מפקד אוכלוסין: משפחת ברנשטיין, קיבוץ יהל

20.3.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: משפחת ברנשטיין, קיבוץ יהל

נחמן גלבוע

.

מרחבים, ילדים ומפגש עם חברים עושה להם טוב. משפחת ברנשטיין

 

משתתפים: גילה (51), רן (53), שני (26), חגי (22), יעלי (7), והנכד נתנאל (בן שנה). וגם הכלב פנג הלבן.

 

הקיבוץ הראשון: יהל הוא הקיבוץ הראשון של התנועה ליהדות מתקדמת.

אבני החושן: לאחרונה הוחלט להעניק שמות לשכונות הקיבוץ, ובאסיפה שנערכה לפני כחודש נבחר הנושא המרכזי: אבני החושן. שכונת משפחת ברנשטיין נקראת שוהם, ובה בתים טרומיים שנבנו ב-1986, כשכל בניין מכיל שלוש דירות.

החצר: בבית, ששטחו 110 מ"ר, נשארו ההורים ויעלי הקטנה, וחלק מארבעת חדרי השינה פנויים לאירוח. הסלון חצוי בקיר לפינת ישיבה ולמטבח. בני המשפחה מבלים חלק ניכר מהזמן בחצר שמחוץ לבית.

קלאסי: הריהוט בסלון הוא בסגנון קלאסי עתיק (רן: "הבאנו חלק מהריהוט מארצות הברית לאחר שנתיים של שליחות". גילה: "אני מאוד אוהבת ריהוט עתיק, ולכן בחרתי בשידה שנעשתה בעבודת יד בהודו ובמזנון מתוצרת פרובאנס בצרפת"). על השידה ניצבים חנוכיות וספרי בישול, ולידה שני כיסאות נדנדה שעברו בירושה מההורים של רן.

פרנסה: גילה מבשלת במטבח של הקיבוץ, ובעבר הייתה ספרנית בקיבוץ ובבית הספר האזורי. רן מרכז את פרדס הפומלות של יהל, ומשמש גם כמדריך תיירים לקבוצות המגיעות ליהל. במקביל, הוא עוסק חלקית בגיוס כספים לקק"ל בארצות הברית, ומתכוון להרחיב זאת לשליחות מלאה בעתיד.

גייס כספים: רן גייס בעבר כספים רבים לקיבוץ יהל ולקיבוץ לוטן, המשתייכים לתנועה הרפורמית.

אוהבת להאכיל: גילה התחילה לבשל כתחביב, והפכה את זה לעיסוק מרכזי בשנים האחרונות ("אני מאוד אוהבת להאכיל אנשים, ולראות שהם נהנים מהאוכל").

אחריות: גילה הייתה אחראית על המתנדבים ועל קבוצות משרתי שנת שירות.

השורשים שלה: הוריה של גילה, ראובן ורינה כהן ז"ל, נולדו במרוקו ועלו לארץ ב-1949 במסגרת גרעין של הבונים-דרור לבית גוברין. הם הפכו לזוג בתקופת ההכשרה בגבעת ברנר, ונשארו שם תקופה מסוימת עד שנולדו להם ילדים. לאחר שעזבו בגלל הלינה המשותפת הגיעו למושב יערה שבגליל המערבי. ראובן עבד בתחילה כמדריך חקלאי, ולאחר מכן כיהן כמזכיר המושב. רינה הייתה פעילה בקליטת עלייה ובמועצת הפועלות באזור. לגילה יש ארבעה אחים ואחיות: הגר (54), יעל (52), יהודה-יודקה (50), ז'קי (46).

השורשים שלו: ההורים של רן, קלייר (78) וליאו (84) ברנשטיין, נולדו בארצות הברית והכירו בניו יורק. אביו היה דור שני למהגרים ממזרח אירופה. הם עברו מניו יורק ללונד איילנד, ולאחר מכן ירדו בעקבות השמש לפלורידה. שניהם היו מורים למתמטיקה בחטיבת ביניים. לרן יש אח, מארק (51), ואח נוסף, דייויד ז"ל, שנפטר מסרטן.

ביקור חולים: הוא עלה לארץ ב-1977 במסגרת גרעין ליהל, וכעבור שבוע אושפז בבית החולים באילת בעקבות סיבוך במחלת הסוכרת. היא הייתה חברת הקיבוץ בשירות מילואים באילת, וחבר שלו ביקש ממנה לבקר אותו ולהביא לו טייפ. היא מצאה אותו שוכב במסדרון, והוא אמר לה שהוא מאוד רעב. היא קפצה לקרובי משפחתה באילת, וחזרה עם כריכים טעימים. באותו רגע הוא התאהב בה.

כעבור שנה: עברה שנה מאז אותו ביקור, עד שנוצרה החברות ביניהם.

התמסדות בבגדי ים: באוגוסט 1979 ביהל ("זאת הייתה החתונה השנייה בקיבוץ. התחתנו בבריכה ביום הכי חם בשנה, והאורחים באו בבגדי ים וקפצו למים").

הילדים: שני נשואה לאבירם ואם לנתנאל, מתגוררת באילת, עוסקת בעזרה להפקות טלוויזיה. חגי השתחרר לפני שנה מהצבא, טייל עם החברה אריאל בארצות הברית, וכיום עובד בחיפה כמאבטח בבזק ומתכוון ללמוד ארכיטקטורה. יעלי לומדת בכיתה א', ילדה חברותית, שמחה, אוהבת ללמוד ולצייר.

אובדן הבן: לפני עשר שנים הם שכלו את בנם, שי-דוד ("הוא נקרא על שם דודו דייויד שנפטר מסרטן"). שי נפטר ממחלה בהיותו בן חמש שנים. הוא היה ילד גבוה, בעל עיניים מאירות, חבר טוב, לוחם צדק, יודע להחמיא וגאה באחיו (גילה: "אובדן ילד זה הדבר הכי קשה, ולמזלנו הקיבוץ תמך ותומך בנו עד היום").

אימוץ הבת: הם אימצו את יעלי בסין לפני חמש שנים. היא הייתה בת שנתיים, וגדלה מגיל חודשיים בבית יתומים.

קניות: ביהל ובאילת.

מאכלים: גבינות ביתיות, פשטידות, לחמים ביתיים, מרקים.

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: יהל הוא קיבוץ דיפרנציאלי ונקבע בו מיסוי גבוה. רן: "אני תומך בשינוי. עשינו אותו מעמדה של חוזק". גילה: "היה לי חשש מהשינוי, אבל הכרתי בזה שהוא הכרחי".

מצב כלכלי: טוב.

עושה להם את היום: אצל גילה זה המרחבים, הילדים, והמפגשים עם החברים. אצל רן זה לראות את גילה ואת הילדים בבוקר.

טוב להם בקיבוץ: (מ-10 - 1) גילה ורן: 9.

 

 קיבוץ יהל נוסד ב-1977, נמצא על כביש הערבה, 65 ק"מ מאילת, מונה 43 חברים.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים