המתנדבים בעין השלושה: הייתה חוויה מעניינת

10.4.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

המתנדבים בעין השלושה: הייתה חוויה מעניינת

נחמן גלבוע

.

כשלושים חברי קיבוצים התנדבו ביום שישי האחרון להוציא את ציוד ההשקיה מחלקת "הצלפים" של קיבוץ עין השלושה, הסמוכה לגדר המערכת של רצועת עזה. המבצע תוכנן בקפדנות על ידי אגף המשימות של התנועה הקיבוצית, תוך תיאום אבטחת העובדים על ידי כוחות צה"ל. בתחילה הציע הצבא לערוך את המבצע

בלילה, אך בהמשך הסכים לביצועו באור יום, וגם שלח טנקים לעמדות חולשות מעבר לגדר. בצד הישראלי נערכו סיורים ותצפיות, והמתנדבים תודרכו לפני היציאה לשטח להיצמד לקרקע אם יירו לעברם.

 

מיה מעיין, 30, מצאלים, עובדת אוטומציה בגד"ש של קיבוצה המאוגד בחברת חלוצה של קיבוצי האזור ורבש"צית הקיבוץ, התייצבה למשימה מייד לאחר שהתוודעה לצורך לסייע לקיבוץ השוכן בקו האש. יחד עמה הגיע גם מנכ"ל חלוצה, רזי יהל, משדה בוקר, עד לאחרונה פעיל באגף הכלכלה התנועתי. "אני שימשתי כתצפיתנית", מספרת מעיין, "הסתובבתי בשטח ברכב, כדי לפנות את החבר'ה במקרה של פתיחה באש".

 

הייתה פתיחה באש?

"היה צרור בודד מהצד השני אבל הצבא מייד זיהה את מקור הירי, והזיז לשם כוחות לאחר שהשיב אש. אנחנו המשכנו בעבודה".

 

מעיין יצאה מהמבצע בתחושה טובה. "ממוצע הגילים בשטח היה 60", היא אומרת, "והרגשתי כמו הילדה של החבורה. הבעיה היא, שמדובר באירוע חד פעמי שזוכה לאבטחה צבאית, ולצערי, בשאר ימות השנה חקלאי עין השלושה לא זוכים לשמירה צמודה כזאת".

 

צעירת המשתתפים, שלא נפלה בכושרה מהפלאחים המנוסים, הייתה ליאורה בונה, 29, מבארי, סטודנטית במכללת ספיר, שהתגייסה למבצע בעקבות מודעה שנתלתה בקיבוץ. "התדרוך הצבאי וחלוקת השכפ"צים היו קצת מלחיצים", היא אומרת בגילוי לב, "לא חשבתי שככה יהיה. חשבתי שבאים לעבוד בשדה רחוק יותר. השדה שעבדנו בו ממש נוגע בגדר, ובמשך חודשיים לא נכנסו אליו. הוצאנו את כל הצינורות והממטרות תוך שעתיים וחצי, כשבאמצע היו קצת יריות. נשכבנו והמשכנו הלאה. החיילים היו לידנו ובצד השני, ולכן לא הרגשתי פחד. בסך הכול זו הייתה חוויה מעניינת. משהו קצת אחר לעשות".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים