שלושה חברי קיבוץ בתערוכה וירטואלית לסיפורי ניצולים של "יד ושם"

1.5.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

שלושה חברי קיבוץ בתערוכה וירטואלית לסיפורי ניצולים של "יד ושם"

נחמן גלבוע

 

"בחרנו בחיים" הוא שמה של תערוכה וירטואלית המוצגת בימים אלה באתר "יד ושם", לקראת יום השואה ולרגל 60 שנות קיומה של מדינת ישראל. בתערוכה מוצגים סיפורי 30 ניצולי שואה, המשקפים את תרומת הניצולים לחברה הישראלית במגוון תחומים. בין הניצולים שסיפוריהם נכללים בתערוכה נמצאים אהרון ברק, דן פגיס, יוסף לפיד, ישראל גוטמן, הרב ישראל מאיר לאו, משה זנבר, נח קליגר ואחרים. את התנועה הקיבוצית מייצגים בה חסיה בורנשטיין מלהבות הבשן בתחום החינוך, יהודית ארנון מגעתון בתחום האמנות והתרבות ושמוליק שילה מצאלים, גם הוא בתחום האמנות והתרבות.

 

חסיה בורנשטיין (86), שעבדה כמחנכת ומורה לאמנות במכללת תל חי, הייתה בתקופת השואה חברת המחתרת היהודית בגטו גרודנו ועסקה בהדרכת בני נוער. לאחר המלחמה בה פעלה כפרטיזנית, גילתה חסיה, כי כל משפחתה נרצחה בשואה. עם תום המלחמה פתחה את בית הילדים הראשון להצלת ילדים יהודים בלודז', ולאחר תלאות רבות עלתה הקבוצה ארצה.

 

יהודית ארנון (81), רקדנית וכוריאוגרפית, כלת פרס ישראל לשנת 1998 בתחום המחול, גורשה לאושוויץ כשהייתה בת 17, היא נשלחה לעבודה, ושרדה צעדת מוות, כשהגיעו הנשים למחנה פרידנברג שבצ'כיה על סף בור ענק, מולו הועמדו כולן, הגיע הצבא האדום ויהודית שוחררה.

בשנת 1970 היא ייסדה את להקת המחול הקיבוצית, והייתה מנהלתה האמנותית עד שנת 1996. בשנת 1995 הדליקה יהודית משואה ביד ושם, בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. 

 

שמוליק שילה (78), ממייסדי קיבוץ צאלים, הוא שחקן תיאטרון וקולנוע, מראשוני "תיאטרון הקיבוץ" ו"תיאטרון באר שבע" ומייסדו של תיאטרון הנגב. הוא נולד בלוצק שבפולין (כיום אוקראינה). באוגוסט  942  נרצחו רוב יהודי העיר ביער סמוך. שמוליק הצליח לשרוד פרק זמן במחנה עבודה, ברח מניסיון חיסול של עובדי המחנה והגיע אל הפרטיזנים באזור. בשנת 1983 ייסד שמוליק את תיאטרון הנגב, ובמשך זמן רב היה מנהלו, מנהלו האמנותי והרוח החיה בו. הוא היה גם מראשוני תיאטרון הקיבוץ ותיאטרון באר שבע, וכן שיחק בתיאטרון הלאומי, "הבימה". ב-2007 הוציא לאור את ספרו "סיפור אישי?" על ילדותו בלוצק שלפני המלחמה, על קורותיו בשואה וכן על השפעת עברו על חייו בישראל. 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים