חקלאי הגליל הקימו מטה חירום לטיפול בקיצוץ המים לחקלאות

10.4.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

אחיקם ברלוי

חקלאי הגליל הקימו מטה חירום לטיפול בקיצוץ המים לחקלאות

יעקב לזר

 

החקלאים: לא יהיה קיצוץ במכסות המים ללא פיצוי על אבדן הכנסה

.

^למעלה ממאה חקלאים מהגליל העליון, חברי מושבים, קיבוצים ומושבות, השתתפו בכנס חירום בעקבות האיום הממשלתי בקיצוץ במים לחקלאות. בכנס הוחלט על הקמת מטה חירום בראשותו של אהרון ולנסי, ראש המועצה האזורית הגליל העליון, שיטפל בבעיות הבצורת, מודל קיצוץ מכסות המים לשנת 2008, בקבלת פיצויים על קיצוץ מכסות המים ופיתוח מקורות מים נוספים בגליל. החקלאים קראו לרשות המים לבצע קיצוץ מינימאלי בהשקיית המטעים ולתת פיצוי לגידולי השדה שייפגעו כתוצאה מקיצוץ מכסות המים בגליל.

 

עמיר אנטלר, מנהל משרד החקלאות בפועל באזור הצפון, קרא לחקלאים לפנות לוועדת החריגים שהוקמה במשרד החקלאות, בכדי לפתור בעיות במודל הקיצוץ, והבטיח שהמשרד ישתדל להקטין את הקיצוץ עד ל-90% מכמות המים שנצרכה בגליל בשנת 2007. בנוסף הוחלט בכנס כי החקלאים ידרשו חיבור מאגרי הקולחין המעטים באזור לרשתות המים לחקלאות, וכמו כן יפעלו לזירוז פיתוח הקידוחים במאגר המים התת-קרקעי שהתגלה ליד קבוץ שמיר. החקלאים החליטו להתנגד לקיצוץ שלא יהיה מבוסס על מכסות המים ההיסטוריות משנת 1989 ולהתנות את הקיצוץ בפיצוי לחקלאים שייפגעו ממנו.

 

אחיקם ברלוי, מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל ויו"ר חברת חצבני דן אמר, שהחקלאים מבינים את המצב הקשה  אליו נקלע משק המים במדינה ומסכימים כי אספקת מי שתייה קודמת לאספקת מים לחקלאות, "אך בוודאי לא נסכים שייקחו את מטה לחמנו וישאירו אותנו לאנחות. החקלאים מוכנים לעזור למדינה ולוותר על חלק

ממכסת המים, אבל רק תמורת פיצוי הולם!".

 

 בגליל העליון קיימים 50 ישובים חקלאיים המעבדים שטח של כ-140 אלף דונם, וצורכים כ-100 מיליון קוב של מים להשקיה חקלאית. כמות הקולחין באזור היא מינימלית בגלל דלילות האוכלוסייה, ומסתכמת בפחות מ-10 מליון קוב לשנה.

 

בכנס השתתפו גם זאב אחיפז מרשות המים, דובי אמיתי נשיא התאחדות האיכרים, שבתאי גלס מנהל  ההתארגנות לניהול עצמי של משק המים בגליל, חקלאים ורכזי יישובים מכל אזור הגליל.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים