ציון מקיבוץ מגוון בשדרות: "חזרנו לשפיות זמנית"

21.2.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

ציון מקיבוץ מגוון בשדרות: "חזרנו לשפיות זמנית"

נחמן גלבוע

 

מאז הפרסום ב"הדף הירוק" על קריאת המטה לסיוע למגוון, זרמו הצעות חמות מקיבוצים רבים 

 

הקריאה של המטה השיתופי, לסיוע לקיבוץ העירוני מגוון שבשדרות, זכתה להיענות מיידית מצד כמה קיבוצים ולהתעניינות מצד רבים אחרים. לדברי רכז המטה, מריו טויב, הטלפונים החלו לצלצל זמן קצר לאחר פרסום הקריאה ב"הדף הירוק" ובדואר האלקטרוני, והוא הפנה את הפונים אליו לחברת מזכירות מגוון, גלי בסודו, האחראית על התיאום מטעם הקיבוץ. "קיבוץ חצרים הציע להכין ארוחה לילדים", מספר טויב. "קיבוץ יזרעאל הציע להגיע עם ארוחה, בחור מכפר עזה רוצה לבוא עם מתקנים מתנפחים לילדים, בחורה מקיבוץ צובה מציעה להעביר סדנה לשחרור לחצים, בקיבוץ גן שמואל רוצים להזמין את ילדי מגוון לחגוג אצלם בפורים, וההצעות ממשיכות לזרום".

 

גלי בסודו מדווחת, כי כבר סוכם על ארוחת הפינוק שיכין השף של קיבוץ יזרעאל, ועם פונים אחרים מתקיימות שיחות על הפעלות לילדים ולמבוגרים. "אנחנו מקבלים בשמחה את ההיענות", היא אומרת, "אבל צריכים לתאם את הפניות. לא תמיד מתאפשר לנו להיענות לכל הצעה, בגלל העומס המוטל עלינו בחיי היומיום".

חברת הקיבוץ, נעמיקה ציון, מציינת כי מצב הרוח במגוון השתפר מעט בשבוע האחרון, שבו חזרה השגרה  ל"מנה הרגילה" של עשרה קסאמים ביום ולא חמישים. בשבוע שעבר, לאחר הפגיעה בבית משפחת אדם במגוון ומתקפת קסאמים קשה, עלו החרדות וההרהורים על האחריות לילדים ביתר שאת, ואפילו דובר על תוכניות חירום ליציאת החברים מהמקום לתקופה מסוימת.

 

בשבוע החולף התקיימו מספר שיחות בהנחיית אנשי מקצוע, וסערת הנפש שככה מעט. "חזרנו לשפיות זמנית", אומרת נעמיקה, "והחלופות שהועלו הוקפאו בשלב הזה". בני משפחת אדם, ששוכנו מיד לאחר הפגיעה בביתם במלון באשקלון, חזרו לבית וכעת מתבצע בו תיקון של הנזק החיצוני והיערכות של נזקי הרכוש.

 

אחת התוצאות של התגברות מתקפת הקסאמים היא הוויכוח, המתנהל במגוון בין מצדדי התגובה הצבאית בעזה לבין שולליה. בראש התומכים בפעולה צבאית עומד ניתאי שרייבר שפרסם את דעתו בנושא, ובין המתנגדים נמצאת ציון וכמה חברים נוספים הדוגלים בהידברות. "יש אצלנו מגוון דעות וזה טוב", אומרת נעמיקה, "גם אלה שתומכים בפעולה צבאית לא מדברים על הרס שכונות בעזה, אלא מאמינים שבמצב הנוכחי עם החמאס זה מתבקש, כדי שאחר כך יתפתח משא ומתן. אני חושבת שהם טועים".    

 

עניין נוסף, שמטריד את חברי הקיבוץ בימים אלה, הוא מימון הבנייה לבית חדש למגורים בקיבוץ. אף על פי שמדובר בתופעה נדירה של התחלת בנייה בעיר, שרבים מתושביה עוזבים אותה, הערים בעבר ממ"י מכשולים על הבנייה והבנקים מסרבים להעמיד לה משכנתה של 90% כמקובל, אלא של 50%. במטה השיתופי פנו לעשרים ושניים קיבוצים בבקשה להעמיד הלוואת גישור לנושא, ונמסר שקיבוץ גן שמואל העביר כבר סכום מסוים למטרה זו. במקביל, מתנהל משא ומתן עם הבנקים בסיוע ח"כ חיים אורון, במטרה להגדיל את סכום המשכנתה.
 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים