מפקד אוכלוסין: משפחת מצגר, ניר עוז

24.1.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מפקד אוכלוסין: משפחת מצגר, קיבוץ ניר עוז

נחמן גלבוע

.

משתתפים: ניר (31), אולה (29), אליה (שנה ושבעה חודשים).

 

אוסטרליה: על קיר בסלון תלויה תמונה של קנגורואים באוסטרליה, שיצרו אבוריג'ינים על בד קנבס וניר הביא כמזכרת מהטיול שם.

זיכרון בכל תמונה: על קיר אחר תלויים שלושה הדפסים קטנים של ציורי דיונות, שיצר האמן אלי אלגרט מניר עוז לזכר אשתו שנפטרה מסרטן, וחילק ביום השנה למותה לכל בית אב בקיבוץ (ניר: "כל תמונה מבטאת משהו מהאופי שלה, ואלו מבטאות את האהבה שלה למרחבים"). על קיר נוסף תלויות תמונות נוף מקירגיסטאן, ארץ הולדתה של אולה.

בית מורחב: שטח הבית כיום הוא 74 מ"ר, וזאת לאחר שהורחב ונוספו לו שני חדרי שינה וחדר שירותים שני.

צפונים לשעבר: מהשכונות הוותיקות בקיבוץ. פעם הייתה הכי צפונית, היום היא במקום טוב באמצע. בתים סטנדרטיים של התנועה הקיבוצית, ארבע דירות בכל בית. הדירות עברו הרחבה. יש הרבה דשא ועצים. אוכלוסייה בגילים מעורבים.

חדרי ביטחון: אין ("הבטיחו לנו אבל לא קיבלנו").

פרנסה: ניר מנהל מחסן חומרי גלם ואריזות במפעל נירלט שבניר עוז, אולה אחראית על שירות לקוחות וטיפול בהזמנות במפעל פולישק שבניר יצחק.

שדרוג: אולה חברה בוועדת קליטה, ניר חבר בוועדת שיכון וחבר בדירקטוריון של הקיבוץ ("עד לא מזמן הייתי חבר בהנהלה העסקית, אבל מכיוון שגם אבי נמצא שם כמנהל הקהילה שודרגתי לדירקטוריון").

השורשים שלה: אביה של אולה, מרט (57), גר בגרמניה בעשר השנים האחרונות. אמה, סבטלנה (60), חיה בבישקק בירת קירגיסטאן. שניהם נשואים בשנית לאחר שהתגרשו בגיל מאוחר, ואין להם ילדים נוספים. סבטלנה היא המאמנת הראשית של נבחרת ההתעמלות האמנותית של קירגיסטאן. מרט, מהנדס חשמל בהשכלתו, עבד בקירגיסטאן כמנהל ייצור במפעל וכיום הוא נהג מונית בגרמניה.

השורשים שלו: הוריו של ניר, תמי (63) ויורם (65) מצגר, נפגשו בגרעין הנוער העובד לעמיעד ונישאו בקיבוץ הצפוני ("בעוד חודש ימלאו 43 שנים לנישואיהם"). לאחר מכן עזבו וחזרו לפתח תקווה. לקריית ארבע עברו למשך ארבע שנים, במסגרת עבודתו הביטחונית של יורם, ולאחר מכן הגיעו במסגרת העבודה כתושבים לניר עוז. בהמשך נקלטו כחברים בקיבוץ. יורם עבד בנירלט, וכאקונום הפריט את המזון, וכיום הוא מנהל הקהילה. תמי עבדה בענפי השירותים וכיום היא גמלאית. לניר יש שני אחים: גיא בחדרה, רן במושב שרונה.

עשתה עלייה: אולה הגיעה לישראל בגיל 15 במסגרת תוכנית נעל"ה (נוער עולה לפני ההורים), למדה בבית הספר האזורי מעלה הבשור, ואומצה על ידי משפחה בניר עוז. לאחר סיום הלימודים נשארה בקיבוץ, התגייסה לצבא ולמדה באוניברסיטה ("בכל השנים האלה לא יצא לי לפגוש את ניר. לא הכרנו עד שהוא גמר צבא").

נפגשו בפאב: חבר שלו, שמשפחתו אימצה אותה בקיבוץ, המליץ לו להכיר אותה מקרוב. הפגישה התקיימה בפאב המקומי. היוזמה הייתה הדדית, והתוצאות לא איחרו לבוא.

שלוש חתונות: הראשונה, אזרחית בקפריסין באפריל 2004. השנייה, קיבוצית בניר עוז, במאי 2004. השלישית, חופה כהלכתה, ב-2006, לאחר סיום קורס גיור של אולה.

הצאצאית: אליה נמצאת בפעוטון רימון אצל המטפלת רוקסנה. ילדה שמחה, פטפטנית, חמודה ומלאת מרץ.

דו לשונית: אולה מדברת עם אליה ברוסית וניר בעברית (אולה: "היא מבינה רוסית, אבל מדברת בעיקר בעברית. אין מה לעשות, היא מושפעת מהסביבה").

קניות: לרוב בכלבו בניר עוז, לפעמים בסופרמרקט במושב עמיעוז, דברים מיוחדים בבאר שבע.

פנאי פלוס: מאז שהילדה נולדה יושבים הרבה בבית, לפעמים אוכלים עם חברים, לעתים יוצאים למסיבות בקיבוץ ("הזדמנות להורים של ניר להיות בייבי סיטר").

מאכלים: חביתה, פסטות, טונה ("אנחנו אוכלים ארוחת צוהריים בעבודה, ובבית רק ארוחת ערב, כשקר ולא מתחשק לצאת לחדר האוכל").

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: ניר עוז קיבוץ שיתופי שנמצא בתהליך שינוי. אולה: "אני בעד מעבר לשכר דיפרנציאלי. נחמד לי בקיבוץ, אבל אני רוצה יותר עצמאות כלכלית ותגמול על המאמץ. אני לא רוצה להסתכל כל הזמן על השכן שעובד פחות אבל יש לו יותר כסף". ניר: "אני רוצה להפריט, אבל גם לשמור על הזכויות של ההורים שלי בנכסים".

מצב כלכלי: לא טוב (אולה: "אנחנו לא בזבזנים, אבל התקציב שלנו לא ריאלי").

מצב ביטחוני: בינתיים די בסדר.

עושה להם את היום: אצל אולה זה בעיקר הילדה, לפעמים העבודה וגם המרחבים הפתוחים. אצל ניר זה להגיע הביתה לאישה ולילדה אחרי יום טוב בעבודה.

טוב להם בקיבוץ: (מ-10 - 1) אולה - 7, ניר - 8

 

קיבוץ ניר עוז נוסד ב-1955, נמצא על כביש 232 בנגב המערבי, מונה כ-370 נפש.
 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים