מפקד אוכלוסין: משפחת שופוטינסקי, מרום גולן

1.5.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: משפחת שופוטינסקי, קיבוץ מרום גולן

נחמן גלבוע

.

משתתפים: מרינה (46), פיטר (46.5), לאון (25), פליקס (20), אופיר (6.5)

 

בית ראשון: הם עלו לארץ מאוזבקיסטן באוקטובר 1990, והגיעו למרום גולן בהמלצת קרוב משפחה של מרינה שעבד כשכיר במפעל המקומי. הם באו להתרשמות, ופיטר מייד השתלב במפעל. בהמשך הם צורפו למסגרת של בית ראשון במולדת, המשלבת לימודי אולפן לעברית עם עבודה, ובתום התוכנית החליטו לבנות את ביתם בקיבוץ והתקבלו לחברות.

הוא השתנה להם: הם עברו שינוי ראשון כשעזבו את ארץ הולדתם ועלו לישראל. שינוי נוסף עבר עליהם כשגילו שהקיבוץ אינו קולחוז, והחליטו להסתגל לאורח החיים בו. שנתיים לאחר מכן הם חששו שייעקרו מהגולן, והצטרפו להפגנות כנגד ממשלת רבין. אחרי שנרגעו והצליחו לעכל את חיי הקיבוץ, גם הוא השתנה להם משיתופי לדיפרנציאלי. עכשיו הם שומעים שגם אולמרט מוכן להחזיר את הגולן.

פרטיות: בשכונה, שנבנתה ב-1988 ונקראת שלב ו', דירות דו-משפחתיות בבנייני קומתיים. משפחות בגיל הביניים. חזית הבית פונה למגרש חניה, אך מאחור מתאפשרת פרטיות בזכות הפרשי גבהים וגדר חיה המפרידים בין השטח הציבורי לדשא המשפחתי.

נוף הולנדי: שטח הדירה 90 מ"ר. הריהוט בסלון, ספות עור בצבע חום בהיר ומזנון, נקנו ברשת דקס בצפון. מאחורי הזכוכית במזנון מוצבים כלים מקרמיקה וממתכת. באחת הפינות מוצגות שתי בובות מחרסינה, שנקנו בטיול בחו"ל. ליד פינת האוכל תלויה תמונה של נוף כפרי הולנדי, שסבתא של פיטר העניקה למשפחה. על מדף במטבח מוצב פסלון של פיל הודי, ובובה מחרסינה של אוזבקי מסורתי עם כלי נשיפה.

פרנסה: מרינה מנהלת תפעול באירוח הכפרי של מרום גולן. פיטר מנהל בקרת איכות במחלקות חשמל ומכניקה במפעל המקומי, בנטל, לייצור מוני חשמל.

נשמה: כשפיטר נמצא במצב רוח קודר, הוא מנגן בפסנתר ונרגע.

השורשים שלה: ההורים של מרינה, מרי (71) ויוסף (74) גולדנברג, נולדו באוקראינה וברחו עם הוריהם לאוזבקיסטן בזמן מלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה הם נשארו בטשקנט שבאוזבקיסטן, ושם הם הכירו ונישאו. מרי הייתה סגנית מנהלת מחלקה בכל-בו גדול, ויוסף היה מנהל בחברת חשמל. ב-1991 הם עלו לארץ והתיישבו בכרמיאל. מרי טיפלה בקשישים, ויוסף עבד בעיריית כרמיאל. כיום הם גמלאים. למרינה יש אח, בוריס (49), בקצרין.

השורשים שלו: גם ההורים של פיטר, ריטה (72) וארקדי ז"ל, נדדו מאוקראינה לאוזבקיסטן. ארקדי היה קצין בצבא האדום שהוצב לשירות באוזבקיסטן, וריטה הצטרפה אליו לשם לאחר נישואיהם. ריטה למדה רפואת שיניים ועבדה במשרד הבריאות המקומי. ב-1991 עלו ההורים לישראל, והתיישבו בקצרין שבגולן. ארקדי נפטר לפני שש שנים. ריטה עבדה בטיפול בקשישים. כיום היא מתנדבת לעבודה בספרייה בקצרין, ומנהלת צוות מתנדבים לעבודה במחנות צה"ל. לפיטר יש אח, מיכאל (39), בפתח תקווה.

נפגשו בתחתית: הם גרו ברחובות סמוכים. הוא היה סטודנט להנדסה שהתמחה בתרמודינמיקה וחום לתעשייה; היא הייתה סטודנטית להנדסה שהתמחתה ביצירת מים כבדים לתחנות כוח. מדי בוקר ומדי ערב הם עשו מסלול דומה ברכבת התחתית, עד שיום אחד היא התחילה אתו. היא הציגה את עצמה ושאלה אותו לשמו, אף על פי שכבר ידעה מי הוא. אחרי שהפכו לזוג התברר להם, שהם למדו באותה שכבה בשני בתי ספר צמודים, וגם למדו מוזיקה באותו בית ספר ("הכרנו באופן כללי אחד את השני, ואחר ראינו ששנינו מופיעים באותה תמונת מחזור").

ליל החתונה: ב-1982 בטשקנט.

בני המשפחה: לאון היה פעיל בתחום החברתי בבית הספר, שירת בשנת שירות בחברה להגנת הטבע ובתחום החילוץ בצבא, וכיום הוא גר בתל אביב עם חברה ומשווק ציוד ולבוש לספורט אתגרי ("החלום שלו זה להיות טייס"). פליקס היה במשלחת נוער בקנדה, שירת בכפר הנוער בניצנה וכיום הוא חייל במודיעין ("הוא ילד כובש עם לב רחב"). אופיר נמצאת בגן חובה "חרמון" במרום גולן, אוהבת לצייר, לשחק ולרוץ ("בת זקונים קלאסית").

קניות: בצרכנייה המקומית ובסופרמרקטים בצפון.

בילויים: תיאטרון בקריית שמונה, טיולים.

מאכלים: אוכל אתני מרוסיה ("בורשט, מרקים, אורז אוזבקי, מאפים").

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: מרום גולן מתנהל במודל רשת ביטחון. מרינה ופיטר: "זו הצלחה גדולה. זה נותן לחברים עצמאות כלכלית אדירה. השיטה הקודמת הפריעה לנו".

מצב כלכלי: ממוצע פלוס.

עושה להם את היום: אצל שניהם אלה המפגשים המשפחתיים אחרי העבודה וסופי השבוע עם כל הילדים (מרינה: "אני ופיטר מאוד קשורים אחד לשני, ובקיבוץ קצת צוחקים עלינו על זה").

טוב להם בקיבוץ (בדירוג 10-1): מרינה ופיטר - 8.5 ("אנחנו במצב מצוין מבחינת המקום והמשפחה, אבל בכל זאת תמיד שואפים ליותר").

 

קיבוץ מרום גולן נוסד ב-1967, נמצא סמוך לכביש 98 בצפון הגולן, מונה 47 חברים.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים