החצר - מעשיות מהקיבוצים

1.5.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

.

היום הילדים כבר בני שישים

גשר

 

לפני שישים שנה פונו ילדי גשר מהקיבוץ מאימת הלגיון הירדני, ושוכנו למשך כמעט שנתיים במנזר הכרמלתיות בחיפה. מישהו מתישהו צילם אותם יושבים על מדרגות המנזר, שהיום הוא כבר מזמן חלק מבית החולים רמב"ם, ועכשיו פתאום התמונה הזו חזרה להיות רלוונטית, כי גם רמב"ם וגם קיבוץ גשר חוגגים 70 שנה להיווסדם. באירוע חגיגי שוחזרה השבוע התמונה בכיכובם של אותם הילדים, שהיום הם כבר לא כל כך ילדים, כפי שאפשר לתאר.

 

והפרחים? לצה"ל -

מעגן

 

הגמלאית, חניתה קידר מקיבוץ מעגן, מתנדבת באגודה למען החייל יותר מ-12 שנה, ועוסקת בגיוס כספים עבור בית החייל על שם יצחק רבין בקריית שמונה. במשך השנים היא הצליחה לגייס 11 מיליון דולר, שהם בחישוב גס בערך מיליון דולר לשנה, ויכול מאוד להיות שהקיבוצים צריכים לשקול להתחיל להעסיק גמלאים בגיוס כספים. בכל אופן, השנה ארגנה הגברת קידר ליל סדר במלון לכ-300 חיילים בודדים, ובארוחת הצוהריים שקדמה לחג כיבד אותם בנוכחותו גם הרמטכ"ל. בזמן הארוחה קם לפתע רב האלוף, הודה לחניתה והעניק לה תעודת הוקרה בשם חיילי צה"ל. חניתה המופתעת: "התרגשתי מאוד. הנה למרות גילי המופלג, אני ממשיכה להביא תועלת".

 

לכל איש יש שם

 

שיטוט בספר הטלפונים של הקיבוצים בערך קיבוץ "מעגן" הוביל אותי לגילוי נחמד מאוד: לצד השמות הפרטיים של חברי מעגן רשומים לעתים תכופות גם הכינויים שלהם. אפשר למצוא שם את אגי, את בונדי, את טוטו, את איז'ו ואפילו את קיצ'י. לא נמצאו: מנדל, צבינגי ופוקשק.

 

שלושת המזכ"לים

גבע

 

בכל חג שני של פסח מעלות בגבע שתי הופעות של הגבעטרון: אחת לחברי הקיבוץ ואחת לאח"מים. לפני  שנה, לאור פרס ישראל (והפריימריז), הגיעו מכובדים רבים, ואילו השנה הרשימה כללה רק את ברק ואת החבר'ה מהבית: חרמש, נוקד ועוד כאלה. אבל השלאגר הלא צפוי של הערב היה מופע "שלושת הטנורים" בכיכובם של איתן בן דוד מזכ"ל תנועת המושבים ולוולה וגברי שלנו, שביצעו עם הגבעטרון שיר.

 

עוד גבעטרון

 

וגם בערב הפנימי לחברי הקיבוץ הייתה הפתעה: כשהגיע השיר "גבעה אחת", שיר חדש שהולחן על ידי שלמה ארצי למילותיו של נתן יונתן, אמר לפתע גדעון גוריון, מוותיקי הלהקה: "בעצם שלמה ארצי פה, אולי הוא יעלה לשיר אתנו"? והזמר אכן עלה מהקהל והצטרף בשירה לחברי הלהקה. לא ברור אם הדבר היה מתוכנן או לא - ניקה ברזק, לכל הפחות, הופתעה.

 

לוהט בסחנה

ניר דוד

 

וברכות לגן הלאומי גן השלושה, שהגיע למקום הראשון במצעד המקומות שהכי לא כדאי להגיע אליהם בחג: מהנתונים הרשמיים של רשות הטבע והגנים עולה, כי הסחנה הוביל את רשימת האתרים הפופולריים בישראל בחג פסח התשס"ח, עם ממוצע של כמעט 5,000 מבקרים ביום. נשמע נורא, אבל לניר דוידים זה לא מזיז. הם ממילא נכנסים רק אחרי שעת הסגירה, עם מפתח דרך הפשפש בשער הדרומי...

 

הים עלינו

 

הדוד שלי חזר נסער מכנס חירום בנושא איכות הסביבה, שבו התבשר שבשל המסת הקרחונים, צפויים מי האוקיינוסים לעלות בשישים השנים הקרובות בכשלושה מטרים, ולהציף מישורי חוף עצומים בכל רחבי כדור הארץ. חשבתי, כי מאחר שאני הראשונה ששומעת את זה (אחרת כבר הייתה אמורה להיות פה היסטריה רבתי), אז כדאי שאתריע: חברי קיבוצים השוכנים על שפת הים - למשל, קיבוצי עמק זבולון - תוך שישים שנה אתם תוצפו. אז כדאי שתתחילו להתארגן כבר מהיום, כי זה ממש לא נשמע לי נעים.

 

חצרות החזית

החזית האוסטרית

 

הקהילה היהודית באוסטריה קראה בעיתונות הישראלית את מכתבה של הילדה מיכל שמחי מניר עם, המתאר את מצוקת החיים בעוטף, והחליטה להזמין משלחת של אימהות ושל ילדים לשבוע הסברה בווינה. שיא השבוע היה ביקור המשלחת בארמונו של נשיא אוסטריה, שקיבל מהילדים חמסה מעשה ידיהם, והופתע לשמוע מהם שהם נוהגים להתחבא מתחת לשולחנות בהישמע התראת ה"צבע אדום". כמו כן נזכר הנשיא בימיו כמתנדב בקיבוץ בצפון לפני 45 שנה, ובאחד המשפטים הבודדים שהוא זוכר בעברית: "אתה ממזר גדול".

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים