עידן פוליטי: זמן ברק (הבחירות בארה"ב)

14.2.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

עידן הלמן
עידן פוליטי: זמן ברק

עידן הלמן

.

דווקא ניסיונה ונוכחותה הממושכת של קלינטון בפוליטיקה האמריקנית עומדים לה לרועץ כעת, בבחירות המוקדמות לנשיאות; ארצות הברית 2008, כמו ישראל לקראת בחירות 1999, משוועת ל"דבר החדש"

 

הבחירות לנשיאות בארצות הברית בחורף 2008 מזכירות לי יותר מכול את הבחירות בישראל בחורף 1999. שלוש השנים של נתניהו בראשות הממשלה הביאו את הציבור הישראלי לחפש שינוי ולבקש אחר תקווה חדשה. הציבור הישראלי מצא אז את האיש הכי עטור בצה"ל, חדש בפוליטיקה, נקי ומבריק: אהוד ברק. 

התקשורת התמסרה לו ללא סייג, תמכה בו וחגגה ברעש גדול את הצטרפותו של כל מפורסם נוסף לעגלת השינוי והתקווה של האופציה החדשה.

 

את אותה תופעה אנחנו רואים כעת במחנה הדמוקרטי בארצות הברית. שמונה השנים של בוש בבית הלבן יצרו בציבור האמריקני, בעיקר הדמוקרטי, את אותו צורך עצום בחיפוש אחר שינוי ותקווה, וגם הם מצאו ברק (אובמה) משלהם. האיש הצעיר המבריק לא היה מוכר, עד שפרץ לתודעה הציבורית בחודשים האחרונים, מציג משהו חדש ונקי.

 

לעומתו, הילארי קלינטון היא ותיקה בפוליטיקה, וכאדם איכותי שמביע את עמדותיו באומץ לב היא גם שנויה במחלוקת. קלינטון היא חלק מהממסד הדמוקרטי. אובמה לא! הסחף המדהים, שהתרחש בששת השבועות האחרונים לטובתו, מזכיר את הסחף לכיוונו של ברק בישראל בחורף-אביב 1999.

התנופה של אובמה מציבה אותו ראש בראש עם הילרי קלינטון במאבק על הכרטיס הדמוקרטי.

 

עם זאת, למרות המאבק הצמוד, קלינטון מוכיחה גם אחרי "יום שלישי הגדול" (ב-5.2) שהיא עדין חיה, נושמת, בועטת ואפילו מובילה במקצת, הובלה שהיא יותר מכול חיזוק ותמיכה מוראלית לה ולמחנה שלה, אשר ראה בחודש וחצי האחרונים איך כל בכירי הוליווד, בני משפחת קנדי ומפורסמים רבים נוספים נוטשים את המערכה. לנטישה זו יש גם היבט של הפסד בתמיכה הכספית, ובמירוץ האמריקני כסף הוא שם המשחק, כי הוא מאפשר חשיפה והשפעה על דעת הקהל.

 

קלינטון, שראתה איך אובמה זוכה במדינות רבות יותר ב"יום שלישי הגדול", עדיין מתנחמת במבחן הצירים, שהוא המבחן הקובע, שכן היתרון שלה במספר הצירים מביא לה ולמחנה שלה שני הישגים מוראליים: ההישג הראשון והחשוב ביותר הוא הזכייה בקליפורניה, המדינה הגדולה, שבה מרב הצירים; היא ניצחה שם בניגוד לעמדת רוב הפרשנים והסקרים שחזו ניצחון לאובמה. ההישג הזה מרשים עוד יותר לאור העובדה, שהוליווד הפנתה לה עורף, ואפילו הגברת הראשונה של קליפורניה, מריה שרייבר, התייצבה לצד אובמה.

 

ההישג השני, שקלינטון יכולה לזקוף לזכותה, הוא ניצחונה במדינת מסצ'וסטס, המדינה של משפחת קנדי, המשפחה המלכותית של אמריקה בכלל ושל הדמוקרטים בפרט. למרות זה שמשפחת קנדי, ובראשה טד קנדי, נציג המדינה בסנאט, נסחפה אף היא לעבר אובמה, קלינטון היא זו שרושמת ניצחון במדינה זו.

 

ומשהו על נשים למען נשים

 

ארצות הברית היא הדמוקרטיה הראשונה והגדולה בעולם, אבל ביחס למעמד הנשים בחיים הציבוריים היא איננה ראויה לחיקוי ולקנאה. רק בשנת 1920 נשים הורשו להצביע. גם בתחומים האחרים - כלכליים-עסקיים, אקדמיים, חברתיים - מעט, אם בכלל, נשים נמצאות בעמדות מפתח והשפעה, ודאי בהשוואה לאירופה ולמדינות הסקנדינביות.

 

הייתי מצפה, שכאשר מתמודדת אישה, קל וחומר אישה איכותית ומרשימה כמו קלינטון, יגיעו הנשים בהמוניהן לתמוך בה ולסייע לה. הצבעתן תהיה קריאה גדולה והצהרה על יכולתה של אישה למלא כל תפקיד. קלינטון נהנית מתמיכה נשית משמעותית, אבל לא בהיקף שלו ציפיתי. מניתוח התפלגות ההצבעה עד כה ניתן לראות, שהתמיכה לפי גזע חזקה יותר מהתמיכה לפי מגדר (ג'נדר).

 

אם כן, קלינטון נוכחת איך המומנטום החליף צד, איך כמה וכמה מבאי ביתה הפנו לה גב, איך דמויות ידועות רבות כל כך קופצות זו אחר זו על העגלה הכי טרנדית באמריקה, איך הפער בסקרים לטובתה נשחק וננגס.

אך הקרב לא תם, ומוקדם להכריז על המנצח.

קלינטון עדיין נשענת על הממסד הדמוקרטי, שם ניכרת השפעה גדולה לה ולבעלה. במפלגה הדמוקרטית כ-20% מכלל הצירים (4,049) מתמנים על ידי הממסד הדמוקרטי. כלומר, מדובר ב-842 נציגים, המכונים "צירים מיוחדים", ביניהם הנשיא לשעבר, ביל קלינטון. משקלם של "הצירים המיוחדים" הוא כ-40% להשגת 2,025 הצירים המבטיחים את קבלת המועמדות המפלגתית.

 

כנראה, במחנה הדמוקרטי, להבדיל מהמחנה הרפובליקני, שמועמדותו של ג'ון מק'קיין היא עניין סגור, הקרב יימשך לתוך הקיץ, או לפחות עד ה-4 במרס, אז יתקיימו בחירות בשלוש מדינות גדולות - טקסס, פנסילבניה ואוהיו. המנצח בסופה של ההתמודדות הדו-ראשית הזו לא ינצח בזכות מספר המדינות שיסחף לצדו, אלא בזכות  מספר הצירים שיזכו אותו בקולם; ינצח מי מהמתמודדים שיצליח לאסוף לחיקו את 2,025 הצירים הנכספים.
 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים