אחרי הקסאם בבית הילדים בניר עם: "זה הקסאם הכי משמעותי שנחת כאן"

3.4.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

אחרי הקסאם בבית הילדים בניר עם: "זה הקסאם הכי משמעותי שנחת כאן"

נחמן גלבוע

 

"אנחנו מותשים. אין לנו כבר כוח. מבחינת התחושות של האנשים, זה הקסאם הכי משמעותי שנחת בניר עם". במילים אלו מתאר חבר הקיבוץ, עופר ליברמן, את תמונת המצב בניר עם, לאחר נחיתת רקטת קסאם ביום שישי האחרון בחצר שבין הגן לפעוטון בקיבוץ. למזלם הרב של הילדים, הם הספיקו להתפנות במהירות מהחצר לחדר ממוגן עם הישמע אזעקת "צבע אדום", וכך נמנעו אבידות קשות בנפש. ביום ראשון לא חזרו הילדים לבית הילדים שנפגע, אלא התכנסו בבית ילדים אחר. "בבית הילדים שנפגע היו השמאים של מס רכוש", מציין ליברמן, "ולא רצינו להוסיף למצב הרוח הקשה של ההורים והילדים. גם ככה הם נמצאים במתח ובחרדה בלתי נסבלים".

 

ש: אתה אומר שזה הקסאם הכי משמעותי בקיבוץ, שכבר חטף קרוב ל-90 קסאמים, חלקם בשכונת הוותיקים ואחרים באזורי מגורים לא ממוגנים.

ת: "כן. זה היה יותר מקסאם רגיל. זה היה אחד הקסאמים היותר משמעותיים שנחתו בניר עם. פתאום אנשים הבינו שהיה פה באמת גבול דק בין נפילה רגילה לבין מה שנקרא הקסאם האסטרטגי, שבעקבותיו מדינת ישראל יוצאת בצורה אימפולסיבית לפעולה קרקעית רחבה או אפילו למלחמה. היינו ממש קרובים לזה ביום שישי. זו בעצם התחושה של האנשים פה". 

 

ש: מה קורה עם ההחלטה למגן את בתי המגורים שלכם?

ת: "אני לא יודע לומר בוודאות מה קורה. אמרו לנו שמתחילים למגן ביוני או ביולי, אבל לצערי, אני למוד ניסיון עם הממשלה הזו והחלטותיה. עד שלא נראה טרקטורים שעובדים על השטח, מבחינתי שום דבר לא זז". בתוך כך, רכז אגף המשימות, יואל מרשק, נרתם לעזרת חקלאי עין השלושה, לאחר שאחד מהם נפגע מירי צלפים בעת הוצאת יבול תפוחי האדמה סמוך לגדר המערכת. מרשק שמע ממרכז הענף, שהוצאת היבול אמנם הסתיימה בהצלחה, אך בשטח פרושה מערכת השקיה וקיים קושי לקפלה בשל המחסור בכוח אדם והחשש לעבוד ליד הגדר. במבצע גיוס מהיר יצר רכז אגף המשימות קשר עם סטודנטים ועם אנשי גד"ש מקיבוצים בנגב, ואלה הבטיחו להגיע ביום שישי הקרוב לבצע את העבודה תחת אבטחה צבאית.  
 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים