מכתבים למערכת "הדף הירוק"

מכתבים למערכת "הדף הירוק"

  

הפרטת החינוך אינה המצאה חדשה

יזהר בן נחום

 

בתגובה ל"נרקומן של חינוך" 3.1

 

בראייון לדף הירוק טוען פרופ' עמוס רולידר, שבקיבוצים המופרטים יש מגמה של שיפור בתחום הטיפול בבעיות ההתנהגות של הנוער. לתפיסתו, הדבר נובע מצמצום המשאבים "שנשפכו על טיפולים מיותרים, ובאופן טבעי קורה הדבר הנכון: יש משפחה ויש מחנך; אין יותר קיבוץ שמטפל בילד, וטוב שכך." בולשיט. מאז שבוטלה הלינה המשותפת, וזה קרה די מזמן, ההבדל בתחום החינוך בין קיבוצים שיתופיים ומופרטים אינו במידת האחריות של ההורים, אלא בכמות הכסף שעומד לרשותם. למשפחות העשירות בקיבוצים מופרטים יש יותר כסף לחינוך, הן לטיפולים מיותרים והן לטיפולים חיוניים. למשפחות העניות יש פחות כסף לחינוך, וילדיהן מקבלים פחות.

מה שהפרופסור המלומד עושה, הוא לנצל את היותו כוכב תקשורת כדי להציג את דעותיו האישיות, כאילו יש מאחוריהן סמכות אקדמית. הבעיה היא, שאין לו שום ממצאים להוכיח את טענותיו המלומדות. ממצאים כאלה גם לא יכולים להיות, וזאת משתי סיבות: א. מאז שההפרטה בחינוך הונהגה במספר רב של קיבוצים חלף זמן קצר מכדי לאפשר מחקר תקף. ב. היכולת להוכיח קשרים סיבתיים בנושא מורכב כמו חינוך ותוצאותיו היא בעייתית בכל מקרה.

לעומת זאת לי, הקטן, שאינני פרופסור, יש ממצאים סטטיסטיים, שמוכיחים שהפרופסור המכובד מבלבל את המוח. 99% מילדי ישראל אינם מתחנכים בקיבוצים. בתל אביב הונהגה הפרטה בחינוך לפני קרוב למאה שנה ובירושלים - לפני 3,000 שנה. אילו הייתה אמת בטענתו של הפרופסור, שהפרטת החינוך מביאה תוצאות מבורכות כל כך, באיזה קיבוץ שיתופי התחנכה הילדה בת השתים עשרה ששתתה וודקה כמעט עד מוות? איזה קיבוץ טיפל בכל הקטינים נושאי הסכינים, שרוצחים ונרצחים בערי ישראל מופרטות החינוך בכל שני וחמישי?

למרימי הגבות

חמי סל, מזכיר עין-שמר

 

בתגובה ל"יישובי גרנות מסרבים להשתתף במימון הקרן" 3.1

 

"בתנועה הרימו גבה לנוכח התנגדות הקיבוצים המבוססים להשתתף במימון, בייחוד לנוכח הצטרפותו למתנגדים של קיבוץ עין שמר, שחבריו ידועים כבעלי מודעות חברתית. נציג עין שמר באסיפה היה מרכז המשק השכיר, יואב דרורי, וגורמים בתנועה טוענים, כי נאמר להם שהוא אינו מייצג את דעת מזכירות הקיבוץ." נכתב בגיליון האחרון של העיתון הזה.

הידיעה שממנה לקוח הציטוט גרמה לי הפתעה. פעם אחת הופתעתי שקרן כה חשובה מגיעה לדיון בגרנות ללא ידיעתנו. פעם שנייה הופתעתי מן הפרסום וממרימי הגבות ממוסדות התנועה.

ברצוני לקבוע את הדברים הבאים:

1.אכן בעין שמר יש מודעות חברתית גבוהה וכך תהיה גם בעתיד.

2.רכז המשק, יואב דרורי, וגם היו"ר הכלכלי, עודי דגאי, ייצגו את עין שמר בישיבה.

3.בקשת התרומה לקרן הגיעה לעין שמר באופן לא ברור, דרך "גרנות", ומעולם לא נמסרה לנו בצורה מפורטת ומסודרת על ידי התנועה.

4.רבים מבעלי התפקידים בקיבוצי התנועה מגיעים מקיבוצים אחרים, והם ממלאים באחריות ובמסירות את תפקידם כמייצגי הקיבוץ שבו הם עובדים. יואב דרורי הוא קודם כול רכז משק של עין שמר, והגדרתו כ"שכיר" אינה ממין העניין.

5.תפנה התנועה באופן מסודר לעין שמר, תקבל תשובה מסודרת עם אחריות חברתית ותרבותית.

עתיד להקת המחול הקיבוצית

רמי באר, געתון 

 

בחרתי לכתוב שורות אלה בעקבות מהלכים, המתנהלים נגד להקת המחול הקיבוצית ומדירים שינה מעיניי לילות ארוכים בשבועות האחרונים.

להקת המחול הקיבוצית שהיא חלק בלתי נפרד מחיי ומהווייתי קרוב ל-30 שנה, שצמחתי בה כרקדן, ככוריאוגרף, כאסיסטנט לניהול אמנותי וכמנהל אמנותי ב-12 השנים האחרונות - ואשר הגיעה לשיאים בין לאומיים ונחשבת לאחת מלהקות המחול האיכותיות והטובות בעולם, להקה זו שהיא מפעל חיי נמצאת בימים

אלו בסכנה קיומית אמיתית.

בעקבות יישום "תוכנית הבראה חדשה" ל"ברית התנועה הקיבוצית", אשר נעשה ללא שיתוף הנהלת הלהקה תוך כפייה חד-צדדית ושימוש בכספי הלהקה בניגוד לכללי מינהל תקין, מתרחשים תהליכים הרסניים בתוך הברית מול הלהקה.

בימים האחרונים הובא לידיעתי נתון, שלא היה שקוף ולא פורסם מעולם לגבי חלוקת הכספים בתוך הברית: התנועה הקיבוצית תקצבה בארבע השנים האחרונות את התזמורת הקיבוצית בסכום של 3.5 מיליון דולר, הגבוה פי שישה מהסכום שניתן ללהקת המחול הקיבוצית. עיוות זה בחלוקת ההקצבות הוא נטייה ברורה ומכוונת של הפלת גירעונות "הברית" על להקת המחול.

לא אתן לזה יד ולא אוכל להיות שותף לכך. אבקש להדגיש, כי הלהקה תסיים את שנת 2007 באיזון וללא גירעון, וזאת בניגוד למה שנכתב עלינו.

תמוה בעיניי שמנהלי התזמורת, אשר אחראים לגירעון הזה ושותפים לחלוקה הבלתי צודקת, מונו כ"ועד ממונה" לכל "ברית התנועה הקיבוצית" בכלל, וללהקת המחול בפרט!

עבור להקת המחול מצב זה אינו נכון - בלשון המעטה ומתפרש כ"השתלטות עוינת".

 

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים