החצר - מעשיות מהקיבוצים

28.2.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

 
.

קראנו בעלונכם: במילה אחת - אכזבה

רמת יוחנן

 

באחד העלונים האחרונים נפרש בפני חברי רמת יוחנן סיפור היסטורי מרתק, הלא הוא סיפורה של הסוסה האצילה אמירה, ששימשה כסוסתו של אמציה שומר השדות אי שם בשנות השלושים. אמירה התקבלה במשק כמתנה מאת לא אחר מאשר משה שרת, שהיה ידיד הקיבוץ. שרת עצמו קיבל אותה מידיו של לא אחר מאשר אמיר עבר הירדן עבדאללה, שלימים יהפוך למלכה הראשון של ממלכת ירדן. כל זה טוב ורומנטי ויפה, אבל הסיבה שהסיפור הופיע בעלון דווקא עכשיו היא פנייתו בכתב של אחד מחברי רמת יוחנן אל יעקב שרת, בנו של, בעניין פעוט. החבר ביקש את עזרתו של שרת ג'וניור במציאת תרגום כלשהו של אביו, והנה הלז ענה לו במכתב שבו הוא מסביר בנימוס, כי אין באפשרותו לסייע. כדרך אגב, מוסיף יעקב שרת בפסקה הבאה את הדברים הבאים: "אגב, פעם היו לי ציפיות לתמיכת רמת יוחנן ב'עמותה למורשת משה שרת', מה גם שלמשה שרת היה בשעתו קשר אמיץ עם קיבוץ זה, והוא גם נתן לו את הסוסה האצילה שקיבל במתנה מאמיר עבדאללה העבר-ירדני. לצערי, ציפיות אלה נכזבו". מתחת לידיעה שהופיעה, כאמור, בעלון, הוסיף מזכיר הקיבוץ הצהרה, שלפיה רמת יוחנן תרמה גם תרמה בעבר לקרן, ותורמת למטרות חשובות רבות נוספות. ויקראו חברי הרמה, וינשמו לרווחה, וינוקה מצפונם.

 

מעבר סמלי

בצלאל יפה

 

סמל השומר הצעיר הוסר השבוע מחזית הבניין ברחוב בצלאל יפה 7 בתל אביב, שבו שכן בעשרות השנים האחרונות בית ההנהגה הראשית של התנועה. הוא הורכב כלאחר כבוד במיקומו החדש, בקומה שלוש בבית התנועה הקיבוצית ברחוב ליאונרדו דה וינצ'י, ממש מול המעלית, ככה שכל מי שייקלע לקומה לא יוכל לטעות או לפספס.

 

שקשוק של מרק

מענית

 

חברי מענית עושים מדי חודש מין הפנינג נחמד כזה לכל המשפחה בצומת מנשה, וקוראים לו "שיקשוקית במענית". בשיקשוקית יש דוכני יצירה ומכירה של אוכל, של אומנויות ושל צ'ופרים שונים. רוני גראוג, ממייסדי ההפנינג, ביקרה בשבוע שעבר בספארי ברמת גן עם הנכדה, ועל הדרך גם חילקה למכוניות החונות פלאיירים, המפרסמים את קיומה של השיקשוקית בשבת הקרובה. הגיעה שבת, והנה זה פלא: הצפה של מכוניות מאזור המרכז, תשואה ישירה למבצע הפרסום בספארי! בשל ריבוי המבקרים האוכל בדוכני המזון נגמר מוקדם מהצפוי, וחברי קיבוץ מענית אצו-רצו לבתיהם להביא את הסיר עם המרק לשבת, כי אסור לאכזב את האורחים שבאו מרחוק.

 

בלתי נלאה: התפוח לא נופל רחוק מהרפת

געש

 

הנשיא הבלתי נלאה שוב אתנו, כיקיר המדור, והפעם בטקס הפתיחה לחגיגות שמחת החלב שהתקיים בכפר הירוק. הטקס כלל גם דברי הוקרה לוותיקי ענף החלב, ביניהם שבתאי אבני, חבר געש ורפתן עם ותק של עשרים שנה. בדבריו ציין אבני, שהרפתנות היא אצלם במשפחה: בנו, אוריאל, רפתן פעיל בעברו והיום קשור להנהלת הרפת המשותפת של משקי "חוף השרון", ונכדו אוהד, בנה של בתו, רק בן 17,  וכבר מתרוצץ בין הפרות (כשאין בגרויות). אבני קיבל מהנשיא מגן הוקרה כנציג רפתני הקיבוצים, ובירך בשמם את ענף החלב.

 

נגינת שחרית

בית אלפא

 

נתן שחם הוא לא רק סופר, אלא גם מוזיקאי או "ויולן חובב", כפי שהוא מגדיר את עצמו. בריאיון לרגל צאת ספרו החדש ב-YNET קראנו שמדי יום שישי בשש בבוקר הוא עולה על הקלנועית שלו ונוסע עם הוויולה לחפציבה, שם הוא נפגש עם חבר מרעיו: אורי ויהודית חן ושלמה ניצן, צ'לו ושני כינורות. כאשר הקשתה אריאנה מלמד המראיינת, ושאלה אותו על מה היה מוותר: על הכתיבה או על הנגינה, ענה שחם שהיה נאלץ לבחור בכתיבה. משכימי קום בחפציבה, הרגילים להתעורר בימי שישי בבוקר לצלילי כלי המיתר, דווקא הצטערו לשמוע.

 

חלב או-לה-לה

בן עמי

 

ולרגל חגיגות שמחת החלב הבאות על כולנו לטובה אני מעניקה המלצה אישית למקום ממש מיוחד: לה קרפ ז'קוב היא מסעדת קרפים מקסימה, שעברה בשנה האחרונה מנהריה למשק טבע-עז במושב בן עמי, ומאז היא משווקת גם את גבינות המחלבה, וכמובן, משתמשת בהן כבסיס לתפריט המסעדה. ז'קוב עצמו הוא צרפתי אורגינלי, שלמד את רזי הקרפאות בחבל ברוטן - מולדת הקרפים, כך אומרים - ועל קיר המסעדה תלויה דיפלומה של קרפייר מדופלם. הקרפים שלו פשוט מהממים, ועכשיו בחיזוק הגבינות של טבע עז ייתכן מאוד, שהמסעדה שלו היא אחד המקומות שהכי שווה לבקר בהם בגליל המערבי. אפשר במסגרת חגיגות החלב ואפשר גם בכל יום אחר, חוץ מראשון - אז (בצרפת כמו בצרפת) נחים.

 

מפרידים חלב מבשר

צאלים

 

כל כך הרבה חלב, שחייבים להכניס גם קצת בשר. מרשות הטבע והגנים נמסר על מחדל חמור באזור קיבוץ צאלים: גנבי ברזל מרושעים "כיסחו" את סביבת גשר צאלים וגנבו את כל מכסי הברזל המחפים על הבורות של חברת "בזק". עד כאן, אין קשר לבשר, אלא שבאחד הימים דיווחו אזרחים טובים לרשות על שלושה גורי חזיר בר קטנים וחמודים, שנפלו לבור הפתוח. הפקחים שהגיעו למקום מצאו גור אחד מת, אבל את השניים החיים הם חילצו בשלום והעבירו לטיפול של פינת החי בבארי.

 

החצר הווירטואלית: החברים של ג'ומס

שילוט: מרצ

 

את הפייסבוק כולם כבר מכירים, נכון? אז למרות שהרשת החברתית שסחפה את ישראל כבר ירדה מסדר היום, בכל זאת נרשם בה אירוע משעשע במהלך השבוע. בתיבת הדואר הנכנס שלי, בין מכתב מחבר נשכח מהצבא לבין הזמנה ליום הולדת של חבר מהלימודים, מצאתי מכתב מג'ומס. כן כן, יש לו פרופיל אישי בפייסבוק. מסתבר שלאחר שרם אפרת, תומך מוצהר, פתח בפייסבוק קבוצה שכותרתה "ג'ומס לראשות מרצ", הבין מושא התמיכה שכדאי לו לזרוק לאוהדים איזו עצם. "חבר'ה, שלום", הוא כתב לי ולמאה ושלושים החברים האחרים בקבוצה, "אני לא רוצה להטעות אף אחד. לא נהייתי מומחה לפייסבוק, ועד לפני שבוע לא הכרתי את הנושא. אבל כששמעתי שנפתחה כאן הקבוצה הזאת, ביקשתי שיעשו לי פרופיל, כדי שאוכל לפנות אליכם". במכתבו כתב ג'ומס, שהקהל הצעיר חשוב לו מאוד, וש"הכי חשוב לו לראות אותנו גם למחרת הבחירות, ייגמרו כך או אחרת, אבל אני כמובן מקווה שייגמרו כך ולא אחרת". בסיום המכתב הקצר הבטיח ג'ומס להשתדל להיכנס למערכת הווירטואלית בשעות הגלישה הבודדות שלו "מהחדר בלהב בסוף השבוע". מאה ושלושים חברים מחכים.

 

חנוכת מועדון ה"בויקיז" לרוגבי

יזרעאל

 

בשבת ה-8.3 בשעה 15:00 ייחנך מועדון ה"בויקיז" לרוגבי ביזרעאל, שיכלול גם תצוגה שמוקדשת לספורט הנ"ל בישראל. הקהל הרחב מוזמן לצפות במשחק של המקומיים נגד קבוצת "סנט פאולי" הגרמנית, ומארוחה כיד המלך מייד אחרי.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים