מהצד: מדריך לטרמפיסט באקדמיה

24.1.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מהצד: מדריך לטרמפיסט באקדמיה

תום שלח

.

הרי לא הלכתי ללמוד פיזיקה גרעינית. כולה תקשורת. כמה קשה זה כבר יכול להיות? במרבית ימות השנה הזלזול משתלם. שעות שינה רבות, רביצות מהנות על הדשא ושפע זמן פנוי - זו מנת חלקי בשלוש השנים האחרונות. כתיבה בשיעור? בחייכם. קריאת מאמרים? הצחקתם אותי. שאני אתאמץ? לפני המבחן כבר אבין מה למדו בקורס. לא ככה?

 

אני שונא את הרגע הזה. לחץ הדם מתחיל לעלות, החיוך הזחוח נעלם וההכרה מתחילה לחלחל: צריך ללמוד. תקופת המבחנים הגיעה. יום הדין של הסטודנט השאנן.

 

בבסיס המאבק הקיומי נמצאת עתה הכמיהה לחומר לימודי, שמעוררת מערכת שלמה של "נרקומנים" שלא יבחלו באמצעים, על מנת לשים את ידם על החומר הטוב ביותר.

 

כמו בחיים, כך גם באקדמיה, ככל שאיכות החומר טובה יותר, כך מחירו יקר יותר. בפני מי שמוכן לקחת כל דבר ניצבת משימה פשוטה, ובמשא ומתן לא קשה עם אחד מחבריו, הטיפה יותר משקיענים, הוא יוכל להשיג את "כתב החידה". הבעיה היא, שמדובר באסופת דפים חסרי קשר כרונולוגי או הגיוני, שמגיבים על כל טלטול במטר של שבבי טיפקס יבש. על פי רוב, מכיל "כתב החידה" קודים וצפנים כה מורכבים, עד שפענוחם אפשרי רק למומחים בעלי שם עולמי.

 

איכות מעט טובה יותר יכול לספק "כתב החרטומים". חומר זה נפוץ בקרב גברים משקיענים או בחורות זרקניות, אשר ייאותו להיפרד ממנו בתנאים קלים יחסית: שמירה על הסדר והחזרה בדד-ליין של שלושה ימים ממועד ביצוע העסקה. חומר זה יכול לעשות את העבודה, אבל יצריך מהמשתמש הפעלה מאומצת של היגיון בריא, שיאפשר לו לזהות נכונה אותיות מסוימות, שפענוחן לכאן או לכאן עשוי לשנות משמעויות.

 

אך מי שירצה ללכת על איכות אמיתית, ייאלץ לעטות על פניו חיוך מתחנף, לאטום את עצמו לעלבונות ולצאת לסמטאות האפלות של השורות הראשונות בכיתה, המקום היחיד שבו ניתן להשיג את "כתב הזוהר", הקריסטל של החומר הלימודי. השיחה בדרך להשיגו תכלול מגוון חנופות, שמטרתן להשכיח מה"דילר" את חוסר מחויבותם של יושבי השורות האחרונות לסדר הציבורי בשיעור. הצלחה בביקוע חומות ההתנגדות, שנבנו במהלך סמסטר שלם של התנהגות מזלזלת, תחשוף את בר המזל לעולם של סדר מופתי, של כתב יפהפה וקריא, מקושט בשלל צבעים זוהרים, שאת המפתח למשמעותם ניתן למצוא בתחתית הדף. לעתים, יכלול האוצר אפילו סיכומי מאמרים (שהם ללא ספק ה"היי" האולטימטיבי של תקופת הבחינות).

 

אך אין זמן רב להתענג על השלל. חלון ההזדמנויות פתוח בממוצע למשך חצי שעה, מרגע העברת החומר עד למועד החזרתו לאחר צילומו, ולכן יש להסתער על משימת הצילום בנחישות, תוך מלחמת חורמה בסיכות סוררות, במכונות צילום בוגדניות, בתורים אינסופיים, בטכנאים לא זמינים ובעוד מגוון מכשולים מעוררי אימה. כל חריגה מהזמן המוקצב, קמט בדפים, או רחמנא לצלן, הפיכת הסדר הכרונולוגי שלהם, תעלה לעבריין בחותמת שחורה ובלתי ניתנת למחיקה, שתכתים אותו לא רק בקרב החרשן התורן, אלא בקרב כל חובשי הספסלים בסמטאות השורות הראשונות, ותובילו לעתיד אקדמי עגום של חומר בינוני.

 

מי שהצליח לעמוד בכל המשימות בהצלחה, יכול להתרווח בשקט. החלק הקשה מאחוריו. עכשיו רק נותר לו לגלות, מה לעזאזל למדנו בקורס הזה?!
 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים