ותיקים בקיבוצים עתרו לבג"ץ נגד 979

10.1.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

ותיקים בקיבוצים עתרו לבג"ץ נגד 979

יעקב לזר

.

על פי החלטה 751, ותיקים נדרשו לשלם למנהל 11% מערך הקרקע לצורך רישום הדירה. על פי 979 הם נדרשים לשלם 33%, בעוד שחוכרים במגזר העירוני שילמו רק 3.75%

 

87 חברים ותיקים בקיבוצים עתרו לבג"ץ בתביעה למנוע ממינהל מקרקעי ישראל להגדיל רטרואקטיבית פי שלושה את הסכום הנדרש מהם, בעת רישום הדירה על שמם. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד רון רוגין ובסיוע הוועד הציבורי, "כאן ביתי".

 

 החלטה 751 של מועצת מקרקעי ישראל, שהתקבלה לפני 12 שנים, קבעה תשלום מדורג לחברי הקיבוצים בעת רישום מגרש המגורים על שמם, וזאת בהתאם לוותק שלהם בקיבוץ. על פי החלטה זו, חבר קיבוץ בעל ותק של 41 שנים ומעלה נדרש לשלם 11% מערך הקרקע. בהחלטה 979, שהתקבלה על פי המלצות דוח הבר ועומדת להיות מיושמת בקרוב, מבקש המינהל להגדיל את הסכום פי שלושה לעומת המצב הקודם, והוותיקים כמו צעירים בעלי ותק מועט, יידרשו לשלם 33%.

 

בעתירה טוענים החברים הוותיקים, כי לכל אחד מהם זכות אישית לחתימה על חוזה מול המינהל ביחס לבית המגורים שלהם, על פי החלטה 751 ובלי קשר להחלטות שהתקבלו לאחר מכן. לטענתם, למינהל אין זכות להפקיע מהם את הזכות המשפטית האישית, וזאת לאחר שההחלטה על שיוך הדירות אושרה בקיבוצים כחלק מהשינוי המבני וכן על ידי ועדת הפרוגרמות הממשלתית.

 

העותרים מציינים, שעוד לפני ייקור התעריפים הם נדרשו לשלם פי שלושה יותר מחוכרים במגזר העירוני,  שבמסגרת מבצעי ההיוון שערך המינהל, שילמו 3.75% בלבד מערך הקרקע תמורת רישום הדירה על שמם.

 

יצחק פינטו בן ה-81 מקיבוץ נחשולים הוא בין החותמים. "מדובר בקיפוח שאין בשום מקום אחר בארץ", הוא מסביר. "עליתי ארצה ב-1943 במסגרת עליית הנוער מתורכיה. הייתי בין מייסדי נחשולים, שירתי בפלמ"ח ואחר כך שימשתי כמחנך ומדריך. אין לי זכויות כאן? אני צריך לשלם 33% כמו מי שהצטרף אתמול לקיבוץ?

למה, מה קרה? למה חוכר בעיר שילם רק קצת יותר משלושה אחוזים, וממני דורשים לשלם פי עשר? מחצית מוותיקי נחשולים הם מתורכיה, מעדות המזרח. כשהקשת המזרחית נלחמת כאילו למען המזרחיים, היא לא נלחמת בשבילי. היא נלחמת נגדי. לקיבוץ נחשולים יש תעודה, שאנחנו אגודה שיתופית עוד מימי המנדט הבריטי. לי היה פספורט של פלשתינה. לא ייתכן שיתייחסו אלינו כאילו הגענו אתמול ארצה. הצטרפתי לעתירה כי אנחנו צריכים להילחם את מלחמתנו. עשיתי מספיק, הרווחתי ביושר את הזכויות שלי".

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים