מה בתנובה - המניות הן קניין האגודה, נבדקים היבטי המיסוי למוכרי המניות, דירוג של קואופרטיבים

יעקב דרומי

 


"מניות 'תנובה' הן קניינה של האגודה", קבע רשם האגודות השיתופיות בהחלטה תקדימית במחלוקת שהתעוררה בין ניר-בנים לבין 16 יצרני חלב במושב.

 

הרפתנים בניר-בנים, באמצעות משרד עורכי הדין "ראובני-קוזלובסקי", טענו כי הם הזכאים לבעלות על מניות תנובה, שכן הם אלה שחויבו בתשלומי "חשבון הון המניות"; ואילו האגודה, באמצעות משרד עורכי הדין "אטיאס-פרוכטר", התנגדה לכך. קביעה שהמניות שייכות לרפתנים היתה מעבירה חלק מכוח ההצבעה, בוועידת תנובה הקרובה, מהאגודה אל יצרני החלב. בורר ממונה קיבל לפני כשנה את טענת הרפתנים, אך עתה ביטל רשם האגודות את החלטת הבורר וקבע: "השתתפות בהון בתאגיד היא, למעשה, צורת מימון שהתאגיד אינו חייב להחזיר אותה למי ששילם סכום זה".

 

אין כל פסול, אומר הרשם, כי השתתפות ב"הון האגודה" תשולם על-ידי המשתתפים. "זהו רעיון התשתית הקואופרטיבית, שדואגת לרווחת כל החברים ולא הופכת השקעה בהון של קבוצת משתמשים להיותם בעליו של אותו הון". לפיכך, פוסק הרשם, הרפתנים "לא הרימו את נטל ההוכחה כי יש להם בעלות על מניות תנובה", והוא דוחה את דרישתם ומחייב אותם בתשלום הוצאות האגודה, בסך של 40 אלף ש"ח.

 

ובינתיים, החלה "ברית פיקוח" במגעים מול רשות המס והמטה להסדר הקיבוצים, כדי לבדוק את היבטי המיסוי של התמורה שיקבלו קיבוצים ומושבים שימכרו את מניותיהם בתנובה. מטרת הדיונים היא למצוא פתרונות לבעיות מיסוי שעולות מעסקת המכירה, המשותפות לרוב בעלי החברה, הקיבוצים והמושבים.

 

אפרופו תנובה: ממחקר עולמי ראשון על הקואופרטיבים בעולם עולה כי בין 300 הקואופרטיבים הגדולים בעולם התברגו שלוש חברות ישראליות: תנובה (מקום 143) עם מחזור שנתי של 1.5 מיליארד דולר (נכון לסוף 2004); אגד (מקום 283) עם  מחזור שנתי של 650 מיליון דולר; וגרנות (מקום 300) עם מחזור שנתי של 600 מיליון דולר.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים