בתוך שלוש שנים: עלייה של 70% בשימוש של חברי קיבוץ בכרטיס אשראי

בתוך שלוש שנים: עלייה של 70% בשימוש של חברי קיבוץ בכרטיס אשראי

יעקב לזר

 
.ממוצע ההוצאה החודשית בכרטיס מועדון "משק" - 1650 שקל. מזון ומשקאות 18%, שירותי רפואה 8%, הלבשה והנעלה 9%

 

מסיכומי הפעילות הכלכלית לשנת 2007, עולה כי חלה עלייה משמעותית בשימוש שעושים חברי קיבוצים בכרטיס האשראי של מחלקת "מועדון משק" בתאגיד משקי הקיבוצים. בכרטיס, אותו מנפיקות חברות האשראי כ.א.ל, ישראכרט ולאומי-קארד, מחזיקים 45,000 לקוחות במגזר הכפרי, 90% מהם מתגוררים בקיבוצים, והוא מעניק הטבות ברכישת מוצרים ושירותים ב-2000 בתי עסק ברחבי ישראל.

 

ממוצע הפעילות החודשית של הכרטיס בשנת 2007 עומד על 1650 שקל לחודש. מדובר בגידול של כ-70% בשימוש בשלוש השנים האחרונות. בשנת 2004 עמדה הוצאה ממוצעת על 950 שקל לחודש. השימוש הנרחב ביותר הוא לרכישת מזון ומשקאות - 18%. שימושים נוספים הם ברכישת הלבשה והנעלה - 9%, שירותי בריאות - 8%, ביטוח - 4%, ושירותי תקשורת 7%.

 

מנהל מועדון "משק", עמי מגן, אומר כי פילוח השימושים מלמד על שינויים בהרגלי הקניה של הקהל הקיבוצי. "יש לקחת בחשבון" אומר מגן, "שכל בית אב טיפוסי בקיבוץ מחזיק בשני כרטיסים, דבר המלמד על הוצאה חודשית נאה. היקף רכישה גבוה בענף המזון מורה כך שחברים רבים בוחרים לרכוש מוצרי מזון מחוץ לכל-בו הקיבוצי. גם בסקטור של שירותי הרפואה ישנה הוצאה לא קטנה, בהתחשב בעובדה שהוצאה זו כלולה בסך השירותים שניתנים על ידי הקהילה, גם בקיבוץ המופרט".

 

מגן מוסיף כי מהנתונים לא ניתן להסיק לגבי מצבו הכלכלי של הקיבוץ, אך ניתן לקבוע שקהל חברי המועדון, שחלקו מורכב מחברים מבוגרים, כבר יודע לסגל לעצמו הסדרי תשלומים ללא "סיוע" גזבר הקיבוץ.

 

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים