מבזק תנועתי

קרני עם-עד


מוסדות התנועה הקיבוצית נערכים לשנת 2007 * רשימת יעדים, הסדרי העסקה ומעבר מחלקות

 

תוכנית עבודה עיקר הדיון בישיבת מזכירות התנועה הקיבוצית השבוע נסב על הצעת תוכנית העבודה לשנת 2007, שהציגו מזכירי התנועה. בראש רשימת היעדים ניצב הטיפול בביטחון הסוציאלי של חברי הקיבוצים (כולל הפנסיה). הנושא השני שבו תתמקד עבודת התנועה יהיה חיזוק הערבות ההדדית בקיבוצים, כלומר עמידה על מימוש רשת הביטחון והערבות ההדדית. עוד תעסוק התנועה בצמיחה דמוגרפית ובבניית הקהילה הקיבוצית; בהשלמת המיזוג של נכסי התנועות ובהיערכות הארגונית החדשה הנגזרת מכך; בקידום פרויקטים של מעורבות בחברה הישראלית בתחומי חינוך - בדיקה של הקמת רשת חינוך התיישבותית, עיסוק בדו קיום יהודי-ערבי ובשותפויות על בסיס אזורי עם תושבי מושבים, עיירות פיתוח וערים; בטיפול בהסדר פרטני מול הבנקים לקיבוצים הזקוקים לכך; ואחרון-אחרון חביב: הובלת מהלך של חידוש תשתיות בקיבוצים ופתרונות להאצת הבנייה, כולל בנייה תקציבית. ההצעה שהתקבלה במזכירות תועלה לאישור במועצת התנועה, שתתכנס בעוד שבועיים.

 

תלושים בתנועה בקרוב ייערך בבית התנועה הקיבוצית טקס פרידה מ-15 פעילים ממחלקות ומאגפים שונים. ארבעה מהפעילים: מירה אשל, ישראל דרום ואביק מלכין (ממחלקת החינוך), ומלכה קסוטו (מ"בית ראשון") - סיימו את תפקידם כבר לפני חודשים מספר, והשאר: יענקלה קירש ואירית בר נתן (ביטחון); טללי קאנץ (בריאות); יובל אור (רכזי אזור); דב אביטל וגידי סיוון (כלכלה); ישראל ויזל (בוררות); אורה הרמתי (גזברות הברית); דגי חבויניק (המעגל-השיתופי) ויורם זיו (בית-ראשון) - יעשו זאת בסוף השנה האזרחית. חלק מהמשרות יאוישו מחדש ואחרות יבוטלו, כחלק ממגמת הקיצוץ והייעול שעליה הוחלט במסגרת איחוד הנכסים והתאגידים התנועתיים.

 

בתוך כך נערכת התנועה למעבר לתלושי שכר עבור הפעילים, שחלקם הגדול עבדו כנגד חשבוניות נטולות מרכיבים סוציאליים שונים. בחודשים הקרובים תיעשה עבודת מטה שתקבע את הסדרי התשלום וההעסקה במחלקות ובתאגידים השונים. הנרי אלקסלסי (עין-השופט), רכז הוועדה הפוליטית-רעיונית של הקיבוץ-הארצי בחצי משרה (בשאר השבוע הוא ממלא תפקיד בהסתדרות), חושש מפגיעה בתנאי השכר של העובדים ושוקל להקים ועד עובדים שיכלול את השכירים וחברי הקיבוצים, במטרה להבטיח את הזכויות הנגזרות מהמעבר לתלוש. "הפעילים חוששים, ובצדק, מתלושי השכר שיחליפו את שיטת התשלום הקודמת. איש לא דיבר אתנו על מבנה התלוש ועל רכיביו. על פניו נראה שנפסיד יותר מאשר נרוויח מהשיטה החדשה. יש יותר ממאה פעילים בתנועה, ובהחלט יש מקום לוועד עובדים חזק".

 

יוסי בן-שאול, רכז מטה וכוח-אדם בתנועה, מכנה את איומיו של אלקסלסי  "חוצפה". "אני מציע להנרי להצניע לכת ולא להקים 'ועידת עשוקים' בתוך התנועה. כולנו באותה קלחת, שבנויה על מסי הקיבוצים, ולא יכולים לדרוש יותר. בשלב הזה אין מקורות שיבטיחו העלאת שכר. אני מקווה שבהמשך נוכל לשדרג את כל מדרגות השכר. במקום להקים ועד עובדים, אני מצפה מאלקסלסי לומר אם הוא מצפה מעין-השופט להעלות את מס התנועה המשולם על-ידו, כדי שלפעילים יהיה שכר גבוה יותר".

 

הבית עובר בית החל מאחד בינואר יעבור מטה "בית ראשון במולדת" מהתנועה הקיבוצית לסוכנות היהודית. אנשי הסוכנות, שירכזו את הפעילות בחו"ל ואת הקליטה בארץ, יעבדו בשיתוף פעולה מלא עם המועצות האזוריות. ולוולה: "היחלצות הסוכנות להצלת פרויקט הקליטה והעלייה התאפשרה הודות להתערבותו של גזבר הסוכנות, חגי מירום. תודה גם לצוות בית-ראשון, בראשות יורם זיו, על השנים היפות בהן פעלו למען קליטת העולים בקיבוצים".


מה בעצם אנחנו צריכים

 

"צוות התיאום" הגדיר את "צורכי השעה" של התנועה הקיבוצית

 

השבוע התכנס הצוות התנועתי לתיאום פעילות בעניינים קיבוציים אל מול גורמי המדינה - לישיבתו החודשית. חברים בו מזכירי התנועה, חברי הכנסת הקיבוציים, ראשי ארגונים כלכליים ונציגי המחלקה המשפטית.

 

בדיון אודות הצו להגדרת אזורי עדיפות העלה יונתן מלמד (איגוד התעשייה הקיבוצית) את נושא מפת העדיפות החדשה (שהממשלה אמורה לאשר עד פברואר 2007), המיועדת להגדיר אזורי עדיפות לבנייה בתעשייה, ואת נושא מרכז ההשקעות. סוכם כי יש להבטיח שהמפעלים הקיבוציים ייכללו באזורי העדיפות, לכל הפחות בהרחבות במפעלים, ושיש לנהל מאבק משותף עם התאחדות התעשיינים לגבי מרכז ההשקעות, הקריטי למפעלים קיבוציים, כדי להבטיח שהממשלה תחזור ותתקצב אותו כנדרש (בתקציב 2007 הוא אמור לקבל 150 מיליון ש"ח, לעומת מיליארד ש"ח בעבר).

 

דורון סט (רכז אגף הכלכלה) מסר שהשנה יצומצם חוק ההסדרים. לדבריו, כרגע נראה שהכוונה לבטל את הפטור מהגבלים עסקיים בחקלאות לא תעלה השנה. סוכם כי חברי הכנסת יעקבו אחרי מהלך הדיונים בתקציב כדי לוודא זאת.

 

לגבי בנייה בקיבוצים, עדכן דב אביטל (אגף הכלכלה) שבפועל פורק המינהל לבנייה כפרית, ושבמשרד השיכון מתכוונים להשוות את זכויות חברי הקיבוצים לאלה של שאר אזרחי המדינה. לפיכך, יפעלו הקיבוצים באמצעות המחוזות של משרד השיכון, וככל הנראה ניתן יהיה להשיג הבנות שיאפשרו להם, מתחדשים ושיתופיים כאחד, לקבל משכנתאות לבנייה. זאב (ולוולה) שור וגברי ברגיל, מזכירי התנועה, דיווחו על פגישתם עם אריה בר, מנכ"ל משרד השיכון, בה הוסכם לבדוק את האפשרות לאשר בנייה תקציבית ל-83 קיבוצי קו העימות.

 

הצוות התייחס גם לבניית ממ"דים בקיבוצים, לנוכח ההוראה החד-משמעית של פיקוד העורף להפעיל במלואה (גם בקיבוצים) את ההוראה שיצאה בשנת 1991 על בניית ממ"ד (שעלותו כ-80 אלף ש"ח) לכל בית שעובר הרחבה, או בעת בניית בית חדש. נמסר כי שר הביטחון, עמיר פרץ, לקח על עצמו לבדוק את הנושא, במטרה להוציא תקנה שתשחרר ממחויבות לממ"ד במקרה של הרחבה ששטחה עד 30 מ"ר בלבד. תשובה על כך אמורה להינתן עד סוף החודש.

 

בנושא המאבק על "הקרקעות הזמניות" דיווח ח"כ חיים אורון (ג'ומס), שהתבקש על-ידי מזכירי התנועה לרכז את הטיפול בנושא, על שיחותיו עם השר הממונה על מינהל מקרקעי ישראל, מאיר שטרית, במטרה להגיע להבנות שיאפשרו לקיבוצים להמשיך ולעבד את הקרקעות הזמניות מבלי להיכנס לעימותים.

 

תשלום הפיצויים בעקבות המלחמה בצפון נדון אף הוא, והתברר כי מבדיקה שנעשתה עם קיבוצי הצפון, עולה שרק 40% מהפיצויים שעליהם סוכם בממשלה שולמו להם עד עתה. סוכם לפעול בנושא בעזרת חברי הכנסת.

 

ח"כ שי חרמש מסר שיישובי עוטף-עזה זקוקים ל-4,400 יחידות של חדרי ביטחון, שעלותן 300 מיליון ש"ח. סוכם כי הוא ירכז את הטיפול בעניין, עם גיבוי מצד הח"כים ומזכירי התנועה, כדי להביא את הנושא לאישור הממשלה במהירות האפשרית.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים