נציגי השומר הצעיר בכנסת - נוער גרמני וישראלי פגש את שרות החינוך מ-2 המדינות

20.3.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

נציגי השומר הצעיר בכנסת

נועה יחיאלי

בני נוער גרמנים וישראלים פגשו השבוע את שרות החינוך משתי המדינות

 

נציגי השומר הצעיר היו השבוע אורחי הכנסת במסגרת מפגש עם בני נוער גרמנים ועם שרות החינוך משתי המדינות, גרמניה וישראל בכנסת. בבוקר יום ב' נפגשו כל השרים הגרמנים שהגיעו לישראל עם עמיתיהם המקבילים מהממשלה המקומית לפגישות עבודה. שרה יולי תמיר נפגשה עם שרת המשפחה, הקשישים והצעירים, אורסולה וון-דור לאיין. נציגי משלחת חילופי הנוער הישראלי-גרמני, של תנועת השומר הצעיר ושל תנועת הפלקון הוזמנו להיפגש עם השרות.

 

בימים אלה מתארחת משלחת של שבעה נערים ונערות גרמניים אצל חבריהם בארץ, ולכן הזמינו השרות דווקא את נציגי התנועות הללו מתוך בני נוער שמשתתפים ב-280 מיזמים של חילופי נוער, הנערכים מדי שנה בין המדינות. הקשר בין שתי התנועות נמשך כבר מעל עשור, כאשר במקור היו מעורבות בו תנועת השומר הצעיר, תנועת הפלקון הסוציאליסטית ותנועת הנוער הערבית בישראל, שכיום פועלת כחטיבה הערבית בתוך השומר הצעיר.

 

התכנית, שבמסגרתה מתארחות משלחות נוער מגרמניה ומישראל זו אצל זו מספר פעמים בשנה, עוסקת בזיכרון השואה ובקשר היהודי-ערבי בתוך מדינת ישראל, וכל זה, מנקודת מבט סוציאליסטית. "זהו מפגש רב תרבותי לשבירת סטיגמות", מסבירה אדווה מאיר וייל, רכזת המיזם בשומר הצעיר. "הוא מייצר בנערים תפיסה יותר מורכבת ויותר שלמה למציאות".

 

במהלך המפגש שאלו שרות החינוך את הנערים שאלות על זיכרון השואה ועל החוויה שלהם בשתי המדינות. תמיר ציינה, כי לטעמה המפגש בין בני הנוער משמעותי מאוד, כיוון שהוא נותן תמונה מורכבת יותר של השואה.

 

חניכת קן רחובות מכיתה י"ב אמרה, שהביקור בברגן בלזן לצד חברים יהודים וערבים העניק לה הזדמנות לראות את השואה מנקודת מבט שונה. כאשר שאלה השרה הגרמנייה, מהם הקשיים שבהם נתקלים במפעל חילופי הנוער, סיפרה לה מאיר-וייל על הקושי האקונומי לארח בלא תקציב. "בגרמניה מארחים אותנו בצורה מלאה", אמרה, "ואילו אנחנו מארחים את הנערים בבתים שלנו, ואין לנו תקציב להסעות או לאוכל". למרות זאת, הודתה מאיר וייל בשם שתי התנועות למועצה לחילופי משלחות, התומכת בכך.

 

אייל רייז, מזכ"ל השומר הצעיר, מוסיף שחשיבותו של המפעל היא גם בתמיכה של הפלקון בתפקוד המשותף של שלושת הגורמים - יהודים, ערבים ישראלים ופלסטינים - במסגרת אחת. "הפלקון כתנועה גרמנית תומכת בנו כדי שנוכל לפעול ולחזק את המציאות של שתי מדינות לשני עמים, וחשוב לנו להודות להם ולציין עד כמה התמיכה הזאת רלוונטית וחשובה".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים