חקלאים מהרשות הפלסטינית היו אורחים של ראש מוא"ז יואב

14.2.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

חקלאים מהרשות הפלסטינית היו אורחים של ראש מוא"ז יואב

נחמן גלבוע

 
.

25 חקלאים מאזור שכם, הסובלים מההתנכלויות לכרמי הזיתים שלהם וליבוליהם, היו בסוף השבוע שעבר אורחיהם של ראש המועצה האזורית יואב, רני טריינין, ושל אורי פינקרפלד, (רבדים), האורחים לוו על ידי זכריה סדה מכפר ג'ית, איש הקשר בין הכפריים לארגון רבנים למען זכויות ורופאים למען זכויות.

 

יום לפני הביקור נעקרו 200 שתילי זיתים של חקלאים אלה על ידי מתנחלים.

 

הביקור כלל כמה פגישות והיכרויות עם מפעלים חקלאיים באזור. בקיבוץ גת הוצג בפניהם מאגר מים מושבים, המטהר את מי מפעל אינטל והעיר קריית גת, ומאפשר הגדלה ניכרת של כמות המים הזמינים לחקלאות והגדלת שטחי המטע, הרווחיים בהרבה מגידולי שדה. חקלאי שכם הגיבו על המאגר באומרם, כי הבעיה הגדולה היא שהממשל הצבאי אינו מעניק רישיונות להקמת מערכות ביוב כפריות, המאפשרות איגום מים, טיהורם וניצולם החוזר בחקלאות.

 

בדברי פרידתו מן האורחים, ששניים מהם היו ראשי רשויות מקומיות בגדה המערבית, עמד טריינין על מערכת היחסים המורכבת והמסובכת הנדרשת בימים אלה. מצד אחד, מאר, עליו להתכונן במועצה למצב שבו יכולת שיגור הטילים מרצועת עזה תשופר, והם יהוו סכנה לאחדים מיישובי המועצה, ומצד שני היא מבקשת לשתף פעולה עם חקלאי הר חברון, הקרובים לתחום שיפוטה. "עם זאת, נדאג שלא יהיה זה הביקור האחרון", אמר טריינין, "אנחנו לא צריכים לנסוע לאיטליה או לספרד, כדי לפגוש אתכם כמנהגם המוזר של הפוליטיקאים".

 

מן המועצה האזורית יואב פנו האורחים לעיר אשדוד, משום שביקשו לראות ים. "רובם לא ראו ים מימיהם, ובעבור חלקם היה זה הביקור הראשון בישראל", הסבירה אחת מן המלוות של הקבוצה, המשתתפת אף היא בהגנה על החקלאים.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים