תעשייני התנועה הקיבוצית ביקשו את התערבות שר האוצר לנוכח התדרדרות שער הדולר

14.2.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

יונתן מלמד

תעשייני התנועה הקיבוצית ביקשו את התערבות שר האוצר לנוכח התדרדרות שער הדולר

יעקב לזר

.

שר האוצר, רוני בראון, וצוותו ביקרו בגליל העליון כאורחי איגוד התעשייה הקיבוצית ומשקי גליל עליון. הביקור החל בתעשיית קיבוץ שמיר, המשכו במפגש בכפר בלום ובסיור באלכם ברעם, וסיומו ביקב דלתון. נושא מרכזי שעלה במפגש עם התעשיינים היה ירידת ערך הדולר אל מול השקל, נתון שפוגע קשה ביצואנים. שר האוצר הבהיר, כי אינו מתכוון להתערב בשוק המט"ח, וכי בעולם המודרני שבו הכלכלה היא גלובלית. "לא נכון ולא רצוי לבצע התערבות ממשלתית בקביעת שער הדולר. לא ניתן לאחוז במקל בשני קצותיו, גם להשתלב בכלכלה העולמית וגם לווסת ולקבוע כממשל תהליכים בשוק החופשי", אמר בראון.

 

יונתן מלמד, יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית, טען כי במדינות אחרות יודעים לתת מענה למצב כזה, וכי גם מדינת ישראל חייבת לספק לו פתרון בדחיפות. אחיקם ברלוי, מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל ויו"ר משקי גליל עליון, אמר כי אם מדינת ישראל מעוניינת בקיומה של הפריפריה, עליה לתת לה עדיפות מבחינת תשתיות, חוזים, עידוד השקעות והקלות מס. ברלוי ציין, כי מבחינת תוכנית הממשלה לשינוי שיטת המיסוי באזורי הפריפריה, יש לתת עדיפות לאזורים קרובים לגבול ורחוקים ממרכזי אוכלוסייה. בנושא שער הדולר התריע, כי כבר עתה יש ביטולי עסקות וכי השלב הבא עלול להיות העברה של ייצור תעשייתי לחו"ל.

 

בראון אמר לתעשיינים, כי שוק התעשייה בישראל עדיין מוטה היי-טק וכי הוא מודע לכך שיש לדאוג לתמהיל מגוון עם התעשייה המסורתית. משרד האוצר שוקד על גיבוש תוכנית חדשה עבור הפריפריה, שבה ייקבעו בין היתר יעדים מדידים גם לגבי התעשייה. יתקיימו השקעות במחקר ובפיתוח בפריפריה, מענקי תמריץ לטכנולוגיות חדשות, ובניית תוכנית לחינוך מקצועי-טכנולוגי ושדרוג מסלולי הכשרה, בשיתוף משרד החינוך ומשרד התמ"ת. בנושא חוק עידוד השקעות הון אמר בראון, כי משרד האוצר הקציב 300 מיליון שקל לנושא וכי יבחן נושא זה לעומק.

 

עוד נכחו בסיור - יועצי שר האוצר יוסי אבו ואלעד כץ, חיים פרננדס סגן ממונה אג"ת, גברי ברגיל מזכיר התנועה הקיבוצית, מיכל קראוס מנכ"ל כספים בתנועה הקיבוצית, ראובן דרורי מהחברה לפיתוח הגליל, חיים מילוא גזבר המועצה האזורית הגליל העליון ומנכ"לי תעשיות מקיבוצי הגליל העליון.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים