החצר - מעשיות מהקיבוצים

10.4.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

 

 

.ראש המועצה שלי

 

קוראי המדור המכורים (והלא מכורים) בוודאי יודעים כי אלון שוסטר חבר מפלסים (ראש המועצה) מפיץ מדי שבוע (כבר מספר שנים) לתושבי שער הנגב מעין איגרת לה הוא קורא "מילים לשבת", ובה הוא מספר בנקודות קצרות (וכתובות היטב) מהנעשה על שולחנו. הטקסטים שלו, לעניות דעתי, לפחות - פעמים רבות לא פחות ממקסימים, שלא להתחיל לדבר על העממיות, הבלתי-אמצעיות והזמינות שהוא משדר דרכם לציבור, גם בחותמו על האיגרות בצירוף מספר הנייד האישי שלו.

 

מכיר את מאיר?...

מפלסים

 

השבוע הייתי חייבת (חייבת!) להעתיק ממנו שני סיפורים, כי הם היו כל כך חמודים. הראשון, סיפור מנמל תעופה אמריקאי כלשהו, בו נתקל שוסטר בעמדת ביקורת הדרכונים בשוטר חשדן. זה שאל אותו למקום מגוריו, וכשסיפר לו ראש המועצה שהוא מתגורר בקרבת העיר עזה, התחיל השוטר האמריקני לזרוק לו שמות של חברי מפלסים, עליהם קרא זה מכבר באיזו כתבה על המצב באזור שהתפרסמה באיזה מגזין מקומי.

עולם קטן.

 

ערש הטכנולוגיה, שער הנגב

 

את הסיפור השני אביא כלשונו:

"אחת המשימות שלקחתי על עצמי במסע הייתה לנסות ולהבהיר למאזינינו כיצד חיה קהילה בעלת אוריינטציה מערבית במרחב המזרח תיכוני הלא יציב. זה לא פשוט. סיפרתי למאה וחמישים תלמידי תיכון בניו ג'רזי שבני ביקש ממני לקנות לו MP4, נגן המוסיקה הזעיר ואכן קניתי אחד בדיוטי פרי בנתב"ג. MP3, הם מתקנים אותי. MP4, אני מתעקש, בישראל כבר יש MP4. עכשיו הבינו גם סקוט וג'ניפר שבישראל, מה בישראל, בשער הנגב, חיים מצוין..."

 

חדשוס במוסיאונוס

ניר דוד

 

שש שנים שכבר מתקיימות מדי שנה בסחנה אולימפיאדות של בתי הספר האנתרופוסופיים מרחבי הארץ, וכעת משיק המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית שבסחנה גם את המרכז לשלום ולסובלנות ברוח יוון העתיקה. המרכז נחנך השבוע במעמד שגריר יוון בישראל, שאפילו הטיל מוט לכבוד האירוע.

 

לילה עמל

 

ואם כבר בניר דוד עסקינן, חברי תל עמל נרגשו להתקל בערב יום שישי בדרכם לחדר האוכל בהמון שמו"צניקים צובאים על בית התרבות. מסתבר שאזור צפון ערך בקיבוץ "לילה לבן", וכמאה חניכים זבי חותם בחולצות שומריות הגיעו ממטעי הזיתים אל לב הקיבוץ ועסקו כל הלילה בהעלאת תכני תרבות מקוריים ובריקודי עם.

 

פרה מקטלוג

הבונים

 

לרפת הבונים, שהיא רפת ידועה בטיב פרותיה, הגיעו השבוע שתי הולנדיות. לא פרות, צלמות הולנדיות המתמחות בצילום אפנה של פרות עבור קטלוגים מיוחדים, שמהם, נו איך קוראים לזה, בוחרים חקלאים בכל רחבי העולם את הכלה שתשביח לפר שלהם את הדור. הצלמות - בצילומי אפנה כמו בצילומי אפנה - עשו לפרות מניקור, פדיקור ותסרוקת.

 

פנייה לספרניות

השומר הצעיר

 

ספריית ההדרכה של ההנהגה הראשית של השומר הצעיר תופסת - תתפלאו - תאוצה, ומשמשת את מדריכי התנועה הצעירים והבוגרים מכל רחבי הארץ למציאת חומר בכל נושא - ממרד גטו ורשה ועד גידול דגי נוי בארץ ובתפוצות (מי יותר מי פחות). לקראת ניקיון פסח פונים בתנועה לספריות הקיבוציות להעביר להם כל תרומה של ספרים, בכל נושא ומכל תקופה. צרו נא קשר עם חגי בטלפון 0524-840637 ובמו ידיכם תסייעו ליצירתו של דור צעיר, משכיל ורחב אופקים.

 

והיגדת לבנייך

 

מהשבוע ועד יום העצמאות יש הזדמנות נדירה לחזות בעשרות הגדות לפסח מקוריות ונושנות, שנכתבו ואוירו על ידי יהודים בתקופות שונות בגולה. בתערוכה משותפת למוזיאון בית לוחמי הגטאות ולמוזיאון "אוצרות בחומה" בעכו העתיקה מוצגות בין היתר גם הגדות שכתבו יהודים בגטאות ובמחנות ההשמדה, ולא מפתיע לגלות שבין הכותבים היו כאלה שהשוו את צוררותו של פרעה לצורר אחר, מודרני יותר, אותו הכירו מקרוב. וכמה שהמשפט "ובכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים" נשמע להם בוודאי רלוונטי אז. טוב, אפילו היום.

 

אם אשכחך עין גב

עין גב

 

החברים של טדי קולק, לא שוכחים אותו. בעין גב, הסבו את שם הטיילת המהממת על גדות הכינרת על שמו של קולק. את לוח ההנצחה על סלע בזלת, חשפה בתו אסנת קולק ונכדו. כמו כן הוכרז על פתיחתו של יום עיון שנתי בנושא תיירות על שם טדי קולק. קולק, כזכור היה בכלל הרבה שנים, עוד קודם שירושלים בכלל הכירה אותו, חבר קיבוץ עין גב והוא הוא שיזם והקים בו את אתרי התיירות והנופש. באירוע בעין גב השתתפו-נציגי משפחת קולק, ולוולה, מזכיר התנועה, שאף הוא כידוע מעין גב, עוזי ברעם, שהיה חבר טוב של טדי ועוד הרבה אחרים מתחום התיירות. וכמובן שהיה שם גם מוקי צור, שגם הוא מעין גב ועוד מלא אנשים וחברי קיבוצים מאזור הכנרת ועמק הירדן ועוד.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים