המחוזי דחה ערעור של רמות מנשה בפרשת מזרחי ומועדון הטרמינל

17.1.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

המחוזי דחה ערעור של רמות מנשה בפרשת מזרחי ומועדון הטרמינל

יעקב לזר

 

הפרשה: שופטת השלום הרשיעה את הקיבוץ ואת המועדון מכוח איסור הפליה

 

הרכב של שלושה שופטים מבית המשפט המחוזי בחיפה דחה את הערעור של קיבוץ רמות מנשה, על חיובו  לשלם פיצוי בסך 50 אלף שקל לחייל מג"ב, שלא הוכנס למועדון "הטרמינל" בשל גון עורו. שלושת השופטים היו בדעה שיש לדחות את הערעור. אחד מהם, השופט רון שפירא, סבר שמאחר שלמועדון נכנסו גם צעירים כהי עור, לא ניתן להסיק שכניסתו של החייל נמנעה מחמת גון עורו, אך הסכים שהעותר הופלה לעומת אחרים, שכניסתם למועדון הותרה.

איציק מזרחי, חייל מג"ב, ושלושה מחבריו הגיעו למועדון ברמות מנשה, אך הסלקטורים התירו את הכניסה רק לשני בהירי העור מבין הארבעה, ואילו שני כהי העור נאלצו להישאר בחוץ. מזרחי הגיש תביעה לבית משפט השלום, ואז קבעה השופטת כאמלה ג'דעון, שב"טרמינל" נוהגים להכניס אנשים כהים, רק אם הם מוכרים למישהו שכניסתו למועדון מותרת, או לעובד במועדון.

 

היא הרשיעה את הקיבוץ ואת המועדון מכוח חוק איסור הפליה בכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים ("חוק הסלקציה"). הקיבוץ ומנהל המועדון ערערו למחוזי, בטענה שדובר במסיבה סגורה של יחצ"ן, שהכניסה אליה נעשתה לפי רשימות בלבד. כאמור, דחה בשבוע שעבר המחוזי בחיפה את הערעור. סגנית הנשיאה במחוזי, השופטת שולמית וסרקרוג, כתבה כי "'צבע עורו' של אדם אינו יכול להיחשב בשום מקרה נתון מתחייב לגבי כניסתו של אדם למועדון לצורך בילוי... אין הוא יכול לשמש, אף לא ראשית ראיה, לגבי אופן התנהלותו של אדם בתוך מועדון הריקודים. אין זו אלא דוגמה נוספת להפליה גנרית שיש לשרשה". היא ציינה, שהמועדון לא הציג את "רשימת המוזמנים", שלדבריו הוזמנו למסיבה הסגורה, בטענה שהדבר מהווה סוד מסחרי ופגיעה בפרטיות.

 

השופט יצחק כהן קבע, שהחייל אכן הוכיח שהופלה בשל גון עורו, והצטרף לדחיית הערעור, למרות שסבר שלא ניתן להסיק, שכניסתו של מזרחי למועדון נמנעה מחמת גון עורו. "הטוען להפליה אינו חייב להוכיח שהופלה דווקא מטעם זה או אחר", כתב שפירא, "די שיוכיח  שאחרים, הזהים אליו בתכונותיהם, זכו ליחס מסוים, עודף, בעוד שממנו נשללה אותה זכות או טובת הנאה". שפירא הוסיף, כי הוא מצר על כך "שדווקא ביישוב שהוקם על ידי ניצולי ההפליה הגדולה בהיסטוריה של האנושות, שחרתו על דגלם עקרונות של שוויון ואחווה, דווקא ממשיכי דרכם נמצאים כמי שמפלים ופוגעים ללא כל סיבה בכבודו של צעיר, חייל מג"ב, שכל רצונו היה לבלות עם חבריו". הקיבוץ ומנהל המועדון חויבו בהוצאות בסך 15 אלף שקל.

 

 

 

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים