800 משתתפים בוועידה הארצית של השומר הצעיר

28.2.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

800 משתתפים בוועידה הארצית של השומר הצעיר

טל אלמליח

משתתפי הוועידה היו מעורבים בחוגי דיון בהם דנו לעומק בנושאי ליבה של התנועה מול מדינת ישראל לאור חזונו של הרצל

 

הוועידה הארצית ה-15 של השומר הצעיר הוכתרה השנה כהצלחה גדולה ראשית בגלל מספר השיר של משתתפיה שהתכנסו בגבעת חביבה 800 במספר. חניכים ומדריכים בתנועת השומר הצעיר.

 

למארגני הוועידה הייתה קורת רוח רבה כי המספר הזה היה כפול ממה שהורגלו לו בכל הוועידות בשנים האחרונות. בין המברכים בארוע: שרת החינוך יולי תמיר, גזבר הסוכנות היהודית חגי מירום, הנרי אלקסלסי שהקריא מכתב ברכה מעופר עיני, גברי ברגיל, אלישע שפירא ועוד. בוועידה נכחו גם רכז גבעת חביבה, חגי הלוי ומנה"ל קרן חבצלת, יהודה ברעם.

 

השנה עסקה הוועידה בדמותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, וכללה חוגי דיון בהם עוצבה דרכה של התנועה. בערב תרבות מרהיב הופיעו על הבמה למעלה מ-80 חניכים מרחבי הארץ ביצירה עצמית, וכן נערך מופע השמוצרוק המסורתי בסימן "מחיה השפה העברית". הערב נחתם בריקודי עם המוניים אל תוך הלילה.

 

במליאת הסיכום של הוועידה הוצג בפני המשתתפים הנוסח הסופי של "מגילת השומרים" – מסמך המבטא את דרכה של התנועה וחניכיה ביחס לנושא הוועידה. במגילה נוסחה התפיסה הציונית של התנועה הרואה בארץ ישראל כמרכז רוחני ופיזי של עם ישראל, מכירה בחשיבותה של הלאומיות היהודית כגורם לביסוס הדמוקרטיה הישראלית והסולידריות החברתית בתוך המדינה ונאבקת על סיום האפליה כלפי המיעוטים במדינה. הוועידה השנה היא המשך לוועידה בשנה הקודמת שעסקה בזהות יהודית, ביחס של התנועה למסורת מראשיתה ועד היום ובאתגר ליצור תרבות חילונית מתחדשת בקנים.

 

לדברי אייל רייז, מזכ"ל השומר הצעיר, 'המגילה השומרית' שנכתבה כסיכום של תכני הוועידה מאפשרת לראות את העבודה הרעיונית שנעשתה במהלך כל השנה האחרונה בנושא 'מדינה יהודית ודמוקרטית'.

 

"מאז השנה שעברה אנו שמים דגש גדל והולך בחיבור למקורות ונוצר אצלנו תחום המוגדר כ'יהדות שומרית'," אומר רייז, כעת, ההתמודדות הרעיונית על המושג מדינה יהודית ודמוקרטית כחלק מההתחדשות של המפעל הציוני הופכת להיות בעלת משמעות עמוקה ומורכבת יותר.בוועידה דנו החניכים על על הקשר שבין המגילה האידיאולוגית השומרית והחזון הציוני שהרצל כתב בשני ספריו, תוך השוואה למצב המדינה כיום. "מבחינתו הצלחנו להגדיר את הזהות השומרית ביחס לכך שיהדות ודמוקרטיה אינם מושגים מנוגדים אלא משלימים" מסביר רייז.

 

דבריו של רייז מסמנים את המהפך המתחולל בתקופה האחרונה בתנועה שעמדותיה הלאומיות גרמו לתחושה כי לאום יהודי במדינה עומד בניגוד למחויבות לשוויון ערך האדם ולהתייחסות נכונה לחברה הערבית, חברת המיעוטים כשותפים ובעלי זכות וחובה להיות חלק ממדינת ישראל. לדברי רייז חשיבות הוועידה, מעבר לחוויית החניכים ולמסר הערכי, היא יצירת חיבור עם מעגלים רחבים מאוד של שותפים - שרת החינוך, חגי מרום, עופר עיני, ברגיל ואנשי התנועה הקיבוצית, שנחשפים ונהיים מעורבים בעשייה התנועתית דרך הוועידה. רייז ביקש להודות למועצה אזורית מנשה שעזרה מאוד לאירוע.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים