קשיים בקליטת הפליטים הסודנים על ידי החקלאים בדרום

3.4.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

יוסטה בלייר

קשיים בקליטת הפליטים הסודנים על ידי החקלאים בדרום

נחמן גלבוע

 

 מרשק אופטימי. בלייר מצנן את ההתלהבות: זה לא מעשי

 

רכז אגף המשימות, יואל מרשק, יצא אופטימי בתום פגישה שהתקיימה ביום שלישי שעבר בנושא הפליטים מארתריאה בתל אביב. בפגישה בין מרשק ומזכיר התאחדות חקלאי ישראל ,יוסטה בלייר, ובין ראש מינהל האוכלוסין במשרד הפנים, יעקב גנות, סוכם כי יינתן אישור לקליטת 600 פליטים אריתראים, שיועדו לגירוש מתל אביב, לצאת לעבודה בחקלאות ובבתי מלון. האישור יינתן לחודש בלבד, ויוארך בכל חודש מחדש. על המעסיקים הוטל להצטייד באישורים רפואיים לעובדים, לשלם שכר מינימום ולספק מגורים הולמים.

 

הפגישה התקיימה בתיווכה של רעיית ראש הממשלה, עליזה אולמרט. "האלטרנטיבה לסידור זה היא בתי סוהר וגירוש מהארץ לידי שלטונות שיתעמרו בפליטים", אמר מרשק בתום הפגישה, "הכול חייב להיעשות במהירות לנוכח התנאים הנוראיים שבהם שוהים הפליטים היום. אנו נמצאים במשא ומתן עם איגוד בתי המלונות, עם התאחדות החקלאים ועם משרד הרווחה, על מנת להסדיר הכול תוך יומיים, מתוך כוונה שאוטובוס ראשון עם הפליטים ייצא מתל אביב ביום שישי השבוע. זאת הזדמנות להודות לעליזה אולמרט על מתן גיבוי חם ואוהד לפעילות של התנועה הקיבוצית".

 

בלייר מצנן את ההתלהבות, ומציין שהנושא אינו מעשי מבחינת החקלאים. "מבקשים מאיתנו להעסיק אנשים שאין להם מעמד חוקי", הוא אומר, "ושכל חודש יכולים לקחת אותם או לעצור אותם, והם לא יכולים להיות מחויבים לעבודה. בניגוד לבתי המלון, אנחנו צריכים להקים להם חדרי מגורים ומטבחים ולרכוש ציוד, ובתנאים האלו זה לא בא בחשבון".

 

ש: אז כלום לא ייצא מהתוכנית הזו?

ת: "לגבי החקלאים אין בתוכנית הזו שום פתרון. אני יכול לספר לך על משהו דומה שעשינו לפני חצי שנה, בלי שום פרסום בעיתונים. הוצאנו 540 אריתראים מבתי הסוהר, והובטח לנו שהם יעבדו במשקים במשך חצי שנה. אחרי שלושה חודשים כולם ברחו לתל אביב, והם כנראה אותם האנשים שעליהם מדברים עכשיו. כשהעליתי את הנקודה הזו בפני גנות, הוא אמר שאם הם יברחו שוב, הוא יעצור אותם בתל אביב. אני לא מוצא טעם לקחת אותם בתנאים הללו. אנחנו לא יכולים להירתם לעניין רק בגלל שעיריית תל אביב נמצא במצוקה. כנראה, הפליטים מעדיפים להיות בתל אביב, ולא לעבוד בחקלאות בערבה או בעוטף עזה".

 

גם לאחר דברי בלייר מרשק לא אומר נואש. לדבריו, ביום ראשון ייצאו 150 פליטים לעבודה במלונות באילת, ואם חקלאי ישראל לא יעסיקו אותם, יצטרכו יתר הפליטים להמתין עד שהתאחדות בתי המלון תמצא להם מקומות תעסוקה. "לדעתי, יוסטה שהוא בחור עם לב חם טועה במסקנות שלו", אומר מרשק, "מאות פליטים הסתערו על נקודת אישור העבודה, משום שהם ידעו שהאלטרנטיבה מבחינתם גרועה יותר. הם מוכנים לבוא ללא שום תנאי לכל מקום עבודה".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים