מפקד אוכלוסין: משפחת נוה, קיבוץ לוטן

27.3.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: משפחת נוה, קיבוץ לוטן

נחמן גלבוע

 
.

משתתפים: מארק (43), דוריה (43), עומר (11), שירה (9), אמיר (5). וגם הכלב מוצרט, זאב מעורב, שאומץ לאחר שננטש בקיבוץ.

 

שילוב מנצח: קיבוץ לוטן הוא קיבוץ שיתופי-רפורמי-אקולוגי, המשתייך לארגון עולמי של כפרים אקולוגיים ("קיבלנו מהם פרס ב-2006, ככפר האקולוגי המצטיין").

צמחייה מדברית: השכונה נמצאת בקצה הצפון-מזרחי של הקיבוץ. ארבעה בתים דו-משפחתיים. אין דשא מרכזי בין בתים אלא צמחייה מדברית ("זה אחד העקרונות שלנו כקיבוץ אקולוגי"). רוב הדיירים הם מוותיקי הקיבוץ.

האספנית: על מדף גבוה בסלון (שטח הבית 80 מ"ר) ניצבים כדים, כלי נחושת, עששית, פמוטים, תמונה משפחתית ישנה (מארק: "דוריה אוהבת לאסוף דברים. חלק מהפריטים היא מצאה אצל הוריה, כמו הפמוטים שעברו במשפחה מדור לדור"). על הקיר תלויות שתי תמונות של בודהה שנקנו בנפאל, ולידן כובע קש מסין. להשלמת תרבות המזרח מוצגים גם גונג וצלחות טיבטיות.

קקדו: החלק האוסטרלי, ארץ מגוריו של מארק, מתבטא בתמונה מפארק קקדו שבאוסטרליה, שנוצרה בעבודת יד על ידי האבורג'ינים. התמונה מתארת את אנשי המקום, ומוטבעות עליה טביעות ידיים שנטבלו בצבע.

יצירה: מהתקרה משתלשל מובייל, המשלב אבנים וענפים מהמקום. המובייל נוצר בערב יצירה של חברי לוטן.

פרנסה: מארק עובד במרכז לאקולוגיה יצירתית, העוסק בחינוך סביבתי. דוריה היא מורה ליוגה ולמחול ומטפלת בתנועה ובמגע.

ציפור הנפש: דוריה חברה בצוות עבודה בקיבוץ. למען הנפש היא מופיעה במופע מחול משלה.

האחד במאי: לא מה שחשבתם. החל מתאריך זה ייכנס מארק לתפקיד מזכיר הקיבוץ.

השורשים שלה: ההורים של דוריה, אסתר (79) וחיים (79) פנקס, נולדו בגרמניה ועלו בילדותם לארץ. אסתר גדלה בכרכור כבתו של הרופא הראשון של המושבה, חיים גדל בחדרה ונפצע במהלך שירותו בפלמ"ח. הם הכירו בזמן שביקרו קרובי משפחה שונים בבית החולים בחדרה, ולאחר נישואיהם עברו לחיפה. שניהם היו בתנועה ליהדות מתקדמת, ולאחר ניסיון קליטה קצר בקיבוץ דברת השתקעו בכרכור. חיים עבד באגף פיתוח ותחזוקה בטכניון, אסתר הייתה מזכירה ועקרת בית. לדוריה יש שלושה אחים: משה (44) בירושלים, אסף (42) בקריית שמונה, כרמל (40) בתל אביב.

השורשים שלו: הוריו של מארק, אנג'לה (68) ונורמן (69) מילסטון, נולדו באנגליה והכירו בקבוצת נוער יהודי בפרבר של לונדון. הבית שהם הקימו לא היה ציוני. נורמן הוא אופטיקאי, אנג'לה עבדה כמזכירה. ב-1979 עברה המשפחה לסידני שבאוסטרליה, ונורמן המשיך לעבוד שם כאופטיקאי. באוסטרליה הם התחברו לתנועה הרפורמית, וב-1991 עלו בעקבות מארק לישראל. הם השתקעו בחיפה ועברו משם לאילת. בשנים האחרונות הם חיים באנגליה, שבה נורמן מצא עבודה במקצועו. למארק יש אחות, לורה (41), בקיבוץ קטורה.

סגירת מעגל: מארק היה ב-1983 בקיבוץ יהל בקורס מדריכי נוער, ונכח בטקס ההקמה של קיבוץ לוטן - הקיבוץ השני של התנועה ליהדות מתקדמת. לאחר מכן חזר להדריך באוסטרליה, וב-1989 עלה לארץ ונקלט בקיבוץ לוטן.

שיחה בבריכה: היא הייתה בגרעין המייסדים של הקיבוץ, הוא היה סטודנט שהגיע מאוסטרליה וחי בקיבוץ בעיקר בסופי שבוע. באחד הימים הם תפסו שיחה בבריכה בזמן חתונה של אחד החברים, ומאז החלו לזרום עם הקשר הזוגי.

ברית הכלולות: ב-1994 בלוטן.

הילדים: עומר לומד בכיתה ה' בבית הספר האזורי מעלה שחרות, היה בחוג תופים, אוהב לבנות בלגו, להדליק מדורות, לטייל בטבע. שירה לומדת בכיתה ג', אוהבת יצירה, משתתפת בחוגים לאמנות ולסיפורי עמים ונמנית עם שומרי הגן; כמו כן, מנגנת בפסנתר. אמיר מתחנך בגן אשלים בקטורה, אוהב מכוניות, לשחק בלגו, ליצור ולשחק משחקי זיכרון.

קניות: באילת.

בילויים: ביקורים אצל הסבים בכרכור ובאנגליה, ביקור בגן האקולוגי בלוטן, סעודות משפחתיות ושכונתיות ("אנחנו מכינים את הפיתות בעצמנו").

מאכלים: חביתות, פנקייק, פסטה, גלידה, עוגות.

הקניבל הקטן: דוריה ועומר צמחוניים לחלוטין, שירה אוכלת קצת דגים, מארק אוכל דגים וקצת עוף, ואמיר הקטן טורף הכול.

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: לוטן קיבוץ שיתופי ללא הפרטות. מארק: "אנחנו רוצים להישאר שיתופיים. צריך למצוא את הדרך לעשות את זה בצורה הנכונה." דוריה: "אני יותר בעד כפר ופחות בעד קיבוץ. אני בעד שותפות אבל מסוג אחר".

מצב כלכלי: בסדר (מארק: "המצב הכלכלי של המשפחה שלנו, הוא בעצם המצב הכלכלי של הקיבוץ").

עושה להם את היום: אצל מארק זה לראות את ההתפעלות של המבקרים במרכז האקולוגי, וההצלחה לשנות במשהו את דרך חשיבתם על הסביבה. אצל דוריה זה פגישות עם אנשים.

טוב להם בקיבוץ: (מ-10 - 1) מארק - 8.5-7.5 ("תלוי באיזה יום"), דוריה - כל הציונים ("כל יום אני עוזבת, וכל יום אני נשארת").

 

קיבוץ לוטן נוסד ב-1983. נמצא על כביש הערבה, מונה 50 חברים.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים