עברון: ואף על פי כן מתחילים ביישום מודל רשת ביטחון

3.4.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

עברון: ואף על פי כן מתחילים ביישום מודל רשת ביטחון

נחמן גלבוע

 

זליגמן, רשם האגודות השיתופיות, כתב למערערים כי על הקיבוץ לנהוג לפי התקנות ולשנות קודם את הסעיף המחייב רוב מיוחס. עו"ד עומר כהן: זאת החלטה חוקית

 

הנהלת קיבוץ עברון החלה ביום שלישי, 1 באפריל, ביישום מודל רשת הביטחון לשנת ניסיון. הנהלת הקיבוץ בחרה להמשיך בתהליך השינוי, חרף העובדה שבהצבעה שנערכה לפני כחודש וחצי לא הושג הרוב הנדרש לשינוי תקנון, וחרף העובדה שרשם האגודות השיתופיות, עו"ד אורי זליגמן, כתב לחמישה מתנגדי השינוי שפנו אליו, כי על הקיבוץ לנהוג לפי התקנות ולשנות תחילה את סעיף 118 בתקנון (המאפשר לערוך שינוי ברוב של 66% מכלל החברים במקום 75%), וכי על פי התקנות, כל שינוי לשנת ניסיון חייב לעבור ברוב של 75% מהחברים.

 

ההחלטה, על המעבר למודל רשת הביטחון לשנת ניסיון, התקבלה בעברון בהצבעה שנייה, שבה תמכו 238 מצביעים (67.8% מהמצביעים) בהצעת המזכירות וצוות השינוי, ו-113 (32.6%) התנגדו. בקיבוץ הוחלט להסתפק ברוב של 66% מהמצביעים להעברת השינוי לשנת ניסיון, אולם קבוצת חברים בראשות חבר הקיבוץ, ג'ורג' פועם, פנו לרשם בטענה כי מדובר במהלך לא חוקי, משום שהשינוי עבר ברוב של 64.5% מחברי הקיבוץ, בעוד שעל פי התקנון הנהוג בעברון הרוב הנדרש על פי סעיף 118 ישן הוא 75% מכלל החברים.  "החלטנו על שנת ניסיון עם דרישה מעצמנו, שזה יתקבל ברוב של למעלה משני שלישים מהמצביעים ולמעלה ממחצית חברי הקיבוץ", מסביר המזכירהמכהן, אורי וייס, "וכך זה אכן עבר בהצבעה השנייה. בשנה הזו  נלמד את המודל, נתנסה בו ונערוך תיקונים נדרשים בהתאם לבעיות שיתגלו. בתום השנה נביא את הנושא להצבעה, ואז הוא יצטרך לעבור ברוב של 75% מהחברים. אז גם נתייעץ עם עורך הדין שלנו, אם להצביע קודם על חוברת השינוי או על שינוי התקנון".

 

ש: עורך הדין שלכם אישר להעביר את השינוי ברוב המופחת שהחלטתם עליו?

ת: "זו הייתה החלטה פנימית שלנו לשנת הניסיון. אנחנו מודעים לכך שזה לא הרוב הדרוש לפי תקנון הקיבוץ, אבל עורך הדין שלנו, עומר כהן, אמר שזו החלטה חוקית ואפשר להגן עליה בבית המשפט. אמרנו מראש בצוות השינוי שנעביר את ההחלטה ברוב מסיבי, והרוב המסיבי המקובל בעברון הוא שני שליש מהמצביעים".  

 

ש: מה תגובתכם למכתב הרשם?

ת: "הרשם ענה לחברים שפנו אליו עם העתק להנהלת הקיבוץ. בימים הקרובים נכנס את מוסדות הקיבוץ ושיחת הקיבוץ, כדי להחליט כיצד להגיב".

 

כמו בשובל

 

שפירא: יש לנהוג לפי התקנון

 

המסלול שעובר השינוי בעברון דומה למסלול שעבר השינוי בשובל, שגם בו פנתה קבוצת חברים לרשם בדרישה לעצור את יישום השינוי ברוב מופחת, ולאחר מכן ביקשה מבית המשפט המחוזי צו מניעה שלא ניתן לה. פועם לא הגיב לפניית "הדף הירוק" לשוחח איתו, אולם בקיבוץ בטוחים שגם הוא כבר עשה את דרכו בתחילת השבוע לבתי המשפט. עו"ד כהן ינסה להגן על החלטת הקיבוץ כפי שעשה בשובל. דמיון נוסף לשובל קיים בחשדות המועלים על ידי הנהלת עברון, ולפיהם, מעודדים אנשי הזרם השיתופי את מתנגדי השינוי.     

 

מודל השינוי בעברון הוא מודל נדיב ביחס לרוב הקיבוצים, והוא מסתמך על עוצמתו הכלכלית של הקיבוץ. לכל חבר מבוגר מובטח תקציב חודשי העומד על 4,400 שקל, בתוספת 1,600 שקל מהביטוח הלאומי, 1,000 שקל מענקים, ו-500 שקל להשוואת דיור. פנסיה תקציבית בסכום הזה מובטחת לכל חבר שהוא כיום בגיל 49 ומעלה, בנוסף לסבסוד גבוה של הבריאות, של החינוך, של הסיעוד, של הרכב לחבר, וכן דמי השתלמות לצעירים ומענקים בסך עשרות אלפי שקלים בגין ההורים. המיסוי הקבוע לחברים עומד על 1,000 שקל לאדם, והמיסוי הפרוגרסיבי מגיע ל-60% לשכר הגבוה ביותר. לדברי וייס, צוות השינוי בחן את הנושא במשך שלוש שנים וחצי, שבמהלכן הופיע גם רכז הזרם השיתופי, אלישע שפירא, בפני החברים, אולם אלה בחרו בסוף במודל רשת הביטחון.

 

שפירא דוחה את הטענות, שלפיהן התערב בתהליך השינוי של קיבוץ עברון. "העמדה שהשמעתי גם בשיחה אישית עם אורי וייס היא ברורה", הוא אומר, "אני לא חושב שניתן לקיים קיבוץ שיתופי בלי רוב שירצה בכך, ולכן ברור לי שעברון לא יהיה קיבוץ שיתופי. עם זאת, התקנון מגדיר בדיוק את הרוב הנדרש לעריכת שינוי, ויש לנהוג לפיו על מנת להגיע להסכמות רחבות בעניינים מהותיים. אם תהליך ההידברות שיש לקיים ייקח עוד מספר חודשים, עדיף שהקיבוץ יעשה זאת ולא יעבור על הכללים הנהוגים בתקנון. אני חושב שהרשם צדק כשהציג לעברון את הדרישה לעמוד בתקנון, וחבל לי שהם מקבלים ייעוץ משפטי ציני, האומר שאמנם זה לא תקין אבל זה יעבור בבית המשפט".
 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים