הסלמה בעוטף עזה: החל עידן הנשק המקצועי, המדויק ומכוון המטרה

15.5.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

הסלמה בעוטף עזה: החל עידן הנשק המקצועי, המדויק ומכוון המטרה

נחמן גלבוע

 

"אנחנו מטווחים על ידי מרגמה כבדה, ולזה אוכלוסייה אזרחית לא יכולה להתרגל"

 

נפילתו של חבר קיבוץ כפר עזה, ג'ימי קדושים, מפגיעת פגז מרגמה כבדה, המכוונת אל חצר הקיבוץ, מסמלת בעיני חברי הקיבוץ וראשי היישובים באזור לשלב חדש בהסלמה. אחת התגובות הספונטניות, בעקבות ההלם והזעזוע מנפילת ההרוג הראשון בקיבוצי שער הנגב, הייתה יציאה של אימהות ושל ילדים אל מחוץ לקיבוץ בסוף השבוע, במחאה על היעדר מיגון, תוך מתן ביטוי לתחושת חוסר האונים. ביום ראשון הם חזרו לבתיהם בקיבוץ. רבים מחוץ לקיבוץ הופתעו שדווקא כפר עזה, קיבוץ שלא דווח עליו רבות בקשר לפגיעות קסאמים, הוא הראשון שספג את המכה הכואבת. דודי דורון, רכז המשק לשעבר ומי שהגיע בין הראשונים למקום הפגיעה, אומר שחברי הקיבוץ דווקא לא הופתעו. "הכתובת הייתה על הקיר", הוא אומר, "בשנים הקודמות המעטנו בדיווח על נפילות קסאמים אצלנו, כדי לא לפגוע בצמיחה הדמוגרפית ובאכלוס השכונה.

 

בשלושת השבועות האחרונים אנחנו מטווחים על ידי מרגמה כבדה, ולזה אוכלוסייה אזרחית לא יכולה להתרגל ולהמשיך בשגרת חייה. מדובר במרגמה בקוטר 120 מ"מ חמושה בחומר נפץ תקני ומשמשת לפיצוח בונקרים. אין שום התרעה בירי של מרגמה כזו, ואין לנו חדרים ממוגנים להסתתר בהם". ביום שבת הגיע שר הביטחון, אהוד ברק, לביקור אצל המשפחה השכולה בכפר עזה, ולאחר מכן קיים פגישה בביתו של ח"כ שי חרמש עם אנשי הקיבוץ ועם ראשי המועצות באזור. בפגישה שמעו ברק ואלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, דברים קשים לנוכח המציאות החדשה. "אמרתי לאהוד ברק, שהאירוע הזה הוא אירוע מכונן", אומר חרמש, "תם עידן הקסאמים והתחיל עידן הנשק המקצועי, המדויק ומכוון המטרה. הפצצות נפלו כבר פעמיים בשכונה שבה גרים רוב ילדי הקיבוץ, בבתים רגילים עם גגות רעפים. אמרתי לברק שאנחנו מצפים ממנו לשלוח את הצבא לתוך הרצועה, כדי לנטרל את המרגמות, ואם זה לא ייעשה - נחזור לתקופת 1948, שבה הקיבוצים היו מוצבים שאוישו רק על ידי הגברים, ואילו הנשים והילדים שהו בעורף הבטוח. אנחנו לא ניסוג מפה. נמשיך לחיות את חיינו ולקיים את המשק באמצעות הגברים, אבל בשום מקום בעולם ילדים ומרגמות כבדות לא הולכים יחד".

 

ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, מצטרף לדעה שמדובר במצב חדש שיש להיערך אליו בהתאם. "קרב החפירות הזה לא יכול להתקיים כשאין הרתעה ואין מיגון. לכן דרשנו לקדם פיתוח של מערכות התרעה ומיגון, במקביל לפיתוח הרב-תחומי בשדרות ובעוטף עזה".

 

גם ראשי התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל וזאב (ולוולה) שור, קראו לממשלת ישראל להשלים את עבודות המיגון בבתי התושבים בכל יישובי עוטף עזה. השניים אמרו זאת לאחר ביקור תנחומים שערכו אצל משפחתו של ג'ימי קדושים. "ירי המרגמות לשטח ישראל מעמיד את התושבים במציאות שבה לא נשמעת התרעה על 'נפילה' צפויה, ולכן מיגון בתים הוא קריטי לביטחון התושבים", אמרו ברגיל ושור. 

 

עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות, איתן ברושי, שנלווה אל ברק בביקורים אצל המשפחה ובפגישות עם התושבים, מציין שברק השיב כי לא יתערב בהחלטה אם להוציא את הילדים מהקיבוץ, ואמר שישאיר אותה לשיקול דעתו של כל הורה. עם זאת, הוא נענה לבקשת הקיבוץ להיכנס לשלב הראשון של המיגון בעוטף עזה, שיחל בעוד כחודשיים, ואמר שימליץ על כך בישיבת הממשלה. הוא גם ציין שייעשה מאמץ לפתח מערכת התרעה ממרגמות, ושהצבא יוציא הנחיות להיכנס לבתים בעת ירי מרגמות, מכיוון שעד עתה לא הייתה הנחיה כזו, וקדושים נהרג מפגז מרגמה שלישי כשהמשיך לעבוד בגינה בעת הירי. לקיבוץ יסופקו גם אמצעי מיגון סביבתיים בתקופה הקרובה. ברק העביר את דברי חברי הקיבוץ גם לאהוד אולמרט, וביקש את שיתוף הפעולה שלו בקידום תוכניות המיגון בכפר עזה.


 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים