יגאל אלון איש של חינוך ערכי - 28 שנה למותו של יגאל אלון והוא פופולארי מאי פעם

13.3.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

יגאל אלון ז"ל

יגאל אלון איש של חינוך ערכי - 28 שנה למותו של יגאל אלון והוא פופולארי מאי פעם

אהרון ידלין - חצרים, טל אלמליח

 

יגאל אלון איש של חינוך ערכי

אהרון ידלין

במלאות 28 שנה לפטירתו של יגאל אלון ז"ל, אנו חוזרים ומתייחדים עם דמותו המרשימה של לוחם, מדינאי ואיש קיבוץ. יגאל אלון היה המבטא הנאמן של הדור היהודי הישראלי החדש, סמל של הציביליזציה היחידה במינה שיצרה בארץ תנועת העבודה הישראלית והקיבוצית. הוא היה מנהיג ישר דרך ותפארת אדם - טוב לב, חברי, מסור לזולתו, טהור מידות, בעל חוש הומור וחיוך לבבי, מרגיע ונוסך ביטחון. ואף כי הייתה בדרכו הפוליטית -ציבורית עצבות מסוימת וגם מפח נפש לא חסר, הרי ביסודו היה ונשאר אדם אופטימי, שופע אמונה בלתי מעורערת בדרכו הרעיונית, ומקרין סמכות טבעית קורנת וכובשת. לי אין ספק, כי יגאל אלון היה גדול מצביאי ישראל במלחמת השחרור. בתפקידיו כמפקד מבצע יפתח בקרבות הגליל וכמפקד חזית הדרום הוא עיצב את הגבולות של מדינת ישראל הצעירה.

 

בפעילותו האזרחית והממלכתית היה אלון שר בשורה של משרדים, שעשה את עבודתו באהבה. גם במשרד העבודה וגם במשרד הקליטה הוא ראה מנוף לשידוד מערכות במדינה ובעם היהודי. במשרד החוץ הוא גילה חדשנות ותושייה, אך המקום שבו היה מאושר באמת היה משרד החינוך. שם נתן ביטוי מלא ושלם לאישיותו הרבגונית.

 

כמפקד, כחלוץ וכאיש קיבוץ משכיל הוא הביא עמו מסכת של ערכים לאומיים ואנושיים מחנכים, השכלה רחבה ושליטה מרשימה בלשון העברית. אצילות רוחו ותבונת שיקול דעתו עשו אותו לקברניט נערץ ואהוב במערכת החינוך, כמו בפלמ"ח.

 

זכיתי לשתף פעולה עם יגאל אלון, בתפקידי כמרכז ההכשרות המגויסות לפלמ"ח של תנועת הצופים, וכיהנתי לאחר שנים כסגנו במשרד החינוך וכשר החינוך הבא אחריו. הוא היה מופת ליחסי עבודה נפלאים בין שותפים לאחריות ציבורית.

 

יגאל אלון תמך בתפיסה הרב-שלבית של מערכת החינוך. הוא שם דגש חזק על הגיל הרך ועל חשיבות גן  הילדים, ובעת ובעונה אחת דאג לקדם ולבסס את השלב האקדמי והאוניברסיטאי, שרק הוא הופך את מדינת ישראל הקטנה למעצמה מדעית וטכנולוגית ראשונה במעלה.

 

הוא הקים את ועדת התכנון והתקציב של המועצה להשכלה גבוהה, כדי לשמור על עצמאות האקדמיה, לנתק את ההשכלה הגבוהה משליטת פקידי האוצר ולגייס משאבים לטיפוח מצוינות. אופייני שהוא העמיד בראש ות"ת פילוסוף (פרפסור נ. רוטנשטרייך).

 

יגאל אלון חתר להעמיד את הכשרת המורים ברמה אקדמית, ועם זאת ייחס חשיבות עליונה לחינוך לערכים ולפיתוח דרכי הוראה בלתי שגרתיות.

הוא קיבל את דין החינוך הממלכתי, אבל סבר כי ממלכתיות איננה נייטרליות. חובה לחנך על בסיס ערכי.

 

מערכת החינוך מצווה להקנות ערכים אנושיים ולאומיים גם יחד, וחשוב שכל תלמיד ילמד את תולדותהציונות והיישוב העברי במאבקו לעצמאות ולקליטת העלייה הגדולה.

 

הוא חייב אוטונומיה בניסויים חינוכיים, עידוד יוזמות מורים ודצנטרליזציה של המערכת הארגונית, תוך חיזוק המחוזות הגיאוגרפיים. הוא הטיף להגמשה חינוכית, והעלה רעיונות של כיתות פתוחות, מורה לא סמכותי, איניבדואליזציה בהוראה ואלטרנטיבות בבחינות הבגרות. הוא העניק חשיבות למעקב ולבדיקה צמודים על תוצאות ההשקעה הכספית בחינוך ועל התפוקות של אסטרטגיות למידה שונות.

 

הוא המשיך את הרפורמה של קודמו זלמן ארן להקמת חטיבות הביניים (כיתות ז'-ט') אינטגרטיביות, והקדיש תשובת לב לצרכים של החינוך בערי הפיתוח. והוא היה רגיש למצוקת האוכלוסייה הערבית, שהייתה זקוקה להעדפה מתקנת.

 

ולבסוף, על פי תפישתו יש להעמיד את התלמיד במוקד העשייה החינוכית, ועל המורה המנחיל ידע ומורשת להיות בראש וראשונה מחנך, המצמיח את אישיות התלמיד ומגדל אדם פעיל בחברה. זוהי מורשתו לחינוך במבחן הזמן.

28 שנה למותו של יגאל אלון והוא פופולארי מאי פעם

טל אלמליח

500 איש, רובם ככולם אנשי תנועות הנוער והבוגרים ואנשי פלמ"ח ותיקים, התאספו ביום ב' בשבוע שעבר בגינוסר, לציון 28 שנים למותו של יגאל אלון.

 

במהלך היום קיימו תנועות הנוער העובד והלומד, המחנות העולים, קבוצות הבחירה, השומר הצעיר וכן שתי מכינות קדם צבאיות - מכינת הגליל העליון מקיבוץ מעין ברוך ומכינת עמק בית שאן - פעילות לימודית על תפיסתו המדינית והחברתית של אלון.

 

אחר הצוהריים התקיים טקס בבית הקברות של גינוסר, ובו נשא מוקי צור דברים לזכרו של אלון. בין אנשי הציבור שהגיעו היו גם ראש המועצה האזורית עמק הירדן, יוסי ורדי, יוסי קו'ציק, לשעבר הממונה על השכר באוצר, שהיה עוזרו האישי של אלון בעת מותו, אלישע שפירא ואמרי רון מהזרם השיתופי ורבים אחרים. שר הביטחון, אהוד ברק, ביטל את הגעתו למקום בגלל המצב בעזה, אך שלח דברים שהוקראו מעל הקבר.

 

לאחר מכן חזרו האורחים לבית יגאל אלון, ושם שמעו הרצאה של פרופסור דני גוטוויין על דרכה של תנועת העבודה מאז מותו של אלון. לדברי ניר רוטנברג, מנהל בית אלון, יום השנה ליגאל אלון היה השנה מרשים: "בית אלון נצבע בכחול (עם שרוכים שונים) והייתה אווירה של חג - חג של התחברות למורשת הציונית השורשית. זה היה יום גדוש, מרגש ומחזק נפש". דמותו של יגאל אלון זוכה להתעניינות רבה בקרב התנועות, המבקשות לחדש את דרך תנועת העבודה והקיבוץ, ומשנתו נלמדת בסמינרים ובימי עיון רבים. ההכרה בחשיבותו לשיח על עתיד החברה הישראלית היא הגורם לנוכחותו כיום בזיכרון הציבורי, שהתבטאה במספר המשתתפים באירוע לזכרו.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים