השקט שאחרי החרדה - חרדות ופחדים הם "רעשי רקע" היוצרים עומס רגשי ומחבלים בחיינו. ד"ר אורה גולן מנחשולים פיתחה שיטת טיפול ל"ניקוי הרעשים"

שיר-לי גולן (ידיעות אחרונות) ותחיה שירן

 


חרדות ופחדים הם "רעשי רקע" היוצרים עומס רגשי ומחבלים בחיינו * ד"ר אורה גולן מנחשולים פיתחה שיטת טיפול ל"ניקוי הרעשים"

 

יש אנשים שמבחנים מכניסים אותם ללחץ, יש אנשים שראיונות עבודה משתקים אותם מפחד, יש המהססים לדבר מול קהל, ויש כאלה שהצורך להתחייב במערכת זוגית מהלך עליהם אימים. חרדות ביצוע, בעלות גוון כזה או אחר, מנהלות, לעיתים, את חיינו. כמעט לכל אחד מאיתנו יש חרדה כלשהי המסרבלת את תפקודו, עד כדי פגיעה של ממש.

 

ברמות סבירות, חרדה ומתח עשויים להעצים את ההישגיות הטבעית ולהפוך לגורמים מאתגרים, משפרי ביצועים. כשהם מופרזים - אנחנו מתחילים להתלבט, להסס, להימנע, לדחות. מכאן, הדרך להישגים היא, לעיתים, בלתי-אפשרית.

 

הכירופרקטית ד"ר אורה גולן (נחשולים) מתייחסת אל המטענים והמחסומים הרגשיים כאל "רעשי רקע" הגוזלים זמן ואנרגיה, מצטברים ומכבידים על המערכת. כשמאחוריה עשרים שנות ניסיון בכירופרקטיקה ובטיפול, פיתחה גולן ושכללה טכניקה לנטרול רעשי הרקע הטורדניים.


"כירופרקטיקה היא מקצוע שעובד על עמוד השדרה ועל מערכת העצבים", היא מסבירה. "בעולם הוא התפתח לכיוונים נוספים, בישראל - פחות. אחד המסרים החשובים בכירופרקטיקה הוא שהגוף מרפא את עצמו, רק צריך לתת לו את הכיוון הנכון".

 

כלי האבחון המרכזי של אורה גולן הוא התנגדות השרירים, המספקת לה מידע אודות מערכות הגוף השונות. "עם השנים", היא אומרת, "הרכבתי מעין פאזל טיפולי, שאין לו הגדרה רפואית אחת, אלא הוא מבוסס על תחומים רבים ומציע עזרה יעילה למי שסובלים מפחדים ומחרדות מפני כישלון, מפני תחרות וגם מפני הצלחה".

 

ש: איך הגעת לזה?

אורה גולן: "לאט לאט, במשך 16 שנה, אספתי את המידע מכיוונים שונים, ופתאום דברים החלו להסתדר ולהתיישב ונוצרה לי תמונה ברורה של 'איך זה עובד'. כל פעם צצה עוד תובנה, והדברים מסתדרים מזווית נוספת. מתוך התבוננות והסתכלות ראיתי שיש לי מספיק סיבות להאמין שקיימת בגופנו מערכת רגשית מסוימת, העובדת לפי חוקיות מתמטית מדויקת".

 

המערכת הזאת, לדבריה, זוכרת ומתייקת כל אירוע משמעותי, מגיל התפתחות העובר ברחם, ועד להווה. לפעמים, בנסיבות מסוימות במהלך החיים, נוצרים מחסומים או מטענים רגשיים המשפיעים לאחר מכן על הגוף והנפש. הצריבה הזאת, שנחרתה בזיכרון הרגשי, מיועדת להגן עלינו מפני סכנות, ומעוררת אותנו לברוח כשהן מאיימות.

 

"בעזרת הטכניקה שפיתחתי", אומרת גולן, "אני יכולה לזהות מהו המטען הרגשי, באיזה שלב ובאילו נסיבות הוא נוצר, ולנטרל אותו. הטיפול מאוד מדויק וממוקד, והוא נוגע, נקודתית, היישר במקום שבו נקלט המטען. רוב המטענים הרגשיים נקלטים בשנה הראשונה לחיים".


הטיפול כרוך בשלושה עד חמישה מפגשים, המתקיימים בקליניקה של גולן ונמשכים כעשרים דקות כל אחד. מלל מינימאלי, הדמיה ומגע עדין - מספיקים, לדבריה, כדי להטמיע את השינוי.

אורה מדגישה שאינה פסיכולוגית, והטיפול אינו מיועד למקרים פתולוגיים משום סוג.

 

ש: ולמי מיועד הטיפול?

"לאנשים כמוני וכמוך. לסטודנטים ולתלמידים, למשל, שיש להם ידע אך הם לא ממצים את הפוטנציאל ומוציאים ציונים נמוכים; לאנשי הייטק שצריכים להציג מצגות בפני קהל; למהנדסים, לעורכי-דין וכיו"ב - כל אלה אנשים מקצועיים, בקיאים בחומר, אך כאשר מגיע זמן האמת הם נתקפים חרדה ולשונם נעתקת מפיהם. הטיפול מאפשר לאדם למצות את הפוטנציאל שלו - להיות יעיל יותר, ממוקד, יצירתי, עם חושים חדים, ולא להיות מנוהל על-ידי פחדים, שלמעשה פוגעים באיכות החיים ויוצרים שחיקה עצומה".

 

לפני תחילת הטיפול בודקת אורה גולן, באמצעות שאלון קצר, את ההתייחסות המודעת של האדם לפחדיו. אחר כך היא "שואלת את הגוף" מתי התהוו הפחדים הללו, ותוך כדי כך, באמצעות מגע של המטופל בבטנו ובמצחו, הגוף אמור לשנות את התובנה. בין לבין, מתבקש המטופל לחזור בקול רם על משפט מובנה שגולן אומרת. למשל: "אני יודע מה זה כישלון בשבילי". כשהמשפט הרלוונטי נאמר, היא מסבירה, יורד כושר ההתנגדות של השריר, בלי קשר לחוזק הפיזי של השריר עצמו. בעזרת המידע הזה בודקת גולן היכן נמצאת החסימה הרגשית ואיזה רגש היא מעוררת: פחד, כעס, תסכול וכדומה. בהדמיה מילולית מחזירה גולן את המטופל אל הסיטואציה בה נקלט העומס הרגשי, ובסוף הטיפול היא מבקשת ממנו לחזור על המשפט ההתחלתי. בשלב זה, לדבריה, מורגש מחדש כושר ההתנגדות של השריר. כלומר - רמת המתח ירדה וה"רעשים" נעלמו, או לפחות פחתו משמעותית.
לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים