירתיע רבים מלהצביע עבור נתניהו. להשלמת התמונה חסר, שאפי איתם יודיע, שהוא מתנה את הצטרפותו לקואליציה בראשות נתניהו בקבלת התיק לביטחון פנים.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים