החצר - מעשיות מהקיבוצים

27.3.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

 

 

על סוסים, על כלבים ועל חיות אחרות

 

ידיעות מעניינות הגיעו השבוע משולחנו של שר החקלאות: ראשית, הוא קבע שגידול סוסים יוגדר כענף חקלאי על כל המשתמע מכך, ולצד החלטה זו הוא ממשיך במפעלו - זו השנה השנייה, כך מסתבר - למען סוסים וחמורים שעברו התעללות. ברור שזה לא נושא לצחוק, ובכל זאת הופתעתי לגלות שהשר יזם מבצע לחילוץ ולשיקום של סוסים או של חמורים, שבעליהם התעללו בהם, והוא דואג להעביר אותם למתקן מוגן לפני מסירתם לאימוץ. הידיעה הנוספת היא, שההכרה בענף הסוסים כבענף חקלאי היא אולי הראשונה ברצף של הכרות דומות לה, וכעת בוחן השר את האפשרות להכיר גם באחזקת כלבים וחתולים כגידול חקלאי. לא לפיטום או לפרווה, חלילה; מדובר בעסקים כמו פנסיונים לכלבים ולחתולים או כלביות כאלה ואחרות. אז אולי זה דווקא קצת הגיוני להגדיר גם אותם חקלאים. למה לא.

 

אות העוז

 

עמותת גיל עוז בעמק בית שאן העניקה השבוע תעודות הוקרה ל-24 עובדים ותיקים, שכבר מעל 15 שנים סועדים קשישים, אם בבתיהם ואם בבתים סיעודיים. לפעמים, חשוב להיזכר באנשים מסורים שיודעים להעניק ולנחם ולתת להם תשומת לב והערכה; כמו שאמר חגי פוקס, מנכ"ל העמותה: "בזכות העובדים היקרים האלה יכולים הקשישים ליהנות מהקלה בחיי היומיום הקשים לפעמים.

 

מידע'לה, תעבירי את המידע'לה

להב

 

בלהב, כשאומרים מידע'לה, לא מתכוונים לקרוא לילדה חמודה. זה עשור ש'מידע'לה' היא קבוצת דפי מידע מאוגדים לחוברת, שבה מקבלים חברי הקיבוץ את כל המידע שהם צריכים. כששמעתי מה טומנת בחובה המידע'לה הזו, חשבתי שזה דרקוני משהו: מילא שמות ומספרי טלפון של חברים, תושבים ובנים בקיבוץ; יש שם גם רשימת טלפונים של כל המוסדות ורשימה של שעות הפתיחה של כל אחד ואחד מהם. וגם זה עדיין סביר, אלא שזה לא נגמר בכך. במידע'לה של להב מובאים מספרי הטלפון של השערים של הקיבוצים השכנים, כדי שהורי המוסדניקים יוכלו לצלצל לשם לבלוש אחר יקיריהם בשעות הערב. יש שם גם הוראות להפעלת מרכזיית הטלפונים, לוח זמנים של הרכבת ושל נהג הבית, ועכשיו שימו לב ללהיט האמיתי: מפת אזור המגורים בלהב כפי שצולמה מהאוויר, כולל מיפתוח של מי גר איפה. ועכשיו החליטו מוסדות הקיבוץ לא לתקצב יותר את עדכון האוצר הבלום הזה, ובלהב אבלים על ההחלטה, ותוהים איך ילכו לבקש סוכר מהשכנים בלי לדעת מי יפתח להם את הדלת.

 

מין סוציאליזם שכזה

עין המפרץ

 

זה כמה שבועות שהמוסדניקים בעין המפרץ לא רואים "דני הוליווד" בימי חמישי בערב. פשוט בערב הזה יש להם הדרכה בנושא חינוך מיני, שמעבירים בוגרי השומר הצעיר המדריכים במועצה. מתברר שהנוער מגיע אל הפעולות בהמוניו, ואפילו, רחמנא לצלן, משתתף ומשתף. "החניכים לומדים להסתכל על המציאות, ולא להתפשר על איך שהיא מחנכת אותם", אומרת לאורה המדריכה, ומוסיפה הסבר איך קשור חינוך מיני למהפכה הסוציאליסטית: "יחד, כקבוצה, הם לומדים ליצור אלטרנטיבה בתחום שהוא כל כך קריטי בחיים שלנו - היותנו יצורים מיניים המחפשים להיות נחשקים ושווים בשוק הבשר. הם מעצבים לעצמם דרך שומרית בתחום שלא יכול להיות מנותק מהמהפכה שלנו בחיים ובחברה". הלוואי על כולנו.

 

הו אוגנדה שלי

בית אלפא

 

השר לביטחון פנים של אוגנדה, אממה אמבבזי הגיע בראש משלחת מארצו לביקור בארץ הקודש (במיקומה הסופי, בנתיים). למפעל "בית אלפא טכנולוגיות" הוא בא כדי לבדוק כבאית שמיוצרת במקום ולשקול לקנותה לשימוש המשטרה האוגנדית. מקורות יודעי דבר מוסרים שבימים הקרובים הוא ייפגש גם עם ראשי הביטחון בארץ.

 

להשאיר את הקלנועית בשמש

קדרון

 

בתור אוהדת קלנועיות מושבעת אני מקפידה לעקוב במדור ולעדכן את קוראיי בכל הנעשה בתחום כלי הרכב החביבים הללו. והנה בשורה לנוסעי הקלנועיות: חברת גלברס ממושב קדרון פיתחה ושיווקה לאחרונה לשוק קארטינג המונע על ידי אנרגיה סולרית, והיא מציעה להתקין את אותו המנוע על הקלנועיות שמייצרת החברה! פשוט משאירים את הרכב בשמש מספר שעות, הסוללה נטענת ואפשר לנסוע במשק בלי להזיק לסביבה.

המהירות, למודאגים, נשארת אותה המהירות.

 

כוח נשי בהחולה

 

למועצה האזורית גליל עליון יש מחלקה לקידום מעמד האישה, שזה כבר דבר ראוי לציון, וביום שישי היא מארגנת הפנינג פעילות מדליק באגמון החולה בנושא בריאות, איכות חיים ואקולוגיה. במסגרת ההפנינג יתקיים יריד יזמויות נשי, סיורים מודרכים בעקבות הציפורים באגמון (כולל סיור ב"עגלת מסתור" שהיא, למתעניינים, עגלה של טרקטור שבה יצטופפו הנשים על מנת שהציפורים לא יבחינו בהן), ארוחת בוקר וסדנאות, כמו סדנת היכרות עם צמחי בר טובים למאכל ולבריאות שיעבירו נשים מחוסנייה. נשמע ממש נחמד.

 

צילום חקלאי כהלכתו

משאבי שדה

 

הכותרת של התמונה היפה הזו היא "קורמורן בולע דג במדגה של משאבי שדה", ואני חייבת להודות שיצא לי לשמוע בימי חיי כותרות מקוריות יותר. ובכל זאת, התמונה מרשימה - וגם זכתה בצדק במקום הראשון בתחרות צילומי החקלאות של קנ"ט.

 

ואפרופו מקוריות

 

מזכ"ל קנ"ט, דוד גינזבורג, הפתיע ביציאה פיוטית (ויפה, לטעמי) כשבירך את הזוכים ואמר ש"הבחירה בתמונה הזוכה הייתה קשה ביותר, כיוון שבכל שנה יבול המצלמה של החקלאים שלנו רק הולך ומשתבח ולא נופל במאום מיבולם החקלאי"... אגב, הכותרות של התמונות שזכו במקומות השני והשלישי היו "סובי סובי מקצרה" ו"תנובת שדה הבצל". ואותי זה מצחיק.

 

ראשון למעיינות

 

רגע לפני שהחום הגדול מתיישב לו בעמק, זכה אתר מעיין חרוד לקבל את אות האיכות והמצוינות לשנת 2008 מטעם המרכז הארצי לסקר דעת קהל. בתמונה, בדום מתוח (מימין): משה פינטל מנהל הפארק וצוות העובדים.

 

קולק, טדי קולק

עין גב

 

ראש העירייה האגדי של ירושלים היה כידוע בין ראשוני עין גב וממייסדי ענף התיירות בעין גב. עכשיו החליטו בעין גב לעלות את תרומתו על נס ולייסד מסורת חדשה שתכלול יום עיון שנתי לזכרו. יום העיון יתקיים במסעדת הדגים בעין גב ביום ה' 3.4, ויכלול הרצאות, פאנל וארוחת צוהריים. האירוע ללא תשלום ופתוח לקהל הרחב, בהרשמה מראש. שווה. לפרטים והרשמה: טל' 04-6658030

 

כל אחד והסיפור שלו

 

אם מחתרת גרפיטי חתרנית מציירת לכם על כל הקירות בקיבוץ; אם כל הפרות ברחו אתמול מהרפת וילדי הגנים עזרו באיסוף; אם עורכים אצלכם תחרות כוכב נולד או אם הקיבוץ שלכם הוא הראשון בארץ שהכניס מכוניות סמארט לצי הרכב שלו, נהיה אסירי תודה אם תספרו לנו על זה. ואם תצלמו ותשלחו לנו, גם אז יהיה נחמד.

noanoasof@hotmail.com

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים