הבחירות לראשות מרצ

13.3.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

הבחירות לראשות מרצ 

זהבה גלאון, נחמן גלבוע, יעקב לזר, אורי עתיר - מענית

 

גוף פוליטי מוביל

זהבה גלאון

 

אני משוכנעת כי היום, יותר מאי פעם, יש למרצ הזדמנות לשוב ולהיות גוף פוליטי מוביל, משפיע וחזק. אך כדי "להחזיר עטרה ליושנה" מרצ חייבת להתחדש, להתעדכן ולצקת תוכן חדש להשקפת העולם הבסיסית שלנו של חתירה לשלום, לשוויון ולצדק חברתי. רק כך היא תוכל למשוך מצביעים שנטשו אותה ומצביעים חדשים, צעירים, שבבחירות האחרונות בחרו במפלגות אחרות או בחרו לא להצביע.

לצערי, בשנים האחרונות מרצ החלה לפחד מעצמה מתוך תפיסה שגויה, כי אם תעמעם את מסריה, תוכל למשוך יותר בוחרים. מרצ טשטשה את דמותה ואיבדה דגלים ונושאים, שהיו נשמת אפה. היא איבדה את רוח מרצ.

אני מאמינה, כי על מרצ להציג לציבור הישראלי חזון חדש אזרחי-חברתי של הגנה על זכויות האדם והאזרח, של מדינת ישראל שיש בה דמוקרטיה מהותית, שוויון זכויות מלא ומדיניות חברתית המצמצמת פערים.

אני מביאה עמי את הכוח, את האנרגיות ואת הטמפרמנט הדרושים, כדי להליחם ולנצח במאבק על דמותה של החברה הישראלית. הייתי ברגעי המבחן, כשהיה צורך לשחות נגד הזרם, כי זה תפקידה של מרצ וזו מחויבותה לבוחריה. אם אבחר, מרצ תוביל את מחנה השלום ואת הצדק החברתי, ותהיה אבן שואבת לכל אלה שרוצים לבצר את הדמוקרטיה הישראלית ואת ההגנה שהיא מספקת לזכויות האדם והאזרח.

 

הושלמה ההיערכות לבחירות לראשות מרצ

נחמן גלבוע

 

במרצ סיימו לאייש 132 קלפיות, שבהן יצביעו ביום ג' הקרוב 14,350 מתפקדי מרצ

 

שבוע לפני יום הבחירות לראשות מרצ נמצאים מטות המועמדים בתהליכים סופיים של היערכות. מטה חיים (ג'ומס) אורון כבר שיבץ אנשים בכל הקלפיות, והציג רשימת תומכים מרשימה בכנס תמיכה, שנערך ביום ראשון בצוותא (על הכנס ראו ידיעה נפרדת).

מטה רן כהן נמצא בהכנות אחרונות לקראת יום הבחירות, כאשר עיקר המאמץ מתמקד כעת בארגון יום הבחירות. "עבור רוב ציבור הבוחרים יום הבחירות הוא יום עבודה רגיל - והחברים עסוקים בעבודתם, בלימודים, בחוגים ובילדים", מזכירים במטה של כהן, "המשימה העיקרית היא להביא את יום הבחירות למודעות החברים.

"אנו מופתעים ממספר המתלבטים הגבוה אשר מעיד על העובדה, כי אף על פי שמתקרב המועד, המערכה עדיין פתוחה. כהחלטה אסטרטגית, רן כהן בעצמו מתקשר מדי יום לעשרות חברות וחברי מרצ, על מנת לבקש את תמיכתם, ואנו שמחים על מידת השכנוע שהוא מצליח להגיע אליה. המטה הקיבוצי של כהן, בראשות אורי עתיר

ממענית, מדווח על הפתעות שהוא מגלה כל יום, בדמות תומכי רן כהן המצטרפים אליו".

במטה של כהן מעודדים מאירוע התמיכה המוצלח, שנחגג במוצאי השבת שעברה, וכן מסקר עדכני, שהוזמן ממכון "מדגם" בשבוע שעבר, שלדברי אנשי כהן עולה ממנו, כי הוא יגדיל את מרצ יותר מכל מועמד אחר, וכי יצליח להביא למרצ מצביעים מחוגים חדשים יותר משני המועמדים האחרים. עוד הם אומרים, כי מן הסקר עולה בצורה חד משמעית, שרוב הציבור סבור שעל מרצ לאמץ אג'נדה חברתית-כלכלית, וכי רן כהן יצליח במשימה זו יותר מן המועמדים האחרים. "אנו בטוחים שנתונים כאלה יהוו גורם מרכזי בשכנוע החברים", מציינים במטה "רגע ההכרעה מתקרב ונטל ההוכחה הוא עלינו, מכיוון שיש מי שכבר הכתיר את

ג'ומס עוד לפני הבחירות".

זהבה גלאון מציינת, כי בישורת האחרונה שבו נמצא הקמפיין, המאמץ הוא בעיקר ארגוני ותקשורתי ופחות שכנועי. "אנחנו עושים מאמץ לארגן את הפעילים בכל הסניפים ולוודא, שחברי ועדות הקלפי יגיעו לכל קלפי בזמן".

 

ש. מה התחושה שלך לגבי התוצאות?

"שום דבר לא השתנה. אני אופטימית ואני נאבקת. אני יודעת לעשות הערכת מצב, אבל מכיוון שאני מאמינה שמערכת הבחירות היא על עמדתה האידיאולוגית של מרצ, אני אופטימית לגבי התוצאות".

 

ש. את מעריכה שיהיה סיבוב שני?

"אני לא יודעת להעריך כרגע. כיוון שלא עשיתי סקרים, אני לא בטוחה שיש לי מספיק כלים לענות על השאלה הזו".

 

ש. ניסו להציע לך שתרדי מההתמודדות, או שתחברי למישהו מהמתמודדים?

"לא בשלב הזה. היה שלב שבו ניסו לגשש אצלי אם אתמודד עד הסוף, אבל לא הוצעה שום הצעה ישירה. די היה ברור לכולם שאני מתמודדת עד הסוף, ולכן לא הייתה סיבה שיפנו אליי".

 

 מזכ"ל המפלגה, ירון שור, מדווח על סיום ההתארגנות לאיוש 132 הקלפיות שייפרסו בכל הארץ, אשר בהן יוכלו להצביע 14,350 מתפקדי מרצ, הנכללים בספר הבוחרים. המדד להצבת קלפי ביישוב הוא קיום 50 בעלי זכות בחירה לפחות, וביישובים, שבהם מספר חברים קטן יותר, שובצו המצביעים לקלפי סמוכה. בשעה

21:00 ייסגרו הקלפיות, והן יועברו למטה המרכזי שיוקם בבית התנועה הקיבוצית. התוצאות יוצגו במטה על גבי לוח גדול, ולאחר מכן יוזנו לאתר האינטרנט של המפלגה. "אני מקווה שבשעה 23:00 יהיו לנו כבר תוצאות סופיות מכל הארץ", אומר שור.

 

ש. אתם נערכים גם לסיבוב שני?

"אנחנו לוקחים את זה בחשבון ונערכים גם לזה. אם אף מתמודד לא יזכה ב-50% מהקולות, ייערך סיבוב שני שבועיים בדיוק לאחר הסיבוב הראשון".

 

כנס תמיכה לג'ומס בצוותא בנוכחות אנשי ציבור ואמנים

יעקב לזר

 

ניכר היה בג'ומס שהוא נבוך. לשבת בשורה הראשונה באולם צוותא ולשמוע שורה ארוכה של דוברים - משולמית אלוני שפתחה עד עמוס עוז שסיים, דרך יאיר צבן, יוסי ביילין אבו וילן ורבים אחרים - שמהללים, משבחים ומקלסים אותו ואת מידותיו הטובות היה קצת יותר מדי עבורו. "אם הייתי שומע את כל הדברים שאמרו פה הערב לפני שהחלטתי", אמר ג'ומס , "בטוח לא הייתי מתמודד", והקהל התמוגג מנחת.

 את הכותרות הראשיות עשה עמוס עוז. "אני חושב שהשמאל החילוני היוני עומד בפני שעת הכושר הגדולה שלו זה שנים רבות: אפשר לנצח ניצחון היסטורי בבחירות הבאות, מפני שהכול בשל לכך", אמר עוז.

 "האתגר הגדול של השמאל הוא לשכנע ציבור רחב בקשר שקיים בין הכיבוש והמשך המלחמה לבין העוני והמצוקה ולבין הכפייה הדתית. אם נצליח לשכנע שאחד נובע מן השני ואחד נשען על השני, צפוי לנו ניצחון גדול". עוז אמר, כי יותר ויותר ישראלים עייפים מהמציאות שנכפתה עליהם במדינת הימין והמתנחלים, וכי יש שתי ישויות פלסטיניות, אחת בגדה ואחת ברצועה. "עם האחת אפשר וצריך לעשות שלום ועם השנייה אפשר וצריך לעשות הפסקת אש". הוא תקף את מפלגת העבודה ואת העומד בראשה: "העבודה בראשות ברק היא גוף מתפורר, שהשלום לא בראש מעייניו והמצוקה החברתית לא נוגעת בו".

שולמית אלוני אמרה לג'ומס, "בעיניי אתה כבר המנהיג", וח"כ אבו וילן אמר, "כי צריך מנצח תזמורת טוב ומאמן טוב, בלי אגו ובלי שטיקים". "ג'ומס מסוגל להעלות את מרצ על דרך טובה יותר ולשדרג את מעמדה הציבורי", הוסיף שר הקליטה לשעבר, יאיר צבן. ויוסי ביילין, יו"ר מרצ המסיים, פרגן והצהיר, כי יהיה גאה להיות חבר פעיל במרצ, כאשר מי שיעמוד בראשה הוא ג'ומס. הערב שהופק על ידי חמי סל, נערך תחת הכותרת "ג'ומס ישר ולעניין". האולם בצוותא היה מלא מפה לפה, רבים בעלי שיער שיבה וקרחות, אבל גם הרבה צעירים, בני נוער ולובשי חולצות כחולות.

ג'ומס, סיכם: "לא הגמגמנות של אולמרט, לא הזגזג של ברק, לא הספינים של ביבי, לא המנהיג שבין התפקידים שהוא ממלא עושה לביתו, אלא פוליטיקה שעל דגלה מחויבות, ניקיון, יושר, אמירת אמת, שליחות וריסון יצרים". עוד אמר, כי נפגש עם מרואן ברגותי מספר ימים קודם לכן, וזה אמר לו: "ג'ומס אתה יודע שיש פתרון. אתה יודע כמוני מה הפתרון. אני בטוח ואני מקווה שגם אתה בטוח, שאפשר להגיע אליו ואפילו בזמן קצר ממה שרבים חושבים".

לבסוף אמר: "אני לא איש של הצגת יחיד, ובכוונתי לגבש צוות רחב מאוד מקרב חברי מרצ וכאלה שאינם חברי מפלגה, שיחברו יחד להפיכת מרצ לכוח שאינו בוחן עצמו באמירת הדברים הנכונים, אלא ביכולתו להטיל את מלוא כובד משקלו כדי לקדם את עמדותיו.

הצגתי את המועמדות שלי לראשות מרצ, כי הרגשתי שיש לנו סיכוי, לאחר הרבה שנים, לעשות כמה דברים טובים וחשובים למען מדינת ישראל ומחנה השלום.

לאחר חודשיים במירוץ הזה, אני שמח לומר שהתחושות הללו קיבלו חיזוקים משמעותיים. נוצרה הזדמנות להביא אלינו חברים, שעד היום חשבו בדרך מרצ אבל הצביעו למפלגות אחרות. אני שמח על ההזדמנות למפגש עם כל מי שבמסגרת ההתמודדות הזו, מתחילים לראות בנו אופציה ממשית, בית פוליטי טבעי שהם יכולים לתת בו את אמונם, והוא לא יאכזב אותם.

לא מדובר בתופעה בקיבוץ הארצי לבדו. אנו רואים זאת בסקרים בקרב הציבור הרחב. אם נדע להציג פוליטיקה אחרת, אמינה, ששמה במרכז את השליחות ואת החובה הציבורית ולא את היצרים הפוליטיים האישיים, אנחנו יכולים להגדיל כבר בזמן הקרוב את התמיכה בנו, כך שנגיע לשמונה מנדטים, תשעה מנדטים ואף יותר.

אני מאמין, שיחד אתכם אוכל להוביל את מרצ למקום הזה, שבו היא מקבלת לא רק אמפטיה והערכה, אלא קולות בקלפי, שהופכים אותה לכוח אפקטיבי ומשפיע, שלא מסתפק בסיסמאות ובהודעות לעיתונות, אלא מעצב את המציאות בתחומי השלום, הביטחון, החברה, הכלכלה, זכויות האזרח והאדם, איכות הסביבה, החינוך, המאבק למען הפריפריה, ההתיישבות והתנועה הקיבוצית, וכל הנושאים האחרים שבהם אנחנו רוצים לשנות את הכיוון שישראל הולכת בו.

לשם כך, אני מבקש את תמיכתכם בקלפי ב-18 במרס, ואת שותפותכם במסע להחזרת מרצ למרכז הבמה הפוליטית, החל מה-19 במרס בבוקר".

 

רן עם אנשים ואנשים עם רן

אורי עתיר, מענית

 

זה כמה שבועות שאני מלווה את רן כהן במפגשיו עם חברי מרצ. אני חש באכתפיות האנושית של רן במגעו עם האנשים, אך בעיקר במגע עם אוכלוסיות שמרצ אינה מצליחה להתחבר עמן. ועדי עובדים, נציגות ערי פיתוח, עובדים זרים, המגזר הערבי, וכל זה לא רק ערב בחירות. מרצ תורמת רבות לעיצוב עמדות עתידיות לגבי

השלום והביטחון, אך שמאל שאין לו מנהיגות בתחום החברתי אין לו סיכוי.

רן יכול להיות מנהיג פורץ דרך לקהלים חדשים, ולכן חשוב לבחור בו. אני תמה על מכתבי ה"דוגמה האישית", שמתייחסים בעיקר לתכונותיו של ג'ומס, וכמובן, איני כמובן כופר בכך. אך מנהיג כמו רן, עם הביוגרפיה הפרטית והציבורית שלו - חבר קיבוץ, קצין קרבי בכיר, מוביל בעמדות השמאל לשלום, לוחם חברתי - גם הדוגמה האישית שלו, אל יוטל בה רבב.

לכן, אני קורא לחבריי בתנועה הקיבוצית, ובמרצ בכלל, לתמוך ברן כהן כמועמד לראשות מרצ. זהו מתן סיכוי גדול להרחבת שורותיה של מרצ.

 ולסיום, קצת חומר למחשבה. פעם היו נקבעים ונבחרים מנהיגינו במרחביה ובמשמר העמק. עתה זה קורה בכפר שמריהו. ואולי זה חלק מן הסיפור: המרחק שעברנו מהעמק לכפר שמריהו. וכמובן, כל זאת רק כחומר למחשבה.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים