ברוב הקיבוצים מתקיים עדיין הסדר המשותף

17.4.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

ברוב הקיבוצים מתקיים עדיין הסדר המשותף

נחמן גלבוע

 

בכמה קיבוצים חוזרים לקיים את הסדר הקיבוצי לאחר הפסקה מרובת שנים. גם השנה הסדר הגדול ביותר יהיה בקיבוץ נען, וגדל הביקוש בסדר המשפחתי להגדה הקיבוצית

 

ליל הסדר הקרוב יאופיין במספר קיבוצים בשובו של הסדר המסורתי המשותף. על פי נתונים שאספו עילות המטה לתרבות בתנועה הקיבוצית, פאולה גלוזמן ותלמה להב, ברוב הקיבוצים יקיימו גם שנה את סדר הקיבוצי במשותף, ובחלק מהקיבוצים ייערכו סדרי פסח בחוג המשפחה, וסדרים 'שכונתיים' ל משפחות מתגוררות באותו קיבוץ בשכנות גיאוגרפית.

 

בקיבוץ נצר סירני לא התקיים סדר משותף בשבע השנים האחרונות, מאז שהונהג בו השינוי אורחות חיים. "בכל שנה נרשמו עשרה איש לסדר, והוא לא התקיים", מדווחת רכזת התרבות, חנה פיין, "השנה, שנת ה-60 לקיבוץ, החלטתי שהכותרת תהיה 'להחזיר עטרה ליושנה' ולקיים את הסדר הקיבוצי כהלכתו. החברים היו סקפטיים ולא האמינו שזה יצליח, אבל כשיש שיווק נכון ומודעות בצדקת הדרך יש גם תוצאות. נרשמו 300 איש, שיחגגו את הסדר בחדר האוכל. התוכנית תתבסס על ההגדה הקיבוצית שלנו, כולל הופעת המקהלה, הבאת העומר, חיפוש האפיקומן, הצגה של הילדים, חד גדיא, ובקיצור סדר כהלכתו". 

 

ש: מה בכל זאת יהיה שונה בלילה הזה מלילות הסדר הקודמים?

ת: "שבשנים הקודמות כל העשייה הייתה בהתנדבות וללא תשלום, ואילו השנה נזקקנו לרכוש שירותים רבים של חברי הקיבוץ בתשלום. יש לציין לשבח את חברי המקהלה, שכולם מופיעים בהתנדבות".   

 

הסדר הגדול ביותר ייערך גם השנה בקיבוץ נען, הקיבוץ הגדול ביותר בתנועה המונה 900 חברים. את הניהול המוזיקלי בנען מובילה זה שנים ללי ניר, הנושאת על כתפיה חלק גדול מקיום המסורת המקומית. מנהלת הסדר, רעיה בן אברהם, מדווחת שהסדר מתוכנן ל-1,200 משתתפים, ומביעה תקווה שהביקוש לא יהיה גדול יותר, מכיוון שאולם הספורט המקומי, שבו מתקיים הסדר כל השנים, צר מלהכיל משתתפים נוספים. "אני חושבת שדווקא בגלל ההפרטה הביקוש לסדר גבר", אומרת בן אברהם, "משום שאנשים מחפשים את היחד בחג הזה."

 

ורד ליבשטיין מכפר עזה לקחה על עצמה, יחד עם זיו מצליח, את ארגון הסדר בקיבוצה הנמצא מול גדר המערכת, והוא ייערך בחדר האוכל בהשתתפות 400 חברים, אורחים ותושבי ההרחבה הקהילתית. "זה סדר כמו פעם", היא אומרת, "שבו כל אחד תורם את מה שהוא יכול. הרבה אנשים רוצים לעזור בכל דרך אפשרית, וכל הזמן שואלים מה צריך לעשות".

 

ש: אין חשש מפני המצב הביטחוני?

ת: "חששנו שאנשים לא יגיעו, אבל נרשמו לסדר אפילו בנים ונכדים שכבר שנה לא היו פה בגלל המצב. במקרה שתישמע אזעקת 'צבע אדום', נישאר בחדר האוכל, שהוא מבנה יותר בטוח מהרבה בתים בקיבוץ". "יש פה מסורת שאנשים מכינים בבית את המנה האחרונה", היא מספרת, "והתחרות בנושא הזה כבר נמצאת בעיצומה".

 

גם בלהבות הבשן עושה הסדר הקיבוצי קאמבק, לאחר מספר שנים שבהן לא התקיים סדר משותף. "מי שרצה לחגוג עשה את זה עם האורחים בצימרים", מציינת אסתי גרינברג, "אבל השנה תלינו רשימה ונרשמו מספיק אנשים כדי לחגוג בחדר האוכל. הקייטרינג יהיה משמיר והכלים מבחוץ, אבל נערוך את הסדר על פי ההגדה הקיבוצית שלנו. נהיה 70 איש, ותיקים, צעירים ותושבים. חבל שלא נרשמו יותר, אבל טוב שיש סדר למי שמעוניין לחגוג ביחד".

 

בקיבוץ אפק יסבו לשולחנות הסדר 270 איש, חלקם מהקיבוץ וחלקם אורחים תמורת תשלום. "לא שיווקנו את הסדר", מספרת ענת גולד, "יש אנשים מהאזור שמכירים אותנו, וזו כבר השנה השלישית שהם מגיעים הנה. אנחנו קוראים את הגדת יגור בהשתתפות אנשים רבים מהקהל, ויש קטעי שירה וקריאה מעל הבמה. האוכל יובא מבחוץ על ידי חברת קייטרינג, והם גם ידאגו להגיש אותו".

 

תלמה להב מציינת גם את המגמה לקיים בקיבוצים סדר פסח משפחתי. "אפשר לראות בכך דבר טבעי", היא מסבירה, "בעיקר עקב השינויים באורח החיים הקיבוצי ותהליכי ההפרטה, בהיות הקיבוץ חברה רב-דורית, מרובת שלוחות ורצונות משתנים".

 

היבט נוסף שצובר תאוצה הוא ביקוש מצד קיבוצים ובני קיבוץ שעזבו לקיים סדר על פי תוכן "הגדה קיבוצית", שבה מושם דגש על כמיהה לשלום בין ישראל לשכנותיה, ברכה לגשמים מרובים ולתנובות בחקלאות, תפילה לביטחון המדינה וחיילי צה"ל ועוד. מהוצאת הקיבוץ המאוחד וממכון החגים הקיבוצי מדווחים, כי בשבוע האחרון נשלחו 600 הגדות 'קיבוציות' שהוזמנו, וממטה התרבות התנועתי נשלחו 1,000 הגדות ברוח הקיבוץ הארצי, שהוזמנו על ידי קיבוצים ועל ידי עוזבי קיבוץ.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים