תנועה בשטח - לקט תנועתי פוליטי

קרני עם-עד, אריק בשן


טורבו מפקד חודש ושבוע נותרו עד סיום מפקד החברים של "העבודה", לאור החלטת מרכז המפלגה לקיים את הבחירות המקדימות לראשות המפלגה - בסוף מאי. כרגע קשה להעריך באיזה מועמד יתמכו מרבית חברי מחוז הקיבוצים,  הנחשב לגדול והמשפיע בין שאר מחוזות המפלגה, והספקולציות רבות.

 

חניק מרשק, מזכירת מחוז הקיבוצים, טוענת שמוקדם להעריך "לאן תנשב הרוח הקיבוצית". עם זאת, היא ויו"ר המחוז, זאב (ולוולה) שור, מתכוונים להאיץ את מפקד החברים במחוז, שעומד היום על כ-12 אלף חברים. בשבועות הקרובים מתכננים ראשי המחוזות לקיים שבעה כנסים אזוריים, מהגליל ועד הנגב, שמטרתם, לדברי מרשק, למקסם את מספר המתפקדים - "כדי לשמור על גודלו וכוחו של המחוז לנוכח המשך ההתפקדות במפלגה,  אנו מקוים לפקוד כאלף נוספים בזמן שנותר, בעזרת הנאמנים בקיבוצים והרכזים באזורים".

 

קיצוצים ומינויים מועצת הנשים, הפועלת במסגרת היחידה לקידום נשים בתנועה, קיימה ביום ראשון השבוע ישיבה מיוחדת, בעקבות המלצת ועדה פנימית (בה חברים יוסי בן-שאול, פאולה גלוזמן וצביקה מזרחי) לקצץ בחצי את משרת רכזת היחידה, סמדר סיני, ולהכפיפה בעתיד למחלקת החברה. עמדת הוועדה הסתמכה על דו"ח ביקורת פנימי שהגישה המבקרת, עליזה בורנשטיין, לגבי יעדי היחידה ותפקודה, לרבות היקף המשרה הדרוש. לפני הישיבה נפגשה סמדר סיני עם מזכירי התנועה, ברגיל ושור, שעדכנו אותה כי טרם קיבלו החלטה בנושא. "כל החברות שכינסתי", אומרת סיני, "דחו על הסף את המלצות הוועדה, את הקיצוץ הצפוי ואת ביטול היחידה כגוף עצמאי. אין ספק שצעד כזה יגזור כליה על הגוף החשוב הזה. אין דין היחידה כדין מחלקות או אגפים אחרים. הטיפול בנשים נוגע בכל התחומים, ויש להותירו על כנו".

 

בתגובה, אומר יוסי בן שאול: "דו"ח ועדת הביקורת לא היה פשוט, ונסב על כמה פרמטרים בעבודת היחידה. מבחינה אתית אסור לי להתייחס לגופם של דברים, אבל המסקנה של סמדר סיני לגבי ההמלצות מאוד מרחיקת לכת, ובוודאי לא דומה לזו שלנו".

 

ומקיצוצים למינויים חדשים. ועדת כוח אדם אישרה ארבע המלצות של ועדת מינויים לגבי ממלאי תפקידים חדשים בתנועה. יוסי חלבי (הסוללים) נבחר לתפקיד ראש המוסד לבוררות וגישור של התנועה הקיבוצית במקום ישראל ויזל (דפנה). חלבי, שכיהן כמנהל קהילה ועסק לא-מעט בתחומי בוררות וגישור, נבחר מתוך 15 מועמדים. מריו טויב (ניר-יצחק) התמנה לתפקיד רכז המעגל-השיתופי במקום דגי חבויניק (זיקים). טויב כיהן קודם לכן כמנהל "מעוף" - מכון לייעוץ ארגוני של הזרם-השיתופי. במחלקת הבריאות התנועתית תוחלף טללי קאנץ (רוחמה) על-ידי אורנה זמיר (הראל), שלפני כן שימשה כמנהלת תל"ם בסמינר הקיבוצים. יזהר יערי (גבולות) יבוא במקום יובל אור (רעים), כמלווה אזורי של קיבוצים באזור הנגב.

 

תנועה אחות תנועת הקיבוץ הדתי אירחה השבוע את הנהגת התנועה הקיבוצית בקיבוצים בגלבוע ובבקעת בית-שאן. הסיור נפתח בישיבת הקיבוץ הדתי מעלה-גלבוע, ונמשך בהיכרות עם קיבוץ מעלה-גלבוע. אחר-כך ביקרו בשדה-אליהו, שם קיימו מפגש עם נציגי "גוש" הקיבוצים, ביניהם טירת-צבי, שלוחות ועין-הנצי"ב. שיתוף הפעולה בין התנועות האחיות, שהתרחב בשנים האחרונות, כולל כיום עבודה צמודה ומתואמת מול גורמי מדינה, בתחומים שונים, ביניהם: כלכלה  (היבטי מיסוי, חקלאות, תעשייה, שיכון ותשתיות, תיירות), מחלקת החינוך (בתי ספר, סמינר אורנים ומכון החגים "שיטים"), ביטחון (ליווי חיילים בעת שירותם הצבאי) ותרבות.

 

מחוקקים בכנסת את המאבק למניעת סגירת "המרכז הלאומי לחקלאות ימית" מובילות, מראשיתו, חברות הכנסת אורית נוקד ושלי יחימוביץ' (העבודה). ביוזמתה של ח"כ נוקד כונסה לאחרונה ועדת הכספים של הכנסת לדיון מיוחד בתקציב המרכז לשנת 2007, ופה-אחד הוחלט כי על משרד התשתיות הלאומיות לתקצב את מלוא פעילותו (8.67 מיליון ש"ח). בהצעה תמכו גם חברי הכנסת וילן, אורון וחרמש, שהיו נוכחים בדיון.

 

ועוד בכנסת: הצעת חוק חדשה, שהגישו ח"כ שי חרמש (קדימה) וח"כ נוקד, קובעת שיש להחמיר את הענישה על גניבות של תוצרת חקלאית או ציוד חקלאי. על-פי הצעת החוק, יעמוד העונש על עבירות אלה על  פרק זמן של עד ארבע שנות מאסר. כיום מוטל עונש מרבי של ארבע שנות מאסר, רק על גניבות של בקר ומקנה.

 

שיקום התשתיות בדרך

אריק בשן

 

במשרד האוצר לוקחים, כנראה, ברצינות את הרעיון לשיקום התשתיות הפיזיות ביישובים חקלאיים. בסוף השבוע שעבר מינו שר האוצר אברהם הירשזון ושר החקלאות ופיתוח הכפר שלום שמחון צוות בכיר, שיגבש כלים לפרויקט המוצע: המנכ"ליות יעל שאלתיאלי (משרד החקלאות) ואפרת דובדבני (משרד המשנה לראש הממשלה), המנכ"לים יעקב אפרתי (מינהל מקרקעי ישראל) ואריה בר (משרד השיכון), ונציגי ההתיישבות כחברים מלאים: יצחק ישועה (ראש המועצה האזורית לב-השרון) וזאב (ולוולה) שור, מזכיר התנועה הקיבוצית. בראש הצוות יעמוד קובי הבר, הממונה על התקציבים באוצר, מיודענו הוותיק מ"דוח הבר".

 

כזכור, לפני שבועות מספר הגיע ולוולה להבנות עם שר האוצר להכין תוכנית חומש, במהלכה יושקעו 2 מיליארד ש"ח בפיתוח תשתיות פיזיות (חשמל, כבישים, ביוב, מים וכו') בתנועה הקיבוצית. לצוות יש מנדט לגבש המלצות בנושא, שהורחב לכלל היישובים הכפריים, עד 31.4.2007.

 

אימוץ בקיבוץ

 

הקיבוץ הזעיר חולית אימץ חיילים בודדים

 

אור גדול לכבוד חג החנוכה: בסוף השבוע שעבר הגיעו ארבעה חיילים בודדים לאימוץ בקיבוץ חולית. בקרוב עומדים להצטרף אליהם עוד שני חיילים. זוהי הפעם הראשונה שהקיבוץ הקטן (26 חברים) מאמץ חיילים בודדים. החיילים, המטופלים על-ידי צביקה לוי (יפעת), זכו לקבלת פנים חמה בקיבוץ הדרומי: חדרים מאובזרים, משפחות מאמצות וחבילות שי. צביקה לוי מתקשה להסתיר את התרגשותו כשהוא מספר על חיילת בודדה מחיל האוויר שהביטה בחדר החדש שהוכן עבורה ואמרה בדמעות: "פעם ראשונה בחיי יהיה לי חדר משלי, פעם ראשונה יהיו לי אימא ואבא".

 

לנוכח הצלחת הקליטה בחולית מתכנן לוי להציע פרויקט דומה גם לקיבוץ סופה. "כשלושים חיילים בודדים עדיין ממתינים לאימוץ בקיבוצים. 128 נערים 'בודדים' הגיעו לארץ במסגרת גרעין 'צבר', ו-200 חיילים חדשים, שעלו ללא הורים, החלו את שירותם הצבאי במסגרת 'מחווה אלון'. בפרויקט הזה כולם יוצאים עם רווח - הן המאומצים והן המאמצים, וגם התנועה הקיבוצית, שלקחה על עצמה את קליטת החיילים הבודדים בארץ". עוד קיבוץ הצטרף לאחרונה לשורת המאמצים: כפר-המכבי. חמישה חיילים בודדים - ארבע בנות ובן - נקלטו אצל משפחות מאמצות בקיבוץ.

 


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים