החצר - מעשיות מהקיבוצים

6.3.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

 

 

והילד הזה הוא אני

עין השופט

 

את המונח "ועדת כלבים" שמעתי לא פעם בשיחות הנוסטלגיה של הוריי, אבל רק לאחרונה הזדמן לי לשמוע שבקיבוצים מסוימים עדיין יש ועדה כזו, למשל בעין השופט, שם השיקה זה עתה ועדת כלבים נוהל מעודכן לעניין הכלבים בקיבוץ. בנוהל מפורטות המגבלות המוטלות על בעלי הכלבים, ובדיון שהתקיים בעקבותיו בירכו החברים על הגינותה של הוועדה, שניכר בה ששמה לנגד עיניה הן את רווחת החברים והן את רווחת מגדלי הכלבים. כפחדנית כלבים גדולה הזדהיתי מאוד עם המברכים, שטענו חזור וטעון שלא ייתכן שגידולו של כלב פרטי יפריע לאורח חייהם התקין של שאר החברים והילדים בקיבוץ. אחד מהם אף הגדיל ואמר, כתגובה להצעה של חברה - שהפחדנים ימצאו לעצמם נתיבים "בטוחים" בשבילי הקיבוץ: "אולי נתלה בכל בית ילדים מפת כלבים מאיימים, ושכל ילד ינווט את דרכו הביתה בדרכים עוקפות ומפותלות, כדי להימנע מהיתקלות בהם?" ואני חשבתי בלבי: הילד הזה הוא אני.

 

חינם בזכות הקסאם

עוטף עזה - חצרות החזית

 

הנה ידיעה שתוכל להוציא מפיכם את הקריאה הבלתי הגיונית, "איזה כיף לתושבי עוטף עזה": החבר'ה מהנגב המערבי מוזמנים להתארח בחינם או במחיר סמלי מאוד בצימרים ובמלונות בכל רחבי הארץ, במהלך כל חודש מרס. במסגרת היוזמה של אתר "צימר", מציעים בעלי צימרים לתושבי חצרות החזית להתארח אצלם, כמו שאומרים, ב"כבוד". שתי הגבלות קטנות, כמובן: האירוח יתבצע על בסיס מקום פנוי, נו מה, אז אל תבנו למשל על ערב ליל הסדר, וכמו כן, תתבקשו להציג תעודת זהות. בכל זאת, אנחנו במדינת ישראל.

 

צבע לבן

ניר עם

 

ועוד שמחה נרשמה בחצרות החזית: שאול גולדשטיין, ראש מועצת גוש עציון, החליט להביא את בשורת השלג לשער הנגב על גבי פול טריילר, עמוס מהלבן-הלבן הזה. הר השלג הונחת בקיבוץ ניר עם, והילדים המאושרים השתוללו בו ושכחו מעט מהצרות. ההורים עמדו לידם, הסתכלו בנחת ובהנאה ופזלו בחצי עין למיגון הקרוב.

 

שאו ברכה

יפעת

 

וגם בעמק יזרעאל הרחוק חושבים על תושבי החזית שלנו, וזה חודש שלם שבבית הכנסת ביפעת מתפללים מדי שבת ברכת "מי שבירך" מיוחדת, שנכתבה לכבודם ולמענם של תושבי עוטף עזה. אחד המתפללים, כך סופר, חזר משירות מילואים שבו נחשף למציאות הקשה של האזור, ויזם את התוספת המבורכת (תרתי משמע). תפילת "מי שבירך" החדשה מתוספת לשתי התפילות הקבועות, שכבר נהוגות בבית הכנסת, מי שבירך לחיילי צה"ל ומי שבירך לשבויים ולנעדרים. מחווה נאה. אכן נדמה, שתושבי הנגב המערבי במצוקתם הקשה סבורים גם הם, שרק אלוהים יכול לעזור להם.

 

דשא לעצלנים

החצר בירוק (מלאכותי)

 

לטפח דשא זה נורא מעצבן, ובכל זאת, דשא צריך. חברת "פשוט ירוק" ממשיכה לדאוג לרווחת הישבנים, ומייבאת ארבעה סוגים של דשא מלאכותי איכותי במיוחד. היא גם הוזילה משמעותית את מחיר הדשא הזה, וכעת יכול כל דכפין לרכוש לעצמו מרבד ירוק וקטיפתי, במרקם מלטף ובמראה אותנטי מטופח. לפי היבואן, מדובר במוצר חדש שמעניק תחושה של כרית נוחה, לא פחות. נעים לדרוך עליו ברגל יחפה, נעים לשבת עליו והוא לא דוקר בתחת. הערכים המוספים, לא לשכוח, הם חיסכון במים וגם באנרגיה, שכן דשא מלאכותי לא צריך לכסח לעולם.

 

לשבור את הכלים

אילת השחר

 

כמעט שבועיים אחרי רעידת האדמה נדהמו אנשי הגן הלאומי תל חצור לגלות שוד ושבר במוזיאון חצור: כ-80 ממצאים ארכיאולוגיים שנחפרו בתל נפגעו מרעידת האדמה, וכן נשברו זכוכיות רבות מלוחות התצוגה.

החלק העצוב בסיפור הוא עצם הגילוי המאוחר, משום שהמוזיאון עומד שומם מפאת חוסר תקציב ומיעוט מבקרים, ונפתח להדרכה לקבוצות רק מעת לעת ובתיאום מראש. בסוף השבוע הגיעה קבוצה שכזו, ואנשי הגן שנכנסו למוזיאון לצורך הכנת הסיור הזדעזעו לנוכח הנזק הרב. הממצאים הפגועים הועברו לטיפולה המסור של רשות העתיקות, בתקווה שישובו למקומם במהרה.

 

כוח נשי

בית אלפא

 

בבית אלפא זוכרים את רונית שפי כילדה מוזיקלית בולטת, ועם השנים היא אכן הוכיחה את עצמה כשניגנה באקורדיון עבור להקת טיפקס, שרה במקהלת האופרה הישראלית, למדה מוזיקה בבית הספר רימון, וליוותה פסקולים של סרטים והופעות של זמרים. היום היא חיה בטל שחר ועומדת במרכזה של קבוצת נשים ייחודית, הנקראת "פרויקט קול האלה", אתה גם הופיעה בבית אלפא בשבת האחרונה. מטרת המיזם היא הבאתה של אנרגיית הריפוי הנשית אל הבמה ואל הקהל. זאת דרך מופע של להקה בת 13 נשים, המבצעות שירי העצמה וריפוי, שרונית כתבה והלחינה. הצעד הבא: דיסק ותהילה.

 

הפרות הידידותיות

ענף הרפת - החצר בירוק

 

שיא חדש לישראל בתחום הרפת: לא רק שפרות ישראל הן אלופות בתנובת החלב, כעת הן הוכרזו גם כאלופות השמירה על הסביבה. מסתבר, שבזכות האכלתה במזון עתיר בגרעינים, מייצרת הפרה הישראלית אחוז נמוך משמעותית של גז מתאן, התורם להתחממות הגלובלית. במילים אחרות, הפרות שלנו נופחות פחות מרעותיהן הרועות בניכר, או באותה המידה, אבל גזים פחות רעילים. כך או כך, מדובר בבשורה משמחת המעמידה אותנו שוב בחזית המחקר העולמי, ולמי אכפת אם זה בעניין גזים של פרות.

 

חג שמח ובתיאבון

גשר

 

בגשר פתחו השבוע את אירועי חגיגות השבעים, ואיזו דרך יפה לה לפתיחת חגיגות יותר מסעודה חגיגית? בערב "מתכונים ונהנים" נתבקשו חברי הקיבוץ להביא ממעשי ידיהם, כמו בערבים של חברת הילדים של פעם.

ההיענות הייתה גבוהה מאוד, ומסתבר שגם המתכונים היו טובים מאוד, כי נרשמה שביעות רצון בקרב חברי הקיבוץ ובניהם ובני בניהם, שהסבו כולם להיטיב לבם באוכל וביין. אפשר היה לזהות את בית היוצר של כל מאכל לפי דגלון נחמד שהוצמד אליו, כדי שחלילה לא יקרה שמישהו לא יקבל את הפרגון המגיע לו על מתכונו המובחר, או את צקצוק הלשון שלו הוא ראוי על מתכונו הכושל.

 

כל אחד והסיפור שלו

 

אם מחתרת גרפיטי חתרנית מציירת לכם על כל הקירות בקיבוץ; אם כל הפרות ברחו אתמול מהרפת וילדי הגנים עזרו באיסוף; אם עורכים אצלכם תחרות כוכב נולד או אם היישוב שלכם הוא הראשון בארץ שהכניס מכוניות סמארט לכבישים שלו, נהיה אסירי תודה אם תספרו לנו על זה. ואם תצלמו ותשלחו לנו, גם אז יהיה נחמד.

noanoasof@hotmail.com

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים