מפקד אוכלוסין: משפחת סבג, עין גדי

17.4.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: משפחת סבג, קיבוץ עין גדי

נחמן גלבוע

 
.

משתתפים: רביטל (35), אסף (36), אביתר (5.5), אחינועם (3), איציק (17), וגם הכלב, ששון, (6), טרייר מעורב שהסתפר לקראת הקיץ.

 

רגשות מעורבים: מחד, הם מתקבלים באהדה ומשולבים בתפקידים חברתיים בקיבוץ. מאידך, אין להם אפשרות להיות שותפים שווים לחברי הקיבוץ בקבלת החלטות הנוגעות למקום. ככה זה כשאתם תושבים בקיבוץ. והרגשות מעורבים.

איכות חיים: הם התפשרו על דירה קטנה בהרבה מזו שבה גרו בעבר בירושלים, אבל קיבלו מקום שקט, חינוך מעולה לילדים, הרבה טבע וזמן איכות למשפחה.

הגן הבוטני: שכונה ב'. בתים דו קומתיים, ודו משפחתיים בכל קומה. דירות קטנות המיועדות למשפחות צעירות. על הנוי מסביב מיותר להכביר מלים. כל הקיבוץ נמצא בתוך גן בוטני.

בית דודו שליטא: משפחת סבג גרה בקומה שנייה, בבית שבו חוברו שתי דירות (56 מ"ר לאחר החיבור). החיבור נעשה בתקופה שבה גר בבית חבר הקיבוץ, האנימטור דודו שליטא. שליטא כבר מזמן עזב את הדירה וגם את הקיבוץ, אבל הבית יישאר על שמו לעולם ועד.

אנשים בהודו: בסלון הקטן תלויות תמונות של אנשים בהודו, שצילם אחיה של רביטל. לידן תלוי תצלום מופשט מלינקולן סנטר בניו יורק. בחדרים יש תצלומים מאפריקה, ומספר פריטים ובהם כיסאות, כובעים ופסלונים שאסף הביא מחוף השנהב. קיר שלם מוקדש לאוסף החאמסות המשפחתי.

פרנסה: רביטל היא מחנכת ומורה למדעי הסביבה בבית הספר התיכון בעין גדי. אסף הוא מנהל המזון והמשקאות בבית המלון של הקיבוץ, ולפני כן היה מנהל התפעול של חמי עין גדי.

פנאי: אסף מנגן בגיטרה, לומד לנגן במפוחית ושוחה. רביטל מתעמלת בשיטת פילאטיס, עוסקת באיכות סביבה.

השורשים שלה: הוריה של רביטל, מתוקה (62) שלו ועזרא (67) ביטון, הכירו בירושלים. הם עברו להתגורר במעלה אדומים, ועבדו כמנהלי חשבונות במשרדי ממשלה. כיום הם גמלאים. לפני ארבע שנים הם נפרדו. מתוקה נשארה במעלה אדומים, ועזרא עבר להתגורר עם בת זוג בקיבוץ ברור חיל. לרביטל יש שלושה אחים: ארז (33) בדגניה ב', יניב (30) בתל אביב, תומר (27) בירושלים.

השורשים שלו: הוריו של אסף, חנה (60+) ואלי (64) סבג, עלו ממרוקו כנערים בשנות ה-50. חנה התיישבה עם הוריה במושב בתענכים, ואלי עלה בגפו לפנימייה בירושלים. הם נפגשו במסיבה כשחנה למדה באוניברסיטה העברית. חנה עובדת כמזכירה רפואית ב'ביקור חולים' בירושלים, ואלי הוא בעל עסק פרטי לאלקטרוניקה ("שנקרא על שמי 'אסף אלקטרוניקה'"). לאסף יש אחות, עינת (39), ברמת השרון, ואח, בועז (30), במבשרת ציון.

און אנד אוף: הם נפגשו בחבורה משותפת. לה היה חבר, לו הייתה חברה. אחרי שהחברה עזבה אותו הוא התקשר אליה לקבל חיזוקים, והתפתחו ביניהם קשרי ידידות. בהמשך גם היא נפרדה מהחבר, ובמשך כמה שנים הם היו חברים "און אנד אוף". על פי הגרסה שלה הם היו כל הזמן חברים; על פי הגרסה שלו הם היו חברים בחלק מהזמן. לבסוף הגרסה שלה גברה על שלו והובילה לברית הנישואין.

ליל הנישואין: ב-2001 בירושלים ("זה היה ביום שישי בצוהריים. שיא הפיגועים בירושלים. עשינו לאורחים סיור בשוק מחנה יהודה, ומשם עלינו על קו 18 ברחוב יפו. שבוע אחרי זה היה פיגוע בסבארו ברחוב יפו").

הירידה לעין גדי: כשרביטל למדה לפני 12 שנים בסמינר בירושלים, היא קיבלה מלגה תמורת עבודה בכפר או בעיר פיתוח. במסגרת זו היא החלה ללמד בעין גדי, כשהיא עושה את דרכה מירושלים לקיבוץ ובחזרה. כשהבת השנייה נולדה הם החליטו לצאת מהעיר, והבחירה הטבעית הייתה בעין גדי.

אביתר ואחינועם: אביתר מתחנך בגן סנונית אצל הגננת סוזי, אוהב לשחק, בעל דמיון מפותח וכושר ביטוי עשיר. אחינועם מתחנכת בפעוטון פשוש אצל המטפלת מלינה, והיא ילדה דעתנית, עקשנית ובעלת נוכחות בולטת.

איציק: איציק הגיע לקיבוץ מאילת להתחנך בפנימייה של עליית הנוער. בסוף כיתה י' הוא החליט לפרוש מהלימודים, ויצא לתקופת מסוימת מהקיבוץ. בפגישה מקרית בעין גדי עם רביטל ועם אסף, הוא סיפר להם על רצונו לחזור לעבוד בקיבוץ. כשבקיבוץ דרשו שהוא יימצא במסגרת משפחתית, הם התנדבו מייד לשמש לו כמשפחה.

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: עין גדי מתנהל במודל רשת הביטחון. רביטל ואסף: "זה התבקש, וזה מצעיד את הקיבוץ קדימה".

מצב כלכלי: סביר.

עושה להם את היום: אצל רביטל זה כשהיא ואסף מתפנים לשיחה, אצל אסף זה יום טוב בעבודה ועם הילדים.

טוב להם בקיבוץ: (בדירוג 10-1) רביטל ואסף - 9.

 

קיבוץ עין גדי נוסד ב-1956, נמצא על כביש 90 ליד ים המלח, מונה 194 חברים.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים