מבחן הרצינות של אולמרט - מבחן הבגרות של מרצ

27.3.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

רוה"מ אהוד אולמרט

מבחן הרצינות של אולמרט - מבחן הבגרות של מרצ

אורי זכי,  יו"ר צעירי מרצ

 

בחירתו המשכנעת של ג'ומס לראשות מרצ מסיימתמביאה לסיום תקופה ארוכה של שיתוק,שכפתה ההתמודדות הארוכה על המפלגה. עתה, משנבחר יושב הראש, על מרצ - ועל העומד בראשה - לקבוע את דרכה. בבחירה בג'ומס הכריעו חברי מרצ בעד הדרך שרואה בה מפלגה אידיאולגית, אך גם כזו שלא חוששת לקחת חלק בשלטון, כל זמן שהיא יכולה להשפיע על כך שהמדינה תחתור לשלום ולצדק חברתי. לפי סקר רשת ב', שנערך ב-18.3, רוב גדול - 59% - ממצביעי מרצ תומכים בכניסת מרצ בראשות ג'ומס לקואליציה.

 

בשמאל הישראלי מתקיים ויכוח ער בשאלה, אם ראש הממשלה כן בכוונתנו לקדם הסכם קבע בין ישראל לפלסטינים. בין אם אכן עבר אולמרט מהפך תפיסתי ובין אם לאו, עצם ההצהרה על הסכם שלום של קבע בין ישראל לפלסטינים הוא משמעותי ביותר. הסכם קבע, שייחתם בין ראש ממשלת ישראל ליו"ר אש"ף, ישנה לחלוטין את תמונת הסכסוך בין שני העמים ובין ישראל למדינות ערב, ואפילו אם לא ייושם מיד, הוא יקוים בסופו של דבר.

 

אם אכן אולמרט מתכוון לקדם הסכם כזה, עליו לנקוט בצעדים פוליטיים שיוכיחו זאת, והזמנתה של המפלגה המזוהה ביותר עם השלום, להיות שותפה מלאה בקואליציה שלו, תהיה טבעית ומתבקשת. כניסה של מרצ לקואליציה תחזק משמעותית את הדוגלים בהסכם קבע, ותקהה את העוקץ של איומי הפרישה מצד ש"ס ואת הסחטנות ההולכת וגוברת שלה.

 

עתה, משחרפת ליברמן הוסרה מהממשלה, ולאחר שדוח וינוגרד קבע במידה רבה שהאתרוג האמיתי איננו ראש הממשלה אלא צה"ל - ששנות האינתיפאדה הדגישו את היותו צבא כיבוש קלגסי - אין מניעה אמיתית ממרצ מלהצטרף לקואליציה.

 

בפינוי עמונה הוכיח אולמרט שאינו חושש להתעמת גם עם המתנחלים הקיצונים. הוכחה זו הופכת אותו לראש הממשלה הטוב ביותר מבין הטוענים לכתר. אין פלא, שמייסדת מרצ, שולמית אלוני, התבטאה לאחרונה כי בבחירות ישירות לראשות הממשלה הייתה מצביעה לו. עם זאת, אל לה למרצ להצטרף בכל מחיר. לצד התנאי החשוב ביותר של התקדמות ושל מעורבות במו"מ בין ישראל לפלסטינים, עליה לתבוע את תיק המשפטים, ובכך להביא להחלפתו של דניאל פרידמן בתפקיד השר ולהפסקת המצור על בית המשפט העליון.

 

מבחן בגרותה של מרצ בהנהגתה החדשה יהיה בתשובתה לשאלה: האם היא מפלגת אופוזיציה בכל מחיר מסוגה של חד"ש, או שותפה פוטנציאלית להנהגת המדינה.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים