הצוות התנועתי לטיפול בהפרות תקנון בקיבוצים פועל ומתפקד - כך עולה מבדיקה שערך "הדף הירוק", בעקבות פניית חברים ב"פורום הקיבוץ"זמי בן חורין

הצוות התנועתי לטיפול בהפרות תקנון בקיבוצים פועל ומתפקד

נחמן גלבוע


אנשי הפורום פנו לרשם האגודות ושוקלים פנייה לבג"ץ. ברגיל: "עולה החשד שזמי בן-חורין וראובן גוטמן שמו להם למטרה להטריד את מזכירי התנועה באופן קבוע, כמו שהם מטרידים במשך שנים את מזכירויות הקיבוצים שלהם"

 

הצוות התנועתי לטיפול בהפרות תקנון בקיבוצים פועל ומתפקד, וגם מצליח לפתור בעיות המועלות בפניו על ידי חברי קיבוצים. כך עולה מבדיקה שערך "הדף הירוק", בעקבות פניית חברים ב"פורום הקיבוץ" באתר האינטרנט של התנועה הקיבוצית. ביום שישי האחרון פנה לעיתון ראובן גוטמן משער הגולן ודיווח כי הוא ושני חברי קיבוצו, רמי רימון ויוסף גבאי, פנו לצוות התנועתי בעקבות סירובה של מזכירת קיבוצו שלומית חפץ לדון בשיחת קיבוץ בערעור שהגיש גוטמן על אחת מהחלטות המזכירות. לדברי גוטמן, קיבלה המזכירות בחודש יולי האחרון החלטה הנוגעת לשתי משפחות בקיבוץ, ובתגובה לערעורו ולדרישתו להביא את הנושא לדיון בשיחת קיבוץ, נאמר לו שהמזכירות המצומצמת החליטה לדחות את בקשתו.

 

"בתקנון של שער הגולן שהתקבל ב-98' נאמר במפורש שחבר יכול לערער על החלטת מזכירות", אומר גוטמן, "ובתוך 60 יום הנושא חייב להגיע לדיון בשיחה. בינתיים כבר עברה כמעט חצי שנה. לפני כחודש פניתי בעניין הזה למחלקה המשפטית של התנועה, ונאמר לי על ידי עורך הדין מיכי דרורי שיש בסיס לתלונה שלי, ואני צריך להגיש אותה לצוות". גוטמן מודה כי אבישי גרוסמן התקשר אליו, אישר את קבלת החומר, ולאחר מכן גם חזר והבטיח שהנושא יעלה בקרוב לשיחה. אך גוטמן אומר כי בינתיים עברו שבועיים וחצי "והנושא עדיין לא מופיע בדף שפורסם לשיחה הקרובה".

 

מזכירי התנועה גברי ברגיל וולוולה שור מציינים שהצוות הטיל את הטיפול בעניין הזה על גרוסמן, וזה דיווח כי כל הצדדים הגיעו להבנות בנושא הזה. לדברי שור, צורף לאחרונה לצוות נציג ציבור נוסף, הלל לוויתן מיגור.

 

גרוסמן מאשר שהוטל עליו לטפל בפניית החברים משער הגולן, ובשיחה עם שלומית חפץ הובטח לו שהנושאים יתוקנו בתוך זמן קצר. "הם פנו אליי עם שני נושאים", מציין גרוסמן, "האחד, הזמנת חברת מעוף של הזרם השיתופי להצגת ניהול קיבוץ בדרך השיתופית, והאחר, העלאת הערעור לשיחת קיבוץ. המזכירה הבטיחה לי ששני הנושאים יבוצעו. דיווחתי למזכירים ולראובן, ואמרתי לו לחזור אליי אם הדברים לא יתבצעו. עד עכשיו הוא לא חזר אליי".

 

מזכירת הקיבוץ חפץ מביעה פליאה על כך שגוטמן שכח לציין בפנייה לעיתון שבקשה אחת שלו כבר מולאה בשבוע שעבר, כשנציג מעוף רונן נחושתן מאורטל הציג בפני חברי הקיבוץ את הניהול השיתופי. בנושא הערעור על החלטת המזכירות היא מאשרת שגרוסמן שוחח עמה, והיא מסרה לו ולגוטמן כי הנושא יעלה לשיחה בזמן הקרוב.

 

בתגובה לדברי חפץ אומר גוטמן כי עד שלא יראה את הפרסום על מועד שיחת הקיבוץ, הוא אינו מאמין להבטחה שהנושא יעלה לדיון בקרוב.  גוטמן גם מעלה טענה עקרונית באשר לצוות התנועתי שנוצר ביוזמתו וביוזמת זמי בן חורין, ולפיה סוכם עם מזכירי התנועה (ולדבריו השיחה גם הוקלטה) שהצוות יכלול את "חכמי העדה" ולא בעלי תפקידים.

 

לדבריו, מזכירי התנועה לא צריכים להיות שם משום שהם ביחסי עבודה וקרבה למזכירי הקיבוצים שמולם הצוות צריך לפעול, ולראיה, חפץ מונתה בהמלצת המזכירים לחברה במזכירות התנועה. ברגיל ושור מסכימים כי במקרה של חפץ הם אינם אובייקטיביים, ולכן נתנו לגרוסמן לטפל בו. מעבר לכך, הם עומדים על נחיצות חברותם בצוות, כדי שלא לאפשר להפוך את הצוות לכלי בידי אנשים שיש להם ריב קבוע עם מזכירויות קיבוצים.

 

התארגנות לפנייה לבג"ץ

 

בתוך כך, פעילי "פורום הקיבוץ" ביקשו לזמנם לפגישה דחופה עם שר התמ"ת אלי ישי ועם הממונה על רשם האגודות השיתופיות עו"ד אורי זליגמן. בפגישה הם מתכוונים לדרוש מהשר לכפות על רשם למלא את תפקידו על פי חוק, ולאכוף את תקנות האגודות השיתופיות ותקנות הסיווג על הקיבוצים ללא דיחוי.

 

לדברי חבר הפורום דני ואלה, בימים אלו מתנהלים מגעים עם כמה חברי כנסת שהביעו נכונות לסייע לחברי הפורום, ולהעלות את דרישותיהם מרשם האגדות השיתופיות באחת מוועדות הכנסת, אם לא ייענה השר בקרוב לפנייתם. במקביל, מתארגנים מספר חברים בפורום להגשת עתירה לבג"ץ נגד הרשם בעניינים הנוגעים להם.

 

באחרונה התלוננו אנשי הפורום כי הקו הישיר לציבור שקיים מזכיר התנועה ולוולה שור בימי רביעי, חדל מלפעול, ואין לחברי התנועה אפשרות לשוחח בטלפון עם המזכירים. המזכירים ברגיל ושור מכחישים זאת.

 

"אנחנו מקבלים כל הזמן פניות מחברים", אומר ברגיל, "ויודעים לטפל בהן באופן ישיר, או בהפנייתן לכתובת תנועתית מתאימה". מזכירי התנועה מתכוונים לשלוח השבוע מכתב ברוח זו לכל משתתפי כנס של פורום הקיבוץ. "הסירוב של זמי בן חורין וראובן גוטמן להפנות פניות לאביה נבו ממחלקת הפרט ולאגף החברה", אומר ברגיל, "מעלה אצלנו את החשד שהם שמו להם למטרה להטריד את מזכירי התנועה באופן קבוע, כמו שהם מטרידים במשך שנים את מזכירויות הקיבוצים שלהם".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים