מטה תנועות ההתיישבות: להפסיק בניית הרחבות חדשות
גברי ברגיל

מטה תנועות ההתיישבות: להפסיק בניית הרחבות חדשות

יעקב לזר

 

ברגיל: "מנהל מקרקעי ישראל מגלה חשדנות וחוסר אמון כלפי היישובים"

 

בפגישת ראשי תנועות ההתיישבות שהתקיימה בראשית השבוע, מסרוו עורכי דין עמית יפרח (תנועת המושבים) ומיכי דרורי (התנועה הקיבוצית), על היערכות התנועות לתשובה לבג"ץ צפוי בנושא החלטה 979. סוכם שהן המשק "המשפחתי" והן המשק ה"קיבוצי", יעתרו לבג"צ בנפרד.

 

עוד דווח על הקמת צוותי עבודה משותפים לתנועות ולהנהלת ממ"י - אחד יעסוק באפשרות לתיקונים מוסכמים בהחלטות 979 ו-959, והשני בנושא קרקעות זמניות.

 

סעיף שעורר תרעומת רבה הוא החלטת הנהלת ממ"י 2050, על קיום מכרזים ושיווק מגרשים בהרחבות, כלומר שהרחבות חדשות יבנו וישווקו באחריות מנהל מקרקעי ישראל. על דעת כל הדוברים מדובר בהחלטה שמשמעותה עלולה להיות הפסקת בניית ההרחבות ביישובים. סוכם שיש לבחון את כל הדרכים לעצירת החלטה זו, כולל האפשרות לקרוא לכל היישובים להפסיק חד-צדדית בנייה של הרחבות חדשות עד לשינוי החלטת ממ"י. סוכם לדרוש לקיים פגישה עם שר השיכון, ח"כ זאב בוים, האחראי מטעם הממשלה על ממ"י.

 

רכז פעילות המטה, גברי ברגיל, אמר כי "הגיעו מים עד נפש בכל הקשור ליחס המנהל כלפי ההתיישבות, יחס המאופיין בחשדנות וחוסר אמון מוחלט כלפי היישובים. יחס זה מתבטא בהחלטות הפוגעות במשק השיתופי והמשפחתי, ומונעות מהיישוב להמשיך לתפקד על פי רצון חבריו. במצב זה, עדיף לא לבצע שום פעילות של הרחבת יישובים, עד שיוסדרו חילוקי הדעות מול המנהל. לא נסכים לסכן את עתיד יישובינו", אמר ברגיל.

 

בחלק השני של הפגישה התארח שר החקלאות ופיתוח הכפר, שלום שמחון, שפרס בפני חברי מטה ההתיישבות שורה של נושאים הקשורים בהתיישבות, כמו החלטות מועצת מקרקעי ישראל, טיפול ביישובי עוטף עזה ועבודת החטיבה להתיישבות במסגרת משרד החחקלאות. נדון הצורך לבנות כלי עבודה משותפים למשרד החקלאות ותנועות ההתיישבות, במטרה להבטיח שנהלי העבודה המשותפת והטובה הקיימים היום יישמרו גם במקרה של התחלפות שרים בעת בחירות. כמו כן סוכם לקיים פגישת עבודה מצומצמת של המטה עם עופר לאופמן, מנכ"ל החטיבה להתיישבות לקידום נושאים משותפים לצדדים.

 

לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", 4.1.08

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים