הערכה: ולוולה ישאף למנות גזבר מהקיבוץ הארצימוטל בוגומולסקי

הערכה: ולוולה ישאף למנות גזבר מהקיבוץ הארצי

נחמן גלבוע


בין המועמדים לגזבר התנועה, צבי מנבר ואפרים שפירא. עד שלא ימונה יועץ ארגוני, לא יושלם מיזוג מנגנון הנהלת התנועה הקיבוצית

 

חודש וחצי חלף מאז הוועידה החגיגית על מיזוג נכסי התנועות, ובתנועה הקיבוצית מתארגנים להקמת התאגידים המשותפים והגזברות המאוחדת. גורמים בתנועה מציינים כי ראשי צוות המיזוג חגי מירום וגיורא מסד ממשיכים לדחוף את הנושא גם בוועדת ההיגוי שבה הם חברים, ומאיצים במזכירי התנועה לא למשוך את ביצוע ההחלטות לאורך זמן. גם ההחלטה לעבור לתשלום שכר לפעילים מינואר הקרוב, היא מרכיב בצורך לקדם את הקמת הגזברות החדשה ואת בחירת הגזבר שיעמוד בראשה.

 

ההחלטה הרשמית שהתקבלה בצוות ההיגוי לפני כשבועיים, היא להקים את התאגידים לגביית מסים, תשלום משכורות וקבלת תרומות, ובמקביל לפנות ליועץ ארגוני שיסייע בהחלטה על מיזוג הגזברויות ובחירת הגזבר החדש. למרות זאת, במסדרונות בית התנועה מתרוצצים שמות של מועמדים לתפקיד הגזבר, ורעיונות על דרך הבחירה והקמת התאגידים החדשים. דרך אחת לבחירת הגזבר היא פרסום מכרז פתוח בימים הקרובים, והקמת צוות מכרז שימליץ על המועמד המתאים בפני ועדת הגיוס הרחבה. אפשרות אחרת היא גיוס אדם מסוים כפרויקטור להקמת הגזברות וניהולה במשך שנה, ולאחר מכן קיום מכרז על תפקיד גזבר התנועה.

 

אחד השמות המוזכרים כמועמד לתפקיד הגזבר הוא צבי מנבר מגבעת חיים מאוחד, המכהן כיום כמנהל המרכז לייעוץ ולשיקום של התנועה הקיבוצית ויו"ר ועדת התקציב של התנועה הקיבוצית. מנבר אומר בתגובה כי לא ידוע לו דבר על העניין, והוא אינו מתייחס לדברים היפותטיים. שם אחר שהועלה לאחרונה הוא אפרים שפירא מקיבוץ מעברות, המשמש כמנהל קמ"ע (קרן מרכזית לערבויות) של הקבה"א, כמנהל מספר פרויקטים בקיבוצו וכדירקטור בכמה חברות. "לא פנו אליי", אומר שפירא בתגובה, "אף אחד לא דיבר איתי על זה, ואם זה יעלה, אני עסוק מאוד ואני בספק אם אלך לדבר כזה". פעילים בתנועה מעריכים כי דווקא המזכיר מטעם התק"ם זאב (ולוולה) שור ירצה למנות לתפקיד מועמד שבא מהקבה"א. לדבריהם, ולוולה כבר חושב על הבחירות הבאות לתפקיד מזכיר התנועה, ומכיוון שירצה להציג את מועמדותו למזכיר יחיד, הוא מעוניין שהמועמד לתפקיד השני בחשיבותו בתנועה יבוא משורות הקבה"א.

 

בתגובה אומר שור כי הנושא יעלה לדיון במסגרת איחוד הנכסים, וכרגע אין שום החלטה לשום כיוון. "כל הרכילויות מסביב הן מיותרות", הוא אומר, "פשוט לא נכון ולא בסדר להפיץ שמועות בעניין. לא התייחסנו עד כה לנושא הגזבר ומאיפה הוא יבוא, ואני לא שותף לספקולציות שאנשים עושים. נדון בזה בצורה מסודרת בצוות ההיגוי, כאשר נגיע לנקודה הזאת".

 

לדברי מזכיר התנועה גברי ברגיל, ולוולה והוא המתינו לישיבה עם היועץ הארגוני שאמורה להתקיים השבוע, ועד אז הם לא עסקו בשום היבט הנוגע לנושא. "אנחנו עובדים ממש על פי הספר", אומר ברגיל. "החלטנו שאנחנו מחכים לפגישה עם היועץ הארגוני, ונעבוד בתיאום איתו גם באשר למבנה, לתהליך, וללוח הזמנים, ועד שלא נגיע לזה לא נעסוק בשמות".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים