קשר ישיר - קטעי עיתונות

6.3.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

קשר ישיר

יעקב לזר

.

אלף שלהם על כל אחד משלנו

גלי צה"ל, 2.3

 

"אם אנחנו מוכנים לשלם אלף אסירים פלסטינים עם דם על הידיים בתמורה לחייל ישראלי שבוי אחד, שישלמו הם באלף הרוגים תמורת כל ישראלי הרוג", אמר באחד הריאיונות תת-אלוף צבי פוגל, לשעבר ראש מטה פיקוד הדרום. בערבו של אותו יום שבו נאמרו הדברים הודיע צה"ל על הפסקת הפעולה בעזה, משום שהיא מיצתה את עצמה. "גבעתי סיפקה את הסחורה", כתבו באחד העיתונים למחרת.

מה מיצתה את עצמה? מי סיפק את הסחורה? שני חיילים הרוגים לנו, ורק מאה הרוגים להם. חסרים עוד 1,900. ואם לוקחים בחשבון גם את הסטודנט שנהרג במכללת ספיר, זה שלושה הרוגים לנו, וזה אומר שצריך שיהיו 3,000 להם. התקפלנו בטרם עת, כמו תמיד.

בריאיון אצל רפי רשף אמר אחד הפרשנים, שהפעולה התקיפה בעזה נועדה לאותת לחמאס, כי כאשר החל לירות רקטות לעבר אשקלון, הוא חצה מבחינת מדינת ישראל את הקו האדום, ועל כך הגיעה תגובה חזקה וכואבת.

 זה כמו להגיד - כל עוד יריתם קסאמים על שדרות ועל עוטף עזה, ניחא. לזה התרגלנו ועם זה חיינו איכשהו בשלום. אשקלון זה כבר סיפור אחר. או, אם תפסיקו לירות על אשקלון ותחזרו לשגרת שדרות ועוטף עזה, נוכל גם אנחנו לחזור למתכונת התגובה המצומצמת שבה נהגנו בעבר. נשמע רע.

 

מלחמת כנופיות

מעריב, 15, 22, 29 בפברואר, Nrg 29.2

 

על רקע מלחמת פרידמן בייניש, מתנהלים בשבועות האחרונים חילופי דברים מרתקים בין שני אנשי תקשורת - בן דרור ימיני ממעריב, וברוך קרא, הכתב המשפטי של ערוץ 10. בן דרור הוא מתומכיו של פרידמן, ואילו קרא מצדד בבייניש.

יריית הפתיחה שמורה לבן דרור ימיני, שלפני שלושה שבועות, בטורו האישי המתפרסם במוסף השבת של מעריב, כינה את ברוך קרא "יחצן של נשיאת בית המשפט העליון". "ערוץ 10 החליט להעסיק דובר/יחצן, כדי שיכסח את פרופסור פרידמן", כתב ימיני, "לא ברור אם יש 'כנופיית שלטון חוק', אבל ברור לגמרי שיש לה דובר". הביקורת של ימיני הייתה על כך, שקרא מתנגד לכוונתו של השר פרידמן למנות ועדת חקירה להתנהלות המשטרה בנוגע לחקירת השר חיים רמון, כש"אין לו מושג בעובדות הפרשה".

שבוע לאחר מכן, מוצנעת בחלקו האחורי של המוסף, התפרסמה תגובתו של קרא. "ימיני ודומיו אינם מגנים על אזרחים פשוטים", כתב קרא, "יש להם שיטה אחרת - לזלזל בכבודם ולהסית אותם נגד רשויות אכיפת החוק באמצעות הפרחת קונספירציות". הוא ציין שתי נקודות מפגש שלו עם ימיני: האחת כשראה אותו "מבליח למשפטו של חיים רמון, מחבק את הנאשם בעוז, מחייך אליו בעיניים בורקות", והשנייה בהפגנה של אנשי ש"ס למען עריכת משפט חוזר לאריה דרעי. שם פגש את ימיני "מזוין במגפון, מלהיט את המפגינים". את מאמרו סיים קרא בפנייה ישירה לימיני: "חבר בכנופיית שלטון החוק, אתה מכנה אותי? מילא, עדיף מלהיות חבר בכנופיות מסוג אחר".

חלף שבוע נוסף, וימיני כמובן לא נשאר חייב. "כל מילה שכתבתי הייתה אמת לאמיתה. עד הפסיק האחרון, לכן בחר קרא בדרך של השמצות ומניפולציות", כתב בקצרה בטורו, ואת מי שמעוניין בתשובה קצת יותר מנומקת ומפורטת, הפנה לאתר האינטרנט של מעריב, Nrg. "רמון מעולם לא היה חבר שלי. מעולם לא ישבתי אתו לאיזו ארוחה טובה. אפילו קפה לא. כלום. כל מה שכתבתי בעניינו של רמון היה מנומק ומפורט וממוסמך", כתב ימיני ב-Nrg. ובנוגע להשתתפותו בהפגנת ש"ס הסביר: "אם דרישה לחשיפת עובדות שמוסתרות עד היום היא 'נאום הסתה', אז אני מקבל את התואר באהבה". ימיני נימק מדוע יש צורך בהקמת ועדת חקירה בעניין רמון וכתב: "אבל אל נא נבלבל לברוך קרא את המוח עם עובדות. אל נא נקשה עם תהיות. הוא מבקש רק דבר אחד: אל תקיימו חקירה. זה בדיוק התפקיד של יחצ"ן. לא של עיתונאי".

שלושה סיבובים עד עכשיו, ספק אם יהיה רביעי. קרא, אני מניח, לא יענה הפעם. ואגב טור אישי. בן דרור ימיני החליף במוסף השבת את דן מרגלית, שעזב את מעריב ועבר לכתוב בחינמון "ישראל היום". השבוע שמעתי את מרגלית מכנה את מלחמת בייניש פרידמן "מלחמת בני אור בבני חושך". בייניש ותומכיה הם מצד האור. פרידמן ושולחיו מכיוון החושך.

 

קרע הולך ומחריף באיחוד הלאומי

מקור ראשון 28.2, הארץ, 29.2  

 

העיתון "מקור ראשון" דיווח השבוע על קרע הולך ומחריף באיחוד הלאומי בין סיעת תקומה (צבי הנדל ואורי אריאל) לסיעת ציונות דתית לאומית מתחדשת, אח"י, (אפי איתם, יצחק לוי), התאספו בשבוע שעבר הח"כים של תקומה לישיבה שלא מן המניין, שהתנהלה מאחורי דלתיים סגורות, והחליטו להדיח את הרב יצחק לוי מתפקידו כראש המטה המוניציפאלי של האיחוד הלאומי. אריה אלדד שנכח בישיבה הסביר ל"מקור ראשון", שתקומה הודיעה ללוי כי תנהל בעצמה מגעים עם המפד"ל, ושאין צורך בתיווכו. העיתון מציין, כי לנוכח היחסים העכורים בין יו"ר המפד"ל זבולון אורלב ליו"ר אח"י אפי איתם, ההערכה היא שבמקרה של קרע באיחוד הלאומי יעדיף אורלב לשתף פעולה עם תקומה ועם בני אלון (מולדת), ולא עם איתם.

הארץ פרסם השבוע את הסקר החודשי שהוא עורך בקשר לנושאים פוליטיים, לאישים ולמפלגות. על פי הסקר הזה מתרסקת מפלגת האיחוד הלאומי מפד"ל, ויורדת מתשעה מנדטים בבחירות 2006 (3 מפד"ל, 2 מולדת, 2 תקומה, 2 אח"י), לארבעה מנדטים בלבד בפברואר 2008. הנטישה ההמונית היא לכיוון הליכוד, שמממריא מ-12 מנדטים ב-2006 ל-35 מנדטים, ומרכיב ממשלת ימין ללא בעיות מיוחדות.

מקור ראשון דיווח, שלצד הקרע המחריף באיחוד הלאומי, ישנן גם חדשות טובות - הזמר והיוצר דודו אלהרר, הודיע בשבוע שעבר על הצטרפותו למפלגתו של אפי איתם, אח"י. אולי עובדה משמחת זו תשנה את תמונת המצב בסקר הבא.

 

שום קשר לפרשה

הארץ, 29.2

 

"אני שמח שהובהר לבסוף, כי לדרור אלפרון אין כל קשר לפרשה הזאת", אמר עורך דינו שי נודל, מיד עם שחרורו של דרור לזרועות המשטרה הצבאית. בערך כמו לטעון שהשבוע הובהר, שמשה קצב לא תקף מינית נשים שעבדו אצלו בתקופות שונות. מה שהובהר בנוגע לדרור אלפרון הוא שהמשטרה לא הצליחה לאסוף ראיות כדי להוכיח שהוא היה מעורב באירוע, ולכן נאלצה לשחררו. להיעלמות של דרור למקום מסתור  למשך חודשיים היה כנראה קשר ישיר לחוסר היכולת להמציא ראיות כנגדו. סניגורו של אלפרון מבקש  שנאמין, שאמיר ניגרקר, חברו ליחידת הצנחנים של דרור, החשוד בירי לעבר אוחנה, פעל בנושא זה מיוזמתו, על דעת עצמו, כמחווה לידידו הטוב?

ועוד אמר עו"ד שי נודל, שאי אפשר לראות בדרור עריק מצה"ל, "מאחר שלפי מה שאני יודע, בכל התקופה הזו הוא בסך הכול היה בחופשה". זה המידע המצוי ברשותו של עו"ד נודל, ואם הוא היה יודע משהו אחר, הוא בוודאי היה מספר לנו.

 

מישהו צריך לבקש סליחה

ערוץ 10, 28.2

 

ואם בלשונם החלקלקה של עורכי דין עסקינן, הרי עו"ד אביגדור פלדמן אמר שעתה, לאחר שנגד הנשיא קצב הוגש כתב אישום שסעיפיו קלים בהרבה ממה שיוחס לו בתחילה, "מישהו צריך לבקש סליחה" מהנשיא.

ובאמת, מייד בהיוודע החלטת בית המשפט העליון לקבל את עסקת הטיעון, החלו מגעים בין א' מבית הנשיא, ל' מבית הנשיא, א' ממשרד התיירות ועוד חמש הנשים שלא הופיעו בכתב האישום מחמת התיישנות, ועוד נשים שהתראיינו בנושא בתקשורת בנושא זה, אבל לא התלוננו במשטרה, בכוונה לגבש בקשת סליחה משותפת.

 

השואה שבדרך

"ארץ ישראל שלנו" 28.02

 

פרופ' הלל וייס מבר אילן האשים במאמר בעלון "ארץ ישראל שלנו" את מערכת המשפט בישראל ובמיוחד את בג"ץ, שבפסיקותיהם חיסלו את כוח ההרתעה של מדינת ישראל, "שללו בפועל את זכות ההגדרה העצמית של העם היהודי", ולכן, "ששה מיליון יהודים עומדים בפני השמדה ר"ל". וייס קרא לחברי הכנסת החרדים, הדתיים והלאומיים, "להציב על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיזור מערכת המשפט, תוך העמדת הצעת חוקה משלהם".

אם את הדברים הללו היה אומר פרופסור אחר מאחת האוניברסיטאות בארץ, היה פה שמח. על ההתבטאות הזו עברו לסדר היום. נו טוב, אמרו המגיבים, אחרי הכל מדובר בפרופ' הלל וייס. אין צורך להתרגש.
 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים