כצפוי, החליט המחוז לתמוך בהישארות העבודה בממשלה

7.2.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

כצפוי, החליט המחוז לתמוך בהישארות העבודה בממשלה

נחמן גלבוע

.

בעת הזו חייבים להישאר בממשלה וליצור יציבות שלטונית

 

^לאחר ויכוח שהתנהל אל מול מצלמות הטלוויזיה, בין חסידי הגישה הערכית לבין אנשי ה"ריאל פוליטיק", ניצחו כתמיד האחרונים, ותמכו בהחלטת ראשי מחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה להישאר בממשלת אולמרט. בתום ישיבת המחוז, שהתקיימה ב"לאונרדו" ביום ראשון, תמכו שלושים וחמישה חברים בהחלטה שנוסחה בזהירות רבה, מול שבעה שדרשו להוסיף בה קריאה לראש הממשלה, לקחת אחריות ולהסיק מסקנות אישיות. ההחלטה נפתחה במשפט, "מחוז הקיבוצים רואה את דוח וינוגרד כדוח קשה", אך מיד התוספה אליה הודעה כי "מחוז הקיבוצים תומך בהחלטתו של שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, כי בעת הזו חייבים להישאר בממשלה וליצור יציבות שלטונית, שתאפשר לממשלה לטפל באתגרים הביטחוניים ובאיומים שבפניהם ניצבת מדינת ישראל ". בחלק האחרון של ההחלטה נרמז, כי בעת הבחירות יכריעו אזרחי ישראל לפי המשתמע מדוח וינוגרד בצורך בלקיחת אחריות אישית.

 

בסוף השבוע שעבר, כשנדמה היה שברק יתמהמה עם החלטתו עד יום שני, גילו עיתונאים רבים עניין בישיבת המחוז, בהנחה שניתן יהיה ללמוד ממנה על עמדתו של יו"ר המפלגה. מכיוון שברק הודיע כבר ביום ראשון בבוקר על החלטתו להישאר בממשלה, נראה היה שהעיתונאים איבדו עניין בישיבת המחוז. מי שגרם להם לשנות  את דעתם היה ח"כ אופיר פינס, שהודיע כי הוא עומד להכריז בישיבה הודעה דרמטית. בסופו של דבר - לאחר נאום ארוך שבו תבע פינס מברק לעמוד בהתחייבות שנתן לו, לחברי המפלגה ולציבור הרחב לפרוש לאחר דוח וינוגרד - הסתכמה הודעתו הדרמטית בכך, שהוא עומד להצביע ביום שני נגד הודעת ראש הממשלה על דוח וינוגרד. פינס קרא לברק לשקול שוב את החלטתו, וציין כי נקרית בפניו הזדמנות לגלות מנהיגות ואמינות, שיסלולו את דרכו אל השלטון.

 

את ההצגה הנגדית סיפק השר בנימין (פואד) בן אליעזר, שפרט על נימי הביטחון והזכיר את האיומים הניצבים בפני מדינת ישראל, ועל כך שאין מתאים מאהוד ברק לשקם את הצבא ולטפל בבעיות הביטחוניות של המדינה. מול קריאתו של פינס לברק, לנהוג על פי מורשת רבין, גייס פואד את אריק שרון וטען, כי הוא היה נוהג בדיוק כפי שברק נוהג. "כשראיינו אותי בטלוויזיה, שאלו אותי אם אין לי שום שיקול ערכי", סיפר פואד, "ואני אמרתי שהערכים שלי זה הביטחון של הילדים ושל הנכדים שלי".

 

עמדות הדוברים מהמחוז נחלקו בין שתי הגישות שהציגו שני הנואמים. ח"כ אורית נוקד צידדה בהישארות בממשלה, וטענה כי הלחץ מופעל על מפלגת העבודה, משום שמזהים בה חולשה. מספר חברים - בהם יגאל צחור, איציק חולבסקי ויואל מרשק - דרשו לתבוע מאולמרט לקחת אחריות, אך התנגדו לפרישה מהממשלה והציעו, כי המפלגה תדרוש ממפלגת קדימה להדיחו. לעומתם, היו אחרים - בהם נתן טל ושמעון שתיל - שטענו שיש להישאר בממשלה, ודרשו מפינס להתיר את התחייבותו של ברק. יו"ר המחוז, ולווה שור, היה פרקטי. כשהלל לויתן מיגור הציע להוסיף להחלטה דרישה לפיטורי אלומרט, הוא אמר לו: "מחר, כשאצטרך להגיע אל אולמרט בבקשת סיוע ליגור, לא כדאי שהוא יזכור שדרשנו לפטרו אותו".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים