החצר - מעשיות מהקיבוצים

24.1.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

החצר

נועה יחיאלי

.

 

כתף אל כתף

בית אלפא

 

בשנת 1961 סיים אהוד ברק קורס קצינים כמצטיין מחלקתי בסיירת מטכ"ל (ראשון מימין בשורה), ומשמאלו תועד ראובן טריידר מבית אלפא, שהיה המצטיין הפלוגתי של סיירת גולני. בשבוע שעבר צולמו שוב השניים כתף אל כתף, הפעם משמאל לימין, בהלווייתו של הרמטכ"ל לשעבר, מוישה וחצי.

 

מה קרה

היי דרומה

 

גם הזקנים של הנגב המערבי, רחוק מאוד מצפת, אומנם, לא זוכרים קור כזה. אחרי לילה של מינוס ארבע מעלות, יצא גידי דוד מקיבוץ להב אל השדה, ומצא ממטרה דולפת. יבול תפוחי האדמה ניזוק קשה, אבל לפחות לא היה בזבוז של מים.

 

קורס לדירניקים

מהנעשה באקדמיה

 

נוקדי ציון התאחדו! הפקולטה לחקלאות ברחובות (מבית האוניברסיטה העברית) משיקה במרס הקרוב קורס שנתי חדש וראשון מסוגו, "קורס ניהול דיר". זו לא בדיחה, כי אם קורס רציני. לומדים בו מספר שעות בשבוע, ומאחוריו עומד המומחה בתחום, ד"ר סמיר מבג'יש, מהמחלקה למדעי בעלי חיים בפקולטה. לפי פרסומי הפקולטה, יילמדו בקורס מגוון נושאים הקשורים לענף הדיר, כמו גידול, ייצור, גזעים, פיזיולוגיה, הזנה, רבייה, וטרינריה, מחלות עטין ושגרת חליבה, ניהול מבנה, חליבה ממוכנת וחידושים בענף. "כל אלה יקנו למשתתף כלים טובים ויכולות גבוהות יותר להתמודדות עם דרישות השוק המודרני".

מגדלי עזים וכבשים מכל הארץ מוזמנים למהר ולהירשם, כיוון שבקורס יש מקום רק לעשרים ושניים נוקד ונוקדת.

 

שבילים בגן

אילון

 

גן הפסלים של מאיר דודזון ותצוגת הדלועים של שעיה אורן הם אתרי ביקור שגרתיים של ילדי אילון. לשתי נקודות החן הללו יש מכנה משותף: שתיהן היו במשך שנים רבות ה"בייבי" של שניים ממייסדי הקיבוץ, ושתיהן מופעלות היום, בעידן ההפרטה, על ידי המשפחות שמנסות לשמר אותן כאטרקציות לתיירי האזור. מאיר'קה, שהיה ממקימי הפלמ"ח ומפקדו של יצחק רבין, עמל במשך שנים על הגן הצמוד לביתו, והעמיד בו מאות פסלים מצופי מוזאיקה, המשובצים בתוך חורש עשיר ויפהפה בינות לשבילי הליכה פתלתלים.

לאחר שנפטר לפני כחמש שנים, שימרו בני המשפחה את הפינה ואף יצרו מעין גלריה בתוך הבית, ובה מוצגות עבודות פסיפס נוספות של מאיר. דליה דודזון, כלתו, עורכת בגן ובבית סיורים מודרכים תמורת 15 שקלים לאדם (בקבוצה המחיר נמוך יותר), ומציעה הצצה אל חיי קיבוץ של פעם. גם סיור חופשי בגן מומלץ מאוד,ואם רוצים, אפשר להשאיר תרומה לתחזוקת המקום.

 
דלועים באמנות
 

גלריית הדלועים של שעיה אורן אולי פחות ידועה למי שמגיע מבחוץ, אבל גם היא נחשבת ללא ספק לאטרקציה. שעיה, 94, יצר מקליפות של דלועים שפע של כדים, אגרטלים, פסלים ותמונות. כדאי ליצור קשר עם דן, בנו, ולקפוץ לבקר בתצוגה. אין ספק, שהילדים יתלהבו במיוחד מהפסלונים של סיפורי הילדים - שלגייה ושבעת הגמדים, אליעזר מושך בגזר ועוד. הסיור עולה לבודדים עשרה שקלים, ובקבוצה מעל עשרה איש - חמישה שקלים לאדם.

דליה דודזון 0523664609

דן אורן 0523664610

 

ולאחוות עמים

שמו"צ

 

ביום שני בשבוע שעבר נרשם עוד רגע קטן של דו קיום באדמתנו המסוכסכת: מיזם מקסים של מרכז הפרינג' בחולון, שהוקם ומופעל על ידי בוגרי השומר הצעיר, בשיתוף עם קן רמלה-לוד של החטיבה הערבית בשומר הצעיר, העלה הצגה בצוותא. החניכים משני הצדדים, תלמידי חטיבת הביניים, עברו תהליך של מפגשים במשך השנה האחרונה, בהדרכה דו-לאומית משותפת של יונס מהתנועה הערבית ושל רותם מהשומר הצעיר. יחד הם כתבו מחזה, ויחד עבדו על העלאתו בצוותא, בבימוין הדו-לאומי של חורייה ובת חן. סיפור ההצגה שהועלתה התמקד בשתי משפחות, יהודייה וערבייה, ובסיפור האהבה הנרקם בין ילדיהם הצעירים. בהצגה נכחו המשפחות של כל המשתתפים, וכן קהל רב משתי תנועות הנוער השותפות. עקב ההצלחה, נשקלת האפשרות שהקבוצה המעורבת תצא לסיבוב הופעות ברחבי הארץ, בפסטיבלים ובאירועים שונים המעודדים דו קיום.

 

החצר הווירטואלית

עולם חדש וממוחזר

 

http://www.snunit-recycling.com

 

כשאתם זורקים לזבל את המערכת הישנה שלכם, אתם מזהמים את מי התהום שלכם. ושל הילדים שלכם. ושל הילדים של הילדים שלכם. ובקיצור, לא צריך להיות בעל תואר שני בלימודי סביבה, כדי להניח שמוצרי אלקטרוניקה, על הפלסטיק שממנו הם מורכבים ועל כל החיבורים המתכתיים האלה, הם גורם מזהם בהחלט.

באירופה כבר יש הרבה מרכזים למחזורם, ובארצנו הקטנטונת והמזוהמת לקחו על עצמם את הנושא מספר יזמים. אחד מהם הוא נתן שלווה, בן קיבוץ מחניים המתגורר בפרדס חנה. החברה, "סנונית מחזור" שמה, ממוקמת ליד פרדס חנה, אבל מבצעת איסוף מרוכז מיישובים בכל הארץ. לדוגמה, הם כבר עובדים עם גן שמואל, משמרות ושדות ים, ששם הקים החצרן מרכז מופתי למחזור. נתן רואה דווקא בקיבוצים ובמושבים פרטנר אידיאלי ואכפתי לנושא, ומציע לכל מושב או קיבוץ ליזום ריכוז פסולת אלקטרונית בנקודה מסוימת בחצר. מה לאסוף? כל דבר שיש לו כבל חשמל או עובד על סוללות, מהעכבר של המחשב ועד המיקרוגל הישן.

ובא שלום על מי התהום.

 

סובב סובב לו הזמר

 

עשרות חבורות זמר מכל הארץ השתתפו ב"זמר סובב כנרת" בסופ"ש 12-10 לחודש, ומעל אלף המשתתפים, שהפכו זאת למסורת, שבין השאר, השתלמה לכפרי הנופש ולצימרים בעמק הירדן ובטבריה.

בין המופעים שעלו בכנס: הופעה של "הכול עובר חביבי","שירי רחל ולאה", בהנחיית דן אלמגור ובהשתתפות גבי ארגוב ודפנה זהבי, והמופע המרכזי - שרים כנרת", בהנחיית יורם טהר לב עם שרה'לה שרון, מיטל טרבלסי, הפרברים ועוד.

 

ועוד בעמק

דגניה ב'

 

בשבת האחרונה לא שכחו לציין בדגניה ב' את ט"ו בשבט, ובמקום הנטיעות המסורתיות (שנת שמיטה...), החליטו ללכת על ארוחה בטבע. כתה ז' ארגנו טאבונים ושלל ממרחים והמשפחות על טפיהן הגיעו לאום ג'וני, לשו, הניחו בזהירות ונזהרו לא לשרוף את הפיתה. בסוף קינחו בתה עשבים ובטח לא שכחו פירות יבשים.

 

כל אחד והסיפור שלו

 

אם מחתרת גרפיטי חתרנית מציירת לכם על כל הקירות בקיבוץ; אם כל הפרות ברחו אתמול מהרפת וילדי הגנים עזרו באיסוף; אם עורכים אצלכם תחרות כוכב נולד או אם הקיבוץ שלכם הוא הראשון בארץ שהכניס מכוניות סמארט לצי הרכב שלו, נהיה אסירי תודה אם תספרו לנו על זה. ואם תצלמו ותשלחו לנו, זה כבר מאסר עולם. noanoasof@hotmail.com

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים